MÜZİK ODASI

Gerçek Bir Türkiyeli Metal Kalp: Burak Sayın

Atlantisten Gelen Adam - 24 Mart 2011

980'lerin sonu, 990'ların başı bir süreçte tanıdım onu. Arkadaşlığımızın tetiklendiği ya da gerçek anlamda filiz saldığı net tarihi vereyim: 1993. 1993 kilit bir zaman, herşey aslında 1993 ile başladı ve belki de 1993 ile bitti. Normalde sabah kahvaltısında lüplettiği yumurta sayısını hatırlayamayan Atlantisli bu tarihi nasıl net hatırlayacak ki diyenlere cevap: Uğur Mumcu katledilmişti. Burak Sayın ve benim kızarkadaşlarımız çok yakın arkadaştılar ve Mumcu'nun katledildiği haberini aldığımızda benim kızçenin çığlığını hayatımın sonuna kadar unutamam. 1993'ün kilit önemini, makro düzeyde önümüzdeki aylarda zaten etraflıca işleyeceğiz ve fakat 'mikro' düzeyde Burak Sayın 'mikrobu'na dönelim istiyorum. (Elbette ki bu arada Aylin ve Çiğdem'e selamlar ediyorum.)

Burak sayın ile işte bu bahsettiğim dönemdeki ilk tanışmamızda sevdiğim bir özelliğini keşfettim: Bir klasik rock dinlecisi olmasına rağmen underground müziğe, grunge rock'a ve diğer modern metal tarzlarına ve blues gibi o dönemde pek de "metalci" taifesinin yüz vermediği farklı janrlara da müthiş hoşgörü ve ilgisi vardı. "Et Kafa" bir metal dinleyicisi değildi Burak Sayın ama gerçek bir Metal Kalp idi. (Accept sevgisini bildiğimden bu göndermenin uygun olduğunu düşündüm)

Kronik ile olan uzun birlikteliği nihayetlenmiş ancak Burak Sayın da kendinden beklenildiği gibi heavy-metal serüvenine kaldığı yerden devam kararı almıştı ve işte karşınızda: BURAK SAYIN METAL BAND!

14 Mayıs 2011 itibari ile Dorock Bar'da konser programını başlatacak olan Burak Sayın'a müzikal yolculuğunda başarılar diliyorum.

Gerçek Bir Türkiyeli Metal Kalp: Burak SayınYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: