MÜZİK ODASI

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 2: Jerry Cantrell

Ozan Sertkaya - 16 Kasım 2012

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 2:  Jerry Cantrell

Yazı dizimizin ikinci konuğu, Grunge seven herkesin tanıdığını, en azından tanıdığını umduğum Jerry Cantrell. En kötü ihtimal olarak Jerry'yi duymadıysanız bile Alice in Chains dinlemişliğiniz vardır. Yeri geldiğinde insanı depresyonun dibinde bırakan, yeri geldiğinde Heavy Metal dinliyormuş hissiyatı yaratan, o rifflerin yaratıcısı Jerry'den başkası değil. Çalım tarzı olarak çok afili bir stili olmasa da gerek besteci kişiliği, gerek şarkılar ile yazdığı gitar tonlarının uyumu bakımından çok takdir ettiğim gitarcılardan biridir ki, genel klasmanda değerlendirdiğim zaman en sevdiğim 3 gitarcıdan biridir kendisi. Genelde grunge dinlerken grubu bütün olarak ele alsam da konu Alice in Chains olduğunda gitarlara özellikle kulak kesilmekten alamıyorum kendimi. Grunge gruplarının genel durumudur bu, çoğunlukla gitarcılarını tanımayız. Alice in Chains dediğimiz zaman da herkesin aklına ilk gelen Layne Staley olacaktır haklı olarak, ben de çok severdim kendisini, ama özellikle durgun şarkılarda, geri vokal, hatta kimi şarkılarda co-vokalist de denebilir, olarak Jerry'nin katkısı göz ardı edilemez diye düşünüyorum. Bilmeyenler için "Down in a Hole" ve "Would " parçaları örnek verilebilir ki dinlerseniz seslerin birbirine uyumunu, Jerry'nin gitarının yanı sıra bir vokalist olarak nasıl tamamlayıcı bir rol üstlendiğini biraz müzik kulağınız varsa hemen farkedeceksiniz. Ayrıca Jerry hiçbir zaman şarkının gerektirdiğinden fazlasını çalmaz ki benim bir gitarcıda aradığım en önemli özelliklerden biridir, bulunması da oldukça zor bir özelliktir -2 dakikalık gitar sololarıyla kulaklarımızın pasını silen(!) kimisi gizli kimisi alenen narsist gitarcı arkadaşlara ister istemez alıştığımız düşünülünce-. Ayrıca kendisi sadece Alice in Chains ile sınırlı kalmamış, solo projelere imza atmış, başka gruplar için şarkılar bestelemiş, Danzig, Metallica gibi grupların albüm kayıtlarında konuk gitarist olarak katkı yapmış ve film müziklerinde, Cable Guy mesela, yer almıştır.

Her yazımda yapmayı düşündüğüm üzere yine ekipmanlardan bahsetmek istiyorum biraz.  Jerry, gitar olarak G&L marka kendisi için üretilen özel yapım gitarları kullanmaktadır. Kulllandığı gitarlardan biri standart akort düzenine göre yarım ses pes (yani gitar telleri pesten-tize ; Eb Ab Db Gb Bb Eb şeklinde) akortludur ki kendisi buna "Alice in Chains Standart Tuning" der. Diğer gitarı ise yine aynı mantıkta yalnız en bas teli bir tam ses daha pese alarak (Db Ab Db Gb Bb Eb şeklinde ki buradaki amaç daha da pes tonlarda çalabilmek olduğu kadar çalımı da kolaylaştırmaktır) "Db Drop" olarak adlandırdığımız şekilde kullanır. Meraklıları için gitarı ve pedalboardunun fotoğrafları aşağıdadır:

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 2:  Jerry Cantrell

Bogner amplifikatörü, G&L Rampage gitarı ve bu pedalların birleşiminden yeri geldiğinde bol choruslu, karanlık, depresif tonlar, yeri geldiğinde "jın jın" metalvari tonlar ortaya çıkmaktadır.

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 2:  Jerry Cantrell

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 2:  Jerry Cantrell

Jerry Cantrell, benim gözümde sadece bir gitarcı değil, komple bir müzisyen olmakla beraber şu güne kadar, hakkı verilmeyen gitarcılar arasında kendine ne yazık ki en üst sıralarda yer bulmuştur ve yine ne yazık ki orada kalmaya devam edecek gibi görünüyor.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: