MÜZİK ODASI

Gölgeler Senfonisi

Sadi Tirak - 31 Ocak 2006


11 Kasım 2005 İstanbul
Taksim, Yeni Melek Gösteri Merkezi
THERION Konseri

2004 yılında gerçekleşen en başarılı Metal konserlerinden biriydi hiç kuşkusuz, Therion'un 26 Eylül 2004 tarihinde İstanbul Maslak Venue'de verdiği konser. Hem grubun unutulmaz sahne dinamizmi, hem de konserin sold-out olmasını sağlayan seyircilerin coşkusu sayesinde uzun süre dillerden düşmemişti o konser.
Grubu o zaman ilk defa ülkemize getiren organizasyon şirketi Host Productions; aradan henüz 1 yıl geçmişken, İsveç'in bu senfonik Metal grubuyla iki konserliğine (İstanbul-İzmir) yeniden anlaşmıştı.
Rock/Metal konser organizasyonları açısından fevkalade başarılı ve dolu dolu bir yılı geride bırakmaya hazırlandığımız Sonbahar döneminde de konserlerin peşi sıra açıklanmaya devam etmesi, insanları seçim yapma zorluğuna düşürmüştü. Fakat tahminlerin aksine Therion'un bu ikinci İstanbul konseri de oldukça kalabalıktı. Yeni Melek'i dolduran yaklaşık 1000 kadar insan, grubun İstanbul'da sadık bir fan kitlesine sahip olduğunun da bir kanıtı niteliğindeydi.

Her ne kadar "Lemuria" ve "Sirius B" albümlerine kadar gruba yakın bir ilgim olmasa da özellikle o albümler ve 2004 yılındaki ilk İstanbul konserleriyle birlikte severek dinlediğim gruplar arasındaki yerini almıştı Therion. Fakat bu; onları ikinci kez aynı heyecan ya da istekle izleyemeyeceğim gerçeğini değiştirmedi.
Konsere başladıkları andan ta ki son şarkı olarak çaldıkları Motorhead cover'ı "Iron Fist"e kadar son zamanlarda izlediğim en sıkıcı konser oldu benim için. Fakat bu; konserin herkes için sıkıcı geçtiğini göstermiyor tabii. Hatta salonda eğlenmeyen sadece birkaç insandan biri olduğumu bile söyleyebilirim. O gün içinde bulunduğum haleti ruhiye ile ilgili bir durum olsa gerek benimkisi. Zira seyircilerin büyük çoğunluğu tıpkı ilk konserdeki gibi heyecanlı, coşkulu ve şarkılara da son derece katılımcıydı.
Grup yine oldukça sıkı bir playlist ile karşımızdaydı. Sahnedeki şovu sürükleyenler ise grubun beyni gitarist Christopher ve tenor Karin Fjellander'di. Karin Fjellander, tıpkı ilk konserdeki gibi gayet ciddi bir üslupla seslendirdiği şarkılar boyunca tiyatral bir hava ile yaptığı el dansları ile yine oldukça dikkat çekti. Soprano kadrosu ise ilk konserdeki gibi 4 kişi değildi. Bu sefer üç kişiden oluşan ekip, grubun senfonik sound'una sahnede yine en iyi şekilde katkı sağladı. Vokalist Mats Leven yine oldukça hareketliydi fakat mikrofonundaki ya da genel olarak salonun ses istemindeki teknik bir hatadan dolayı konser boyunca sesini duyurmakta epey zorlandı. Tüm konser süresince Mats'in sesi, gitarların bayağı altında kaldı.

Konserin en önemli ve göze çarpan olayı ise sahne ışıklandırmasıyla ilgiliydi. Normalde mükemmel işlev gören Yeni Melek'in ışık sistemi, bu konserde neden olduğunu anlayamadığımız bir şekilde kötüydü. Şöyle ki; grup elemanları sahnede birer gölge adam gibi görünüyordu seyircilere. Spotların yanlış yerleştirilmesinden mi kaynaklandı emin değilim ama konser boyunca sahne bir türlü doğru düzgün aydınlatılamadı.
Konser sonrası fikirlerini aldığımız çoğu kişi de bundan bahsediyordu. Grubun ikinci İstanbul ziyareti böylelikle "gölgeler senfonisi" atmosferinde gerçeklemiş oldu.

PLAYLIST:
1. RISE OF SODOM AND GOMORRAH
2. CULTS OF THE SHADOW
3. BLOOD OF KINGU
4. UTHARK RUNA
5. INVOCATION OF NAAMAH
6. SCHWARZALBENHEIM
7. SEVEN SECRETS OF THE SPHINX
8. ASGARD
9. TYPHON
10. GINNUNGAGAP
11. SIREN OF THE WOODS
12. BLACK SUN
13. BALL REGINON
14. RIDESR OF THELI
15. THE KHLYSTI EVANGELIST
16. THE INVICIBLE
17. WINE OF ALUQAH
18. PRELUDIUM
19. TO MEGA THERION
20. IRON FIST (MOTORHEAD COVER)


Fotoğraflar: www.curan.net ve Kadir Aşnaz


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: