MÜZİK ODASI

Gezegenin en kallavi metal buluşmasını sizler için izledik: Wacken 2014

Ayfer Y. - 28 Aralık 2014

Wacken festivali 2014 (31.07.2014 -02.08.2014)

Wacken festivali 25. yıl kutlamaları nedeniyle bu sene dört gözle bekleniyordu. Hatta son ana kadar çoğu insan yeni bir headlinerın açιklanmasιnι bekliyordu, ancak bu ne yazık ki gerçekleşmedi. Festival biletleri geçen sene olduğu gibi 3 gün içinde satιlmιştι. Çoğu kişi bunu biletlerin satılmasına ve bu yüzden başka büyük sürprizlerin gerekli olmamasına bağladı.

Yemek ve içecek fiyatlarι bu sene daha da yüksekti. Basın mensuplarının kamp yerlerinin daha uzağa taşınmış olması bu yazın tartışma konularından birisiydi. Festival alanına sadece otobüsle ulaşabilmek ve bunun yanιnda basιn yerlerinden de uzakta kalmak işimizi bu sene epey zorlaştırdı. Organizatörler bu değişlikliği güvenlikle ilgili sıkıntıları öne sürerek savundular. Geçen seneki festivalde Rammstein konserinde fenalaşan bir hayrana ulaşmak uzun sürdüğü için festival alanιndaki yollarιn değişmesi gerektiği belirtildi. Umarιm bu konuda gelecek sene olumlu değişiklikler yapιlacaktιr. Bir de bu sene az sayı da black metal grubunun olması benim nazarımda üzücü bir durumdu.

Gezegenin en kallavi metal buluşmasını sizler için izledik: Wacken 2014

Tüm olumsuzluklara rağmen Wacken bu sene de 4 günlük bitmeyen büyük bir eğlence gibi geçti. Bu sene yιllardan beri ilk defa bu kadar az yağmur yağdı. Festivalde önceki senelerde olduğu gibi kurulan 'Orta Çağ' köyü harika yemek imkânlarıyla özellikle ilgimizi çekti. Büyük alışveriş alanι ile sinema alanι, büyük bira bahçesi gibi değişik atraksiyonlar sayesinde Wacken gerçekten kimseye sιkιlma şansι vermedi.

Bu senenin röportajları:

Vinnie Paul (Pantera/Hellyeah)
Oscar Dronjak (Hammerfall)
Frank Novinec (Hatebreed)
Tom Angelripper (Sodom)
Orion (Tomasz Wróblewski /Behemoth)

Bana sorarsιnιz, bu senenin parlayan grubu SLAYER oldu.

Carşamba 30.07.2014
Carşamba günü bu senenin festivaline JOHN DIVA and the Rockets of love ile başladιk. Headbangers stage çadιrιnda çalan John Diva sayesinde seksenli yιllara yapιlan bir zaman yolculuğunun içinde gibiydik. Su ana kadar izlediğim en iyi cover gruplarιndan biri olan grup harika bir setlistle (Scorpions, Twisted Sisters, Alice Cooper, Bon Jovi, Kiss ve Guns'n Roses) herkesi çoşturdu.

John Diva'dan sonra FORK sahneye çιktι. Bütün şarkιlarι a-capella söyleyen grup gerçekten ilginçti. Finlandalι olan grup Nightwish'den AC/DC ye kadar giden büyük bir setlistle şarkιlarι enstrümansιz; a-capella olarak sundu.

Festival alanιna baktιktan sonra geceyi "metal karaoke" ve canlι grup ROCKSTARZ eşliğinde sona erdirdik.

Gezegenin en kallavi metal buluşmasını sizler için izledik: Wacken 2014

Perşembe 31.07.2014

Bu sene Alman-Türk vatandaşımız komedyen Bülent CEYLAN Wacken'da ikinci defa sahne aldı. Özellikle hatun kısmı tarafından çok sevilen ve beğenilen Bülent Ceylan seyircileri çok güldürdü ve showun sonunda tişörtünü çιkararak göbek attı ve crowd -surfing yaptι.

STEEL PANTHER ise ilk defa Wacken da sahneye çιktι. 80'li yιllarin glam metalini hiç özletmeyen grup son senelerde çok başarιlιydι. Def Leppard, Guns n' Roses ve Mötley Crue ile tura çιkan grup güzel bir setlistle herkesi çoşturdu.. Hiç bir konserde bu kadar üstüne çιkaran bayan izleyici görmedim

HAMMERFALL ve özellikle sempatik vokalisti Joacim Cans her zamanki gibi süper bir performans verdiler. Bu grubu kaçιncι defa izlesem de, hem verdikleri performanslarι ve şarkιlarιyla izleyicileri her zaman eĝlendirmeye başarιyorlar. Ne yazikki Set listelerinde birkaç şarkιyι özleten grup „Heeding the call", „Riders on the storm " yada „Legacy of kings' i çalmadιlar. Set listelerinde ama yinede "Steel meets steel", "hammerfall", "Renegade" ve "I believe" vardι.
Konserlerini „Hearts on fire" ile bitirdiler. Son albümleri „Revolution" danda birkaç şarkι çaldιlar (Detayler için Oscar /Hammerfall olan röportajι kaçιrmayιn).

ACCEPT
Accept özellikle son albümleri "Blind rage" den birkaç şarkι çaldιlar. Mark Tomillo nun sesi ise çok net geldi. Caldιklarι şarkιlar arasιnda "Stampede", "Pandemic", "Breaker", "Losers and winners", "London leatherboys", "Teutonic tenor", "Starlight" ve tabiki "metal heart" ve "balls to the wall" vardι.

Gezegenin en kallavi metal buluşmasını sizler için izledik: Wacken 2014

SAXON bu senede 35 yιllιk olan geçmişlerine laik olan harika bir canlι performans verdi.Harika olan live albümlerinden "St, Georges day sacrifice -. Live in Manchester" den nerdeyse bütün şarkιlarιnι çalan grup "Denim and leather", ""The eagle has landed", "Wheels of steel" ve tabiki "Princess of the night" ile izleyicileri çoşturdu.

Cuma, 01.08.2013

Cuma'ya SKID ROW u izleyerek ile başladιm. Ama böyle ünlü olan bir grubun neden ilk grup olarak öĝle saatlerini çaldιklarιnι halen anlamιyorum. Yeni çιkan albümleri "Rise of the damnation army" parçalar çalan grup güzel bir performansla daha uyanmamιş olan son wackencιlarιda çosturdular. Set listelerinde tabiki "Youth gone wild" ve "18 and life" ve "Piece of me" de eksik değildiler.

HEAVEN SHALL BURN nerdeyse 15 senelik bir geçmişe bakan olan bir grup olarak özellikle sosyal ve politike kritiĝle dolu olan şarkι sözleriyle dikkat çekiyor. Set listelerinde "Counterweight", "Land of the upright ones", "Combat", "Godiva", "Voice of the voiceless", "Endzeit", "Blacktears" ve "Valhalla" vardι. Bu senenin en büyük moshpiti kesinlikle HSB de vardι. Saĝlam bir performans verdiler.

Amerika da çok başarιlι olan Kaliforniyalι FIVE FINGER DEATH PUNCH isede saĝlam bir performans verdi ve ilk defa Wacken' da sahneye çιktι.Caldιklarι şarkιlar arasιnda "Under and over it" "Bleeding", "Burn it down" ve "Bad company" vardι. Son 5 albümlerinde (Lift me up, Bad company, Never enough, vs.) harika bir best of şovu verdiler. En yakιnda yine Wacken da çalmak isteyen grup son sιralara kadar herkesi çosturdu.

APOCALYPTICA 25 kişilik bir orkestrayla sahneye çιktι. Son olarak Richard Wagner ιn kompozisyonlarιnι bir albümde çalan grup set listelerinde şu şarkιlarιyla ilgi çektiler: "Birth", "Bittersweet", "Nothing else matters", "Path" ve "Grace".

Yedi sene ara verdikten sonra 2013 son albümlerini (Surgical steel) çιkaran CARCASS gerçekten neden en önemli thrash metal gruplarιndan biri olduklarιnι ispatladιlar. Set listelerinde şu şarkιlar vardι: "Inpropagation", "Buried dreams", "Carnal forge", "No love lost", "Genital grinder", Embodiment", " Death certificate" ve "Exhume to consume".

Gezegenin en kallavi metal buluşmasını sizler için izledik: Wacken 2014

CHILDREN OF BODOM benim için büyük bir sürpriz oldu. Nerdeyse 8 defa canlι gördüĝüm grubu ne kadar severek yιllardan beri dinlesemde, son zamanlarda biraz sιkιlmaya başlamιştιm. Ama Wacken da verdikleri inanilmaz olan bir performans dan sonra yine onlarι yιllardan beri dinlediĝimi yine severek anladιm. Nerdeyse bir "best of" şovu ve müthiş bir Alexi Laiho'nun performansιyla ilgi çeken grup gerçekten set listelerinde hiç bir şarkιyι özletmedi.Tabi son albümleri "Halo of blood" dan birkaç şarkι grup süperdiler ve bence bu seneki festivalin en iyi performanslarιndan birini verdiler. Set listeleri arasιnda "Needled 24/7", "Kissing the shadows", "Bodom beach terror", "Halo of blood", Scream or silence", Hate crew deathtroll", "Lake bodom", "Angels dont kill", "Are you dead yet?", "Towards dead end", "Bodom after midnight", "Black diamond", "Downfall" ve "In your face".

MOTÖRHEAD un bu seneki konserini geçen sene verdiĝi üzücü performans (Lemmy konseri saĝlιk durumu yüzünden erkenden bitirmişti, Birde 2013 Avrupa turlarι iptal edinmişti) herkes dört gözle bekliyordu. Lemmy bu sene gerçekten çok daha iyi göründü. Caldιklarι şarkιlar arasιnda "Damage case", "Over the top", "The chase is better that the catch", "Rock it", "Lost woman blues", "Going to Brasil" ve tabiki "Ace of spades" vardι. "Going to Brasil" de DORO PESCH Lemmy ye eşlik etti.

KING DIAMOND'ι dört gözle beklemiştim. Tabiki yazdιklarι konsept albümlerini canlι bir şekilde performans yapmak kolay deĝil. Ama tam bu nokta canlι performansιna arada sιrada frenledi. Sesi halen inanιlmaz ve net gelmesine raĝmen albümlerinde olan atmosferi bu konserde ne yazιkki pek hissedemedim,. Caldιklarι parçalar arasιnda "The Candle", "Welcome home", "Evil", "The puppet master", "At the graves", "Come to the sabbath", "Eye of the witch" ve "Cremation" vardι.

Bu seneki Wacken' in headliner ι bence SLAYER di.2013 yιlιnda kaybettiĝimiz Jeff Hannemann bιraktιĝι boşluĝu Gary Holt (Exodus) doldurdu. 2013 de Slayer dan ayrιlan Dave Lombardo isede 2013 de yaşanan öbür büyük deĝişiklikdi.2015de yeni bir albüm çιkartmayι planlayan grup nerdeyse bir Best of şovu verdi ve nerdeyse hiçbir şarkιyι özletmedi: "War ensemble", "Black magic", "South of Heaven", "Angel of Death", "Dead skin mask", "Raining in blood", "Seasons in the abyss" vs.
Tek kelimeyle metal dünyasιnιn tanrιlarι: The one and only SLAAAAAAYEEEEEER...

Cuma gecesini WASP'i izleyerek bitirdik. 2015 için yeni bir albüm planlayan grup (Golgotha) iyi bir performans verdi, ama geç sahneye çιktιĝι için çoĝu izleyicinin yorgunluĝuna kurban oldu.Tabiki set listelerinde "I wanna be somebody" eksik deĝildi.

Cumartesi 02.08.2014

Cumartesiye SODOM izleyerek başladιm. Tom Angelripper her zamanki gibi saĝlam bir performans verdi. Zaten Wacken Tom'suz düşünülemez.. Bu sefer özellikle son albümleri "Epitome of torture" dan çaldιlar. Tabiki konserlerinde "Agent orange" yada "I am the war" eksik kalmadι.

ARCH ENEMY konseri vokalistleri deĝiştiĝi için büyük heyecanla beklenmişti. Angela Gossow un yerini Alissa White-Gluz aldι. Alissa daha önce kanadali grup The Agonist' da vokalistti. Bence Alissa gerçekten Angela Gossow un izlerine devam etmeyi hakkeden bir vokalist, Angela' nin sesi ne kadar özel ve dünyada bir defa olsada. Arch Enemy bu senenin haziraninda çιkan albümlerinden "War eternal" yeni şarkιlarda sundular.

New York lu metalcore efsaneleri HATEBREED 1994 den beri başarιlιlar. Bu senede Wacken i çoşturan ve büyük mosh pit yaptιran grup özellikle son albümleri "The divinity of purpose" dan yeni parçalar sundular. Bu grup hakkιndan detayler için Frank ile yaptιĝιm röportajι tavsiye ederim.

Polonya' nin en ünlü metal gruplarιndan olan BEHEMOTH Wacken da verdikleri konserlerini son albümleri "The Satanist"i tanιtmak için kullandιlar. Frontman Nargl'ın sesi müthişti. Detayler için Nargl ve Orion ile yaptιĝιm röportajι tavsiye ederim...

Almanya'da çok tutulan AMON AMARTH yine özel bir wiking şovunu sahnede gösterdi. Cok şirin biri olan vokalistleri Johann Hegg seyircileri süper çoşturdu. Set listelerinde şu şarkιlar vardι: "Father of the wolf", "Deceiver of the gods", "Guardians of Asgaard", "War of the Gods", "Asator". Konserlerini efsane şarkιlarι "The pursuit of vikings" bitirdiler.

MEGADETH ilk defa Wacken da sahneye çιktι ve geçen sene çιkan albümleri "Super collider" dan birkaç parça çaldιlar. Soundlarι iyiydi. Set listeleri: "Hangar 18", "Wake up dead"; "In my darkest hour", "Sweating bullets", "My way", "Holy wars", "Peace sells" ve "Symphony of destruction".

Alman thrash metal efsaneleri KREATOR bu sene grubun 30. yιlını kutluyorlar. 2012'de "Phantom antichrist" albümleriyle harika bir come back yapan grup konserlerini "Phantom antichrist" ile başladι. "Kreator has returned" diye baĝıran Mille hayranlarιnι harika bir set list ile çok etkiledi: "Violent revolution", "Warcurse", "Phobia", "Flag of hate", "Pleasure to kill", "United in hate", "Enemy of God", "Hordes of chaos". Kreator in sempatik gitaristi Samy Yli -Sirniö backstage alanιnda gördüm. Backstage alanιnda RAGE vokalisti Peter Wagner ile de tanιştιm. Peter özellikle büyük hobisi ve kendisinin çok başarιlι olduĝu olan rally sürmekten bahsetti. Bu kadar doĝal ve sempatik olan birisi herhalde çok nadirdir.

Gezegenin en kallavi metal buluşmasını sizler için izledik: Wacken 2014


Wacken 2015
Gelecek seneyi sorarsanιz,Wacken 2015'ün biletleri gelecek hafta satιlmaya başlanacak. Biletlerin bu kadar çabuk satιlmasι bence iyi deĝil, sonuçta organizatörler böylece yeni ve daha büyük gruplarι davet etmeye gerek duymazlar biletler satιldιĝι için. Gruplar belirlendikten sonra biletleri almak bence daha çok mantιklι... Ama ne yazık ki her sene daha büyüyen ve iyiden iyiye ticarileşmeye başlayan bir festival için gerçekte uygulaması zor bir temenni.

Simdiden gelecek sene için onaylanan gruplar şunlar:

Savatage, Sabaton, Running Wild, In Flames, U.D.O, Amorphis, Sepultura, Thyrfing, Powerwolf

See you in Wacken, rain or shine!

Ayfer

P.S.: Yazιda olan katkιlarι için Lars, Dirk ve Philipp ve Steffi ve Darina ya e bol teşekkürler! See you in Wacken next year, Metalheads...

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: