MÜZİK ODASI

Haysiyetli Hard Rock Grubu Warrant ve Jani Lane'i Unutma, Unutturma!

Emre Serim - 18 Temmuz 2013

Warrant ismini görünce herkesin aklına kuşkusuz "Cherry Pie" şarkısı geliyodur. Glam Metal'in fırtına gibi estiği 1980-1990 arasında piyasaya bomba gibi giriş yapan Warrant'ın popüler şarkısının her satırında geçirmekten bahsettiği o şarkı. Bu albüm o zamanlar The Billboard 200'de 7 numaradaki yerini almıştır. Kanımca Warrant'ın en iyi albümüydü de çünkü içerisinde Cherry Pie kadar, hatta ondan iyi olan şarkılar vardı. Uncle Tom's Cabin ve I Saw Red, gerçek Warrant severler tarafından en az Cherry Pie kadar beğenilmiştir.

Haysiyetli Hard Rock Grubu Warrant ve Jani Lane'i Unutma, Unutturma!

Amerikalı hard rock grubunu diğerlerinden ayıran şüphesiz Jani Lane'in sesi ve şarkı sözleriydi. Bir röportajında Jani Lane, her görüldüğü yerde Bay Cherry Pie olarak anılmasını, sadece Cherry Pie şarkısıyla tanınmasını ve bu durumun onu çok üzdüğünü anlatmış ve gözyaşlarını tutamamıştı. Aslına bakarsanız haksız da değil. Heaven, I Saw Red, Uncle Tom's Cabin gibi şarkıların sözleri ve müzikali gerçekten Jani Lane'i haklı çıkarmıyor değil. Fakat piyasanın diğer hard rock gruplarına nazaran daha bir one-hit wonder (tek hit şarkısı olan gruplar için kullanılır) grubu gibi olması da tartışılır.

2003 yılıda Jani Lane, gruptan ayrılıp kendi solo albümü olan Back Down to One'u çıkartır. Aslında bu albümü Jani Lane's Warrant adı altında çıkartmaya çalışmıştır. Hatta gitarda Lizzy Borden'dan Dario Lorina'lı, bass gitarda Chad MacDonald'lı, davulda da Troy Patrick Farrel'lı bir Jani Lane's Warrant söz konusuydu fakat Michigan'daki ilk solo şovları, Warrant grubunun logosunu kullandığı için durdurulacaktı. Bu olaydan sonra Jani Lane turlarına Warrant ismi ve logosu olmadan devam etti.

2008 yılında grup menejeri Jani Lane'in gruba tekrar döndüğünü, Jani Lane'li bir grup fotoğrafıyla ilan etti. Hemen ardından Rocklahoma 2008'de Cinderella ile co-headliner olacaktı ki Tom Keifer'ın ses tellerinden ciddi rahatsızlığı yüzünden bu tur iptal edildi. 5 Eylül 2008'de Jani grubu tekrar bıraktı ve vokale Robert Mason geçti. Sonrasında Blabbermouth.net'te grubun yapmış olduğu açıklama ise orjinal Warrant ruhunun gidip yerine tamamen ticari bir Warrant'ın geldiğini gözler önüne seriyordu. Çünkü Jani Lane'siz Warrant asla Warrant olamazdı. Açıklamada;

"Jani Lane'in artık Warrant grubu ile çalışmayacağını büyük üzüntü içerisinde açıklıyoruz. Yeniden oluşumumuzun başından Houston'daki son şovumuza kadar hiçbirşey yapamadık ama aşırı derecede iyi ve kaliteli "orjinal" Warrant şovlarını fanlarımıza sunduk. Jani'ye en içten dileklerimizi ve arkadaş kalma arzumuzu iletiyoruz. Robert Mason (Lynch Bob) gibi inanılmaz bir sesle çalışacağımız için gerçekten çok heyecanlanıyoruz. 3 günlük konser planlarımız konfirme edildi. Gelin ve kendiniz için sorgulayın. Eminiz ki pişman olmayacaksınız."

Jani Lane'in ne kadar da eskisi gibi olmadığını bilsem bile onun Warrant grubunun ikonu olduğunun unutulmamasını ve böyle bir grubun başka bir grup adıyla kurulmasını isterdim. Warrant denilince akla 2 şey gelir; Jani Lane ve Cherry Pie. Kim ne derse desin.

2010 yılında Jani Lane'in artık uyuşturucu ve alkole yenik düştüğü haberleri, sahnede şarkı söyleyemeyecek hallerde görülmesi, şarkıyı söyleyememesi gibi onlarca video ve fotoğraf dolaşmaya başladı. Hem enerji bulduğum, hem hüzünlendiğim bir grubun sesi de ölüme doğru yaklaşıyordu.

Nitekim öyle oldu. 11 Ağustos 2011'de Los Angeles Polis Departmanı, henüz 47 yaşında olan Jani Lane'in cesedini Comfort Inn, California'da buldular. Ölüm sebebi tam olarak açıklanmasa da bir çok kanıt aşırı doz olduğunu gösteriyordu. Cennetteki diğer müzisyenler için harika bir vokalist daha yola çıkmıştı.

Jani Lane için 29 Ağustos 2011'de anma konseri düzenlediler. Great White, Slammin' Gladys, Quiet Riot ve L.A. Guns sahne alan gruplar arasındaydı.

Her çaldığında gökyüzüne bakıp sana yolluyorum, senin yazığın şarkıyı Jani.
"Heaven isn't too far away"

Haysiyetli Hard Rock Grubu Warrant ve Jani Lane'i Unutma, Unutturma!
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: