MÜZİK ODASI

Duman? (Türkiye'nin) "Yeni Rock'ı" mı, "Sahte Rock'ı" mı?

Atlantisten Gelen Adam - 24 Haziran 2011

Ya da; sulu sevmeyenlere yönelik sorumuzu şöyle dönüştürelim:

"Duman? Özgün Yeni Türk Rock'ı mı, Haybeci Çalgıcılar Tribi mi?"

Küçük Serçe'nin şarkısını yorumlayarak başladılar işe, ticari açıdan zekice bir hareketti. Ticari açıdan dedim ama grubu "tecimsel" bulduğumdan değil, getirisi itibari ile dedim -hatta Duman yorumunu orijinaline yeğleyebileceğimi bile söyleyebilirim.

Oysa ki "Büyük Patlama"dan birkaç yıl öncesinde, Seattle tedrisatından geçmek için grup elemanlarının yolları yeni dünyaya uzandığında çoğu insan gibi ben de onları ayakları yere basmayan gobeller olarak düşünmüştüm; ne diyorlardı: -İnandığımız müziğin anavatanına gidiyoruz!

Grunge rock'ın yeşerip nefes aldığı coğrafyaya gidip müzik hayatlarına orada devam etme ideali, görünürde bir hayli romantik bir durumdu, başta Kaan olmak üzere (Batu hariç) diğer üyelerin ilk gençliklerini bir Pearl Jam imitasyonu olarak geçirdikleri hepimizin malumuydu; koskoca bir post-metal kuşağının sevişgen Flat-line & Ortaköy dönemlerinin adeta resmi müzik grubuydular, müthiş bir performans gösteriyorlar, sahnedeki triplerine hepimiz bayılıyor, sayelerinde kendimizi yağmurlu Seattle sokaklarında duyumsuyorduk!

Duman? Özgün Yeni Türk Rock'ı mı, Haybeci Çalgıcılar Tribi mi? (1)

Artık nasıl bir matematik öngördüler ki "bar kelebekliğin sonu yok" saptaması sonucu; ya tanrı "yürü ya kulum" deyip onların büyük yankee macerası başarısızlığını (?) kaderin bir cilvesi olarak Türkiye'ye ya da Ortadoğu'ya has bir soundu zorunlu kılarak -tesadüfen- görece başarılı bir çizgiye yöneltti ya da bütün bunlar planlanmış, kurgulanmış, ince bir hesap dahilinde, bir "rock'N'roll mühendisliği" çerçevesinde ABD'de bir nev'i staj gördükten sonra bilinçli olarak egzotik, nevrotik ve kısmen bu topraklara has, arabesque etkileşimlerle bezeli ve aynı oranda modern bir rock soundunu piyasaya sürebildiler.

 *** 

"Duman Grubu'nun, yeni albümdeki "Rezil" isimli parçada, Kuran'da yer alan İhlas suresindeki "Lem yelid velem yuled" ayetinin "Lem yelid ve löp yutar" şeklinde seslendirmesini dine hakaret olarak nitelendiren Anadolu Gençlik Derneği, grubun Antalya'ya gelmemesi için kampanya başlattı.

Antalya Gürtaş Oteli'nde yapılan basın toplantısında Anadolu Gençlik Derneği'ne Cansuyu Derneği, Diyanet-Sen, Antalya İmam Hatip Mezunları Derneği, Özgür-Der, Hukuk Der, Tek-Der gibi bazı sivil toplum örgütleri de destek verdi. Yeni albümün ardından ilk konserlerini 18 Mayıs'ta Antalya'da vermeyi planlayan gruba karşı başlatılan kampanya kapsamında telefon ve e-mail yoluyla da boykot çağrısında bulunuldu."

***

Yukarıdaki satırları gerici basının internet sitelerinden birinden aparttım. Duman, modern Türk rock gruplarının suya sabuna hiç ilişmeyen sade poğaça kıvamındaki liriklerinden daha cesur sözler kullanabiliyor bazı şarkılarında. Daha önce İdil Biret'in de başına bela olmaya kalkan Anadolu Gaplanları ve bilimum familyanın şu yukarıdaki rezil tepkisinden de anlaşılabileceği gibi, bağıra bağıra olmasa da, inceden eleştirel, özellikle dini baskıcı hayata yönelik detay karşı çıkışlar ya da ti'ye alan nüanslar yakalamak mümkün.

Hayatını modern rock ve grunge'a karşı çıkmaya vakfetmiş Aptulika'nın yüreğini yakalamaları da enteresandır.

O zaman baştaki soruyu yineleyelim: Duman nasıl bir grup? Gerçek bir rock grubu, hatta yeni Türk Rock'ının parlak bir temsilcisi mi, yoksa kolpacı, sabun köpüğü tırışkadan ve sıradan gruplardan biri mi?

Cevabınız ne olursa olsun etkileyici sahne performanslarına ve hayranlarıyla kurdukları müthiş bağa şapka çıkarmamak haksızlıkmış gibi geliyor.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: