MÜZİK ODASI

Gitarizma'nın Karizması Ankara'yı Salladı

Aşiyan Kutlu - 19 Ekim 2012

Gitarizma'dan Muhteşem Ankara Konseri…

Dün gece Ankara'da 10.0 şiddetinde deprem oldu. Merkez üssü Jolly Joker. Kırılan fay rock müzik tutkunları. Fayın kırılmasına neden olan olay; Gitarizma…

Gitarizma'nın Karizması Ankara'yı Salladı

Gür Akad, Cem Köksal ve onlara eşlik eden bass gitarda: Çağatay Ateş, Davulda: Alpay Salt, Klavyede: Mert Topel ve her konserde onlara eşlik eden değerli gitar üstadları.

Dün geceki konserde gruba Cenk Eroğlu eşlik etti, muhteşem bir geceydi, Çok uzun zamandır böyle bir konsere tanık olmamıştım. Kulaklarım, gözlerim, ruhum bayram etti diyebilirim. Sahneye önce teker teker çıkıp performans yaptı üstadlar, en sonunda da hepsi aynı anda sahnedeydi ve Jam Sesion yaptılar. İnanılmaz bir duygu bu, Türkiye'nin gitar üstadlarını sahneden canlı dinlemek, bu tarihi konsere tanık olmak olağan üstüydü. Kelimelerimi çok abartılı bulanlar olabilir, bunu özellikle yapıyorum, daha nasıl abartabilirim diye kelimeleri düşünerek seçiyorum, çünkü; gerçekten de buna layıklar.

Gür Akad'ı Klips ve Onlar grubu ile Eurovision seçmelerine katıldığı günden beri takip ediyorum, yaşı genç arkadaşlar bilmezler, gerçi bunu yazarken benim de yaşım çıkıyor ortaya ama olsun. Türkiye'ye gitarının sesini o senelerde duyurmaya başlamıştı. O çocuk halimle o'na hayran olmuştum ve o zamandan beri kendisini yaptığı işlerle taktir ederek takip ediyordum. Bu değerli üstadı canlı dinlemek, konser bitiminde sohbet etmek fazlasıyla keyifliydi. O kadar alçak gönüllü ve nazik insanlar ki hepsi; konser bitiminde onları bekleyen hayranlarının yanına çıkıp fotoğraf çektirip, imza verdi ve sohbet ettiler. İşte bu da rock müziğin ve de müzisyeninin ne kadar samimi, doğru, dürüst ve de farklı olduğunun göstergesi. Siz hiçbir pop konserinde sevip dinleyeme gittiğiniz hayranı olduğunuz şarkıcı ya da sanatçıyla bunları yakalama şansına erişemezsiniz.

Sevgili Cenk Eroğlu, Cem Köksal sahnede solo performas yaparken bir ara kulisten dışarı çıktı, sanırım ambiansı merak etti, şöyle bir ortama baktı, ben de kulis kapısına yakın sayılabilecek bir yerde duruyordum, çıktığını gördüğümde o'na doğru baktım, o da beni gördü ve selamlaştık. Zaten konser bitiminde de ilk olarak o kulisten dışarı çıkıp, takipçi ve hayranlarıyla sohbet etti ve imza dağıttı. Bu nasıl bir naifliktir, nasıl bir egoyu ayaklar altına almaktır. İşte bu yüzden o ve dün gece sahnede olan tüm müzisyenler, az bile ettiğim övgüleri fazlasıyla hak ediyorlar.

Cem Köksal, yaşı diğer iki üstada göre daha genç olmasına rağmen aynen onlar gibi çok naif ve kibar bir müzisyen, kesinlikle ego yok. Üstelik bu ismini saydığım tüm değerli müzisyenler gerçekten Türkiye değil, Dünyaca ünlü bir sürü gitaristle ciddi boy ölçüşebilecek kalitede insanlar. Dün akşam hepsi gitarını ve müziğini konuşturdu, hepsi gelen izleyiciye ayrı bir tat yaşattı ve hepsi hep enstrumanlarına hem bestelerine öylesine hakimdiler ki; bir araya geldiklerinde yaptıkları Jam sesion da zaten olay tavan yaptı, herkes afrodizyak etkisindeydi. İnsanlara baktım, herkes pür dikkat sahneyi takip ediyordu, hiç kimse yanındakiyle sohbet dahi etimiyordu, bu muhteşemliğin 1 saniyesini bile kaçırmak istemiyorlardı. Çünkü gerçekten bu bir tarihi andı. Herkes bu an'a şahit olmanın büyüsü içindelerdi.

Çağatay Ateş, Türkiye'nin en iyi basistlerinden, tüm gitaristlere muhteşem bir performansla eşlik etti, bir ara ufak da olsa bir solo yaptı sayılabilir, en azından benim için öyleydi, bas gitarın sesini en net duyduğum kısa ama çok keyifli bir andı. Bu arada hem kendisinden hem de gruptan bir ricada bulunabiliriz buradan, bass solo performansın süresini ciddi anlamda biraz uzatabilme şansları varsa bu muhteşemliğin üzerine muhteşemlik katacaktır diye düşünüyorum naçizane.

Alpay Şalt: Türkiyenin sert davulcularından, onun da gruba katkısı harikaydı. Hatta Alpay bir ara solo performas yaptı ve yine insanlardaki keyif duygusu ayrı bir olaydı.

Sahnede gruba eşlik eden diğer tüm müzisyenlere de sonsuz teşekkürler, Ankara izleyicisine harika bir gece yaşattılar, gitarizma Ankara'ya daha önce de gelip birkaç konser verdi ama öyle sanıyorum ki, dün geceki konser onlar içinde harikaydı. Konser bitiminde herkes grubu saatlerce alkışladı, müzisyenler içeri girdikten sonra tekrar sahneye çıkmak zorunda kaldılar, çünkü; herkes hep bir ağızdan "bir daha, bir daha" diye tezahürat ediyolardı.

Kısacası dün gece Gitarizma da, Seyirci de muhteşemdi dolayısıyla da karşılık fazlasıyla doyurucu bir gece yaşandı.

En kısa zamanda tekrar bekliyoruz üstadlar. Yüreğinize sağlık, süperdiniz, hiperdiniz, daha ne diyeyim….

Tebrikler Jolly Joker …

Ankara Jolly Joker daha önce başka bir isimle, aynı şimdi olduğu gibi hizmet veren bir konser salonuydu, o zamanda konser dinledim. O dönemlerde çok ünlü, gittiği salonları tıka basa dolduran bir çok müzisyen konser verdi, yalnız, maalesef o konserlerde 312 Arena hiç dolmuyordu. Konser salonu 1500 kişilik, orta karşıda kocaman bir sahne, en arkada kapının yanında küçücük bir bar, ışıklandırma ve ses sistemi de çok zayıftı. İçeride neredeyse kar yağıyorcasına üşünüyordu.

Orası Jolly Joker olduktan sonra ilk kez dün gece Gitarizma konserini izlemek için gittim, en alta konser mekanına girer girmez; "harika" dedim, işte işletmecilik budur. O salon öyle bir hale gelmiş ki, aydınlık, olması gereken sıcaklıkta ve ses sistemi süperdi. Kesinlikle bir konser salonu ya da canlı performas mekanı açmak isteyenlerin direkt gidip Jolly Joker'i inceleyip ona göre bir mekan tasarlamalarını tavsiye ediyorum.

Adamlar yapmış; gerçekten de "budur" diyorsunuz. İnanıyorum ki Jolly Joker daha uzun yıllar Ankara'da kalır ve o mekanda daha uzun yıllar konser dinlemeye gideriz.

Her şey para değil, aslolan hizmet ve işte işletme de bu perstektif doğrultusunda düşünmüş belli. Sadece para kazanırım, 3-5 grubu getirip konser verdiririm, gruplar ünlü, nasılsa salon dolar, 3-5 de içki satılır gibi yüzeysel bir düşünceyle mekan açıyorsanız oradan bir gelir beklemeyin, uzun soluklu olmasını da asla beklemeyin.

İşin müzisyen tarafından bakılınca görülen kısmını bilmiyorum, dün gece böyle bir konuda sohbet etmeyi uygun bulmadım Alpay'la. Ama öyle inanıyorum ki; grupları da asla üzmeden, ortak bir payda da buluşuyorlardır, çünkü hal ve tavırlarıyla bunu net bir şekilde belli ediyorlardı zaten. Şimdi tüm bunlardan dolayı dün gecenin böyle muhteşem olmasının büyük nedenlerinden olan Jolly Joker'e de yürekten tebriklerimi iletiyor, diğer mekan sahiplerine de örnek olmasını diliyorum…Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: