MÜZİK ODASI

ELİMDE PATLAYAN KONSERLER

Rumble Tayfun - 12 Haziran 2008

ELECTRIC WEEKEND FESTİVALİ - GETAFE / MADRID

Bu festivale gitmeyi çok istiyoduk ama benim nedense bir türlü elimi vardırıp davetiye arama işini ayarlayamadım. Ekonomik olarak 'Herşey Hellfest için!' sloganıyla her cent'i koruma mod'unda olduğumdan, 100küsür Euro'luk festival biletini parasıyla almam zaten imkansızdı.

 

Festival bir ara hayat gündemimden bile çıktı bir süre sonra, unuttum gitti. Birkaç gün kala Sadi MSN'den muhabbetini yaptı. Tekrar bir gaza geldim. Sağolsun o da uğraştı oradan bana bir davetiye ayarlayabilmek için ama zaman çok daralmıştı. Sonra ben yüzümü kızartıp Gloria Cavalera'dan davetiye istemeyi düşündüm. Gloria yenge, Carmenle çok iyi anlaşmıştı İstanbul'da. Kızkıza muhabbet olursa daha sağlam olur diye düşündüm, maili Carmen atsın diye konuyu açtım. Böylece kayınbabaların haftasonu için Albacete'den bize yatıya geleceklerini öğrenmiş oldum. O arada davetiye konusunda Sadi'den kötü haber geldi, bıraksam daha kasardı biryerlerden o giriş olayını halletmek için ama mevcut durumda fazla bir anlamı kalmamıştı artık, vazgeçirdim.

 

Neyse festival günü geldiğinde ben kayınbabaları tren garından almaya gitmiştim. Yolda cep telefonu çaldı arayan Aitor'du. Gel olm biz girişi komple hallettik dedi. Bizim Moratalaz tayfasının ağır abilerinden olan Basklı Aitor'un arıza Bask kankaları üşenmeyip Madrid'e kadar demir makası getirmişler, uygun bir yerinden kesmişler arka taraflardaki çit demirlerini bütün kankalar akmış içeri 'Gel çabuk seni de alalım' diyor. Allahım ne günah işledim de sen beni böyle sınıyorsun diye feleğe isyan edip kaderime sığındım.

Neticede bitti gitti festival, aradan iki-üç gün geçti, Sadi yine geldi MSN'e Blabbermouth'dan bir link verdi. Electric Festivali, Cavalera Conspiracy'nin dünyadaki ilk konseriymiş. Bunu öğrenince motor yandı artık. Adamların burnunun dibinde verdiği konser Cavalera biraderlerin 11 yıl aradan sonra birlikte çaldıkları ilk konsermiş. Hayır, tamam söyledin öğrendik de daha mutlu bir insan mı olduk? Başımız göğe mi erdi?

Yooo. Ne diyeyim ki sana yağlı kurşunlara gelesin, karnına kurt dolsun Sadi.

Neyse abicim işte bir metalcinin hazin sonu böyle oluyormuş.

-         Electric Weekend'e gittin mi? Metallica'yı gördün mü?

-         Yok abi, kayınbabayla kaynana bizdeydiler haftasonu, kısmet olmadı.

 

Vay yavrum vay! Olaya gel gerçi Allah nazar değdirmesin şeker gibi insanlardır şekilde görüldüğü gibi, pek severler beni. Bizim İspanya' daki düğün tarihinin Rock Republic Festivalinde Slayer'ın çaldığı güne denk gelmesi sebebiyle sırf ben istedim diye düğünü bir hafta erteleyen, yeni davetiye bastıran o insanların başımın üstünde yeri vardır her zaman.

Ama şöyle bir festivale gitmemek için en ölümcül sebebin böyle olması gerçeğini değiştirmiyor bu tabi. Neyse abi olan oldu, boşuna 'Elektrikli haftasonu demiyorlarmış. Daha çok festivaller gelir, geçer yeterki saadet olsun.

DIMEBAG DARREL TRIBUTE PARTY

Çeşitli gruplarda çalan birçok elemanın karışık bir şekilde oluşturduğu Cowboys From Hell Band  DIMEBAG DARREL'in ölüm yıldönümüne özel tek bir konser için oluşturulmuş özel bir projeydi. Sadece Pantera,  Damage Plan ve Rebel Meets Rebel parçalarının çalınacağı bu gece evime otobüsle 15-20, yürüyerek yaklaşık bir saat uzaklıkta olan Sala Caracol'da yapılacaktı. 8 Aralık akşamı evden büyük bir keyifle çıkıp otobüs durağına yürüdüm, Madrid'de duraklarda beklediğin otobüsün kaç dakika sonra geleceğini sorabileceğin bir cep mesaj numarası oluyor. Attım mesajı '12 dakika bekleyecen aga' mesajı geldi. Ne bekliycem lan yürürüm dedim. Taktım kulaklıkları vurdum kendimi yola. Geldim mekanın önüne cüzdandan parayı çıkardım. Ama baktım kasanın olduğu yer boş, kimse yok. Sadece içeriden iki güvenlik kapıyı tutuyordu o kadar. Bende mecbur onlara sordum. Pardon bir bilet alabilir miyim? diye 'Alamazsın çünkü bitti' dediler. Önce inanmadım koca mekan be Caracol nereye bitiyor? 'Ne yani eve mi gidicem ben şimdi?' diye bir refleks cümlesi söyledim. Onu da nasıl söylediysem artık adamlar meydan okur bir tarzda aldılar, bi bakışlar diklendi, kaşlar çatıldı. Ya kalk sen bir konsere git ama bilet bitsin kapıda kal! Olacak  şey değil ya, Türkiye'de olsan ya mekan kasar kapıya kadar adam alır ilerleyen dakikalarda milleti ite kaka sahneyi görebilecek bir konuma kadar ilerlersin. Hiçbiri olmasa kapıdaki güvenliği görürsün el altından yine girersin, gözgöre göre kıçıma baka baka eve gittim. Rezalet!

 

GORILLA BISCUITS

Aldım ben bu konserin biletini ama o gün ne hikmetse bir mide ağrısı, ulan ne ters bişey yedim ne de öyle ülser mülser gastrit falan gibi durumlarım var. Ama beter etti, bütün gün iki büklüm olmaktan yoruldum şerefsizim. Akşam oldu ama tad tuz yokki bende konsere gidecek. Açtım bilgisayarı MSN'de takılıyorum. Radical Kerem'le muhabbet ediyorduk anlatıyordum işte ona 'Ya Kerem'im işte böyle böyle bilet cebimde ama ben gidemiyom mekana, iki büklüm durmaktan sırtım ağrıdı vs'. O da çok üstelemedi muhtemelen beni üzmemek için ama bunla yazışırken yazışırken bi gaza geldim ben. 'Gidiyom mnkym' dedim. Fırladım çıktım evden alelacele giyinip ama sen git salak tayfun yanlış metroya bin madrid'in öbür ucuna git. Anca dışarı çıkınca fark et yanlış mekana gittiğini, atla metroya geri dön, avcılar-taksim misali yolu. Koşa koşa mekana git, bi de ne gör? Konser biteli 1, yazıyla 'Bir' dakika olmuş millet kan-ter içinde pembeleşmiş yanakları, gülücük dolu suratlarıyla kiminin elinde Gorilla Biscuits plağı, kiminin elinde tişörtü, kapşonlusu kapmış çıkıyor. Kerem'in bilirkişi olarak tavsiyesi vardı. Merchandisingden ne bulursan al diye, dedim bari dalayım içeri merchandising standını yağmalayayım. Ona da güvenlik salmadı içeri, adamlar mekanı bir an önce boşaltıp evine barkına gitmek istiyor tabi. Ayazda kalmış bekçi siki  misali kalıverdim kapının önünde öylece. Bekledim herkes çıkana kadar belki tanıdık birini görür hem metroya beraber gideriz, hem muhabbet ederiz, konseri falan anlattırırım diye o da olmadı. Cenabetlik gırtlak boyu anasını satiym. Ev dünyanın yolu bir de o aklıma geldi metroya gerisin geriye yürürken, neticede o akşamın neredeyse tamamı Madrid metrosunda geçti, zaten midem ağrıyor. Tam hepsini unuttum geçti derken, günlerden birgün evde aklıma geldi, 'Dur lan şu konserin videoları youtube'a düşmüştür, bi bakıym' dedim. Bakmaz olaydım! İlk açtığım iki dakika 13 saniyelik videoda, 27 tane stagedive saydım. Hayvan herifler! :( 

 

http://www.youtube.com/watch?v=L_x6PNhJKFI&feature=related

 

Ama ona bakarken yandaki linklerde bir de şöyle bir video buldum:

 

http://www.youtube.com/watch?v=WuZ_0KF8o4E

 

Dedim Madrid' burada, bu adamlar burada nasıl olsa hangi konsere gitsek yine yaratacaklar aynı tadı herifçioğulları. Keyfim yerine geldi biraz.

 

Rumble Tayfun

tayfun_altinbas@hotmail.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: