MÜZİK ODASI

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 1: Reb Beach

Ozan Sertkaya - 6 Kasım 2012

Reb Beach

Deli Kasap ailesine katıldığım bu ilk yazımda, devamı gelecek diye umut etmekteyim, "seri" yazıyoruz sonuçta, şahsen hakkı yenen gitarcılar klasmanında kendine en yukarılarda yer bulacağını düşündüğüm Reb Beach'ten bahsetmek isterim bilgi dağarcığım elverdiğince.

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 1:  Reb Beach

Öncelikli olarak Winger'dan tanıdığımız Reb; Dokken, Alice Cooper ile beraber de çalmış şu an ise hala Winger ve Whitesnake ile çalmaya devam etmektedir. Şu güne kadar çoğu rock müzik icra eden gitarcının(!) adını bile duymamış olması, görünce de "ha bu Whitesnake'te çalan dayı değil mi?" gibi ibareler kullanması benim gibi bir Reb Beach fanını derinden yaralamakta, baştan söyleyeyim. Çok da mütevazı bir kişiliktir bu arada. Şahsen hiç sevmediğim, gitar çalış stili olarak tabii ki, Doug Aldrich ile birlikte çalarken yine geri planda kalmaya ses çıkarmadan hatta bir çok konserde (bknz: Whitesnake In the still of the night DVD), Doug Aldrich'in sahnede tek başına kalıp minör pentatoniğe (herhangi bir ton üzeri düşünürsek, majör dizinin 1 3b 4 5 7b dereceleri kullanılarak elde edilen 5 sesli minör dizi) abanarak 5 dakika boyunca amiyane tabirle "bilibili" yapmasına bile sessiz kalıp işini yapıp, çaldığı melodik sololarla, çok güzel mixolydian (yine herhangi bir ton üzeri düşünürsek majör dizinin 7. sesine bemol alınarak elde edilen majör dizidir ki aynı zamanda başka bir majör dizinin 5. modu olur) çalar, insanların keyif seviyelerini yükseltmeye devam eder bu şahsı muhterem. Bu yazı dizisi, tam da şu anda belirtmek istediğim üzere gayet subjektiftir.

Reb Beach'in tekniğinden ve gitar çalışından bahsetmek gerekirse, bilinmesi gereken en önemli detaylardan birinin "tapping" (bağlamadaki şelpe gibi düşünebilir bilmeyenler) adını verdiğimiz teknik olduğuna kendisini tanıyan, bilen, farkında olan şanslı azınlığın bir itirazı olmayacaktır diye düşünmekteyim. Gerek ascending (yükselen, tizleşen), gerekse descending (alçalan, pesleşen) emprovize çalımlarda, pena ile tele vurmak yerine, orta ve yüzük parmağını kullanarak elde ettiği tertemiz, özellikle yüksek gainli drive tonlarında gitara hakimiyeti pasif manyetiklere göre zorlaştıran aktif manyetiklerine rağmen, likit tonuyla bence tapping konusunda dünyanın sayılı gitarcılarından.

Bir röportajında "standart çalım stili ile bu tarz inişli çıkışlı dizileri çalmayı beceremediğini ve bu nedenle böyle bir teknikle çaldığını" söylemiştir. (Youtube üzerinde bulunabilir). Youtube demişken Reb Beach ile karşılıklı gitar çalabileceğiniz keyifli bir video daha bulabilirsiniz çok ufak bir araştırma ile. Manyetiklerden bahsetmişken Reb'in ekipmanına da biraz değinmek isterim. Winger zamanlarında Emg 81,sa,sa olmak üzere HSS manyetik dizilimli Ibanez RG560, Ibanez WB-3 ve Ibanez Voyager kullanmıştır ki RG560 Ibanez ile anlaşma imzaladığı dönemde kullandığı gitardır. Şu anda ise yine kendi adına üretilmekte olan Suhr marka gitarı kullanmaktadır ki şahsen param olsa da ben alsam dedirten cinstendir.

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 1:  Reb Beach

RG560

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 1:  Reb Beach

WRB-3

Hakkı Yenen Gitarcılar Yazı Dizisi - Varan 1:  Reb Beach

Bir adet güç kaynağı görüyoruz, pedallara gereken enerjiyi sağlamak için, amplifikatörler ve kanallar arasında geçiş yapabilmesini sağlayan bir OD100 footswitch görüyoruz. Delay pedalı olarak bir adet Digitech Digital Delay mevcut. Sinyalini zayıflattığını düşünmesi nedeniyle Reb Digitech Whammy pedalını (acayip sesler çıkarmak için birebir diye nitelendiriyor) loop içine almış ki Boss Line Selector sanırım burada devreye giriyor. Bir adet Fulltone Fat Boost var, sololarda lead boost olarak kullanılabileceği gibi, hafif kirli overdrive tonlarda da gayet iş görecektir. En sağdaki yeşil pedal Cry Baby Wah pedalı. Nipple Switch hakkında hiçbir bilgim yok

En kısa zamanda meraklılarına gitar efektleri ile ilgili bir yazı da yazmak isterim. Yetkililere duyurulur. Misyonumuz bilinçlenelim, bilinçlendirelim.
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: