MÜZİK ODASI

Eğlenceli Bir Yaz Akşamı

Sadi Tirak - 31 Ağustos 2006


26 Temmuz 2006 İstanbul
Maslak, Refresh The Venue Konser ve Gösteri Merkezi
EPICA Konseri

Daha önce ilk defa 2004 yılında Rock The Nations Festivali'nin ikincisi dahilinde İstanbul'da bir konser vermiş olan Hollandalı grup Epica, 2 yıl sonra bu sefer İstanbul Üniversitesi Rock Kulübünün Host Productions, Mute Promotions ve Bronx Productions işbirliğiyle gerçekleştirdiği organizasyon ile ikinci defa İstanbul'da aynı mekânda sahne aldı.


Aslında bu konser Mayıs ayında İstanbul Üniversitesi Avcılar kampüsünde gerçekleşecekti, üstelik de ücretsiz olarak. Fakat sonrasında konsere bir hafta kala İ.Ü. Rock Kulübü yönetimi ile dekanlık arasında bir anlaşmazlık yaşandı. Dekanlık önceden taahhüt ettiği sözlerden cayınca, organizasyonun gerçekleşmesi için gerekli koşullar sağlanamadı ve konser iptal edildi.


Rock Kulübü başkanı Osman Korur yine de bu işten vazgeçmedi ve Mute-Host-Bronx organizasyon firmaları ile anlaşıp 26 Temmuz 2006 tarihi için grubu ayarladı. Mekân olarak bu sefer ise Maslak Venue seçildi.


24 Haziran 2006 tarihindeki Deftones+Katatonia konserine gidenlere dağıtılan Epica konseri davetiyeleri, bu davetiyelerin toplu bir şekilde para karşılığında satıldığının öğrenilmesinin ardından iptal edildi. Davetiyelerini Deftones konserinden almış olanlar ise isimlerini organizasyona e-mail atarak bildirdiler ve böylece konser günü kapıda yaşanması muhtemel herhangi bir karmaşanın da önüne geçilmiş oldu.


Organizasyonda görev alanlardan biri olarak hayatımda çalıştığım en kolay konser etkinliğiydi diyebilirim. Zira grubu havaalanından alıp, otele yerleştiren ve konser sabahı mekâna getiren, bu organizasyonda en çok emeği geçen İ.Ü. Rock Kulübü dönem başkanı Osman'dı. Konser günü mekân vardığımda ise kendisi Rock Kulübü'nden bu konser için gönüllü çalışmayı talep etmiş olanlara gün boyunca yapılması gereken işleri anlatıyordu.


Kapıların açılıp, seyircilerin içeri alınmasına 1-2 saat vardı ve grubun (Epica'nın) soundcheck yapması için sahnenin hazır olduğunu bildirmek üzere soyunma odasına girdiğimde 21 yaşındaki vokalist Simone'un güzelliği karşısında kelimeleri seçmekte zorlansam da durumu abartmadan toparladım neyse ki :) Simone'un da çok kibar ve nazik biri olduğunu da belirtmeliyim.


Konsere fazla katılım beklenmiyordu. Beklenildiği gibi de oldu açıkçası. Birçoğu davetli olan yaklaşık 500-600 kişilik bir ortamda biz bize eğleneceğimiz bir akşamdı.


Ön gruplardan ilki olan Overload, İ.Ü. Rock Kulübü havası solumuş gruplardan. Hard'N'Heavy tarzdaki müziklerini bu tarzın baba gruplarından (Ozzy Osbourne, Whitesnake, Deep Purple) yaptıkları coverlar ile süslediler.


Hemen ardından sahne alması gereken grup Soul Sacrifice'dı fakat sahneye çıkmaları bir hayli zaman aldı. Bu sırada Epica'nın sahne alış saatinin sarkması durumu yüzünden sahne arkasında bir gerginlik ortamı oluştuysa da problem fazla büyümeden halledildi.


Soul Sacrifice sahneye Maxim'den yoksun bir şekilde önce üç kişi olarak çıktı ve Maxim gruba ikinci şarkıda dahil oldu. Her zamanki tempolu ve güçlü Soul Sacrifice performanslarından birine daha tanık olduğumuz bu konserde grup, sonbaharda çıkarmayı umdukları ikinci albümlerinden de bir şarkı çaldılar. "One Last Breath" adını taşıyan bu şarkı da ilk izlenimler sonrası olumlu not almıştı grubun birçok dinleyicisi ve takipçisi tarafından.


Catafalque sahne aldığında ise hava kararmaya başlamış ve sahne spotları gün içinde ilk defa kullanılmaya başlamıştı. Yeterli bir ses düzeni ile ve ışık sistemi ile duman efektlerinin de etkisiyle Catafalque en iyi konserlerinden birini verdi. Sahne sunumu olarak tabii. Yoksa grup çok daha kalabalık kitlelere çalmıştı. Rock Republic 2005 ve İ.T.Ü Rock Fest 2006 sonrasında grubun havanın kararmasının ardından sahneye çıktığı üçüncü açık hava konseriydi ve çok iyiydi. Zaten Doom/Gothic Metal gruplarının da sahneye en yakıştıkları anlar havanın karardığı anlardır. Catafalque da sonbaharda çıkarmayı planladığı ikinci albümlerinin müjdesini vererek indi sahneden.


Sırada günün şovu Epica vardı. Grup sahne aldığı ilk İstanbul konserlerinin yaklaşık 15 katı fazla insanı görünce sevinmiş olacak ki oldukça heyecanlı görünüyorlardı ilk başlarda. Grubun dünyalar güzeli vokalisti Simone önceden izlediğim konser videolarına göre biraz daha tutuk olsa da özellikle ön taraflarda kendisinden gözlerini ayıramayan bir kitle vardı :)


Sahnede kaldıkları 2,5 saat boyunca izleyenleri eğlendirmesini bildiler pek konuşulacak bir sahne sunumu sergilememiş olsalar da. Gecenin sürprizi ise grubun kült grup Death'den "Crystal Mountain"ı çalmasıydı.


Ben ise aralarında ön gruplardan Catafalque ve Soul Sacrifice elemanlarının da bulunduğu yaklaşık 20-30 kişilik eğlence timi ile birlikte cozutmakla meşguldüm. Artık bira kutularıyla maç mı yapılmadı, uzuneşek mi oynanmadı veya bira ve sus savaşı mı yapılmadı Uzun zamandır o derece eğlenmemiştim. Konser sonrası bu eğlence timine dahil olan herkes de aynı şeyi söylüyordu zaten. 2006 yazının çadırsız, kampsız festivali olmamasının acısını (Barışarock dışında) çıkarmıştık bir nevi


Konser sonrası bizi evinde ağırlayan Seda'ya ve Türkiye ülke sınırlarının en acayip Üniversite Kulübü başkanı Osman'a, Esma'ya ve Soul Sacrifice'dan Özgür'e ise buradan birkez daha tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Kahkaha dolu bir gece için
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: