MÜZİK ODASI

Dimmu Borgir-Shagrath'la röportaj

Ayfer Y. - 15 Nisan 2011

Dimmu Borgir-Shagrath'la röportaj

Berlin Korn-Dimmu Borgir turnesi

 Röportaja geçmeden önce Dimmu Borgir'in benim en sevdiğim grup olduğunu belirtmeliyim. O nedenle heyecanımı tahmin edersiniz.

Röportajın olacağı gün, grup elemanlarından hangisiyle konuşacağım henüz belli değildi. Plak şirketi büyük ihtimal Silenoz olacağını belirtmişti. Heyecanla sahnenin arkasına gittiğimde Shagrath ile konuşacağımı öğrenince heyecanım daha da arttı ve kendimi zor toparlayabildim. Backstage odasιna girdiğimde ağzımdan kaçan ilk cümle, "Wow, fotoğraflarındami halinden daha genç gözüküyorsun" oldu. İnanιn, hem çok daha genç hem de çok daha zayιf gözüküyordu. Bu sözlerime Shagrath da gülerek, "Umarım bu bir ilitifattιr" yanıtını verdi...

 Shagrath, bu röportaj benim için çok özel. Büyük bir hayranιnιz olarak seninle konuşabilmek beni inanιlmaz onurlandιrιyor. Bizim için ayιrdιğιn zaman için şimdiden teşekkürler.

 Shagrath: Wow, çok teşekkürler. Müziğimizi sevmen ve tanιyan birisiyle röportaj yapmak bizim içinde her zaman özel.Dimmu Borgir-Shagrath'la röportaj

 Bu turne sizin için gerçekten sιra dιşι. Korn ile bir gün turneye çιkιcağιnι hiç düşündün mü? Tabii ki onlar da iyi bir grup ama ikinizin tarzlarι kesinlikle çok değişik.

 Shagrath: Haklιsιn, bizim için de özel bir turne. Korn ile beraber çaldιğιmιz için değişik ve hatta bazen tanιmayan seyircilerle karşιlaşιyoruz. Bu ilginç bir tecrübe ve heyecan veriyor. Konserlerden önce seyircilerin bizim için mi ya da Korn için mi ağırlıklı olarak geldiğini bilmiyoruz. Ama bazen de tabii ki sadece daha çok çaldιğιmιz müzik tarzιnι dinleyen seyircilerler ile olmayι ya da headliner olarak çalmayι da özlüyoruz. Ama emin olabilirsin ki, bizim için de ilginç ve yeni bir tecrübe. Ama Korn ile iyi anlaştığımız kesin.

 Neden hiç Türkiye'de sahneye çιkmadιnιz? Orada çok hayranınız var.

 Shagrath: Bu ne yazιk ki elimizde olmayan bir şey. Konserleri plak şirketimiz ayιrlιyor. Ama tabii ki bir gün Türkiye'de çalmayι isteriz.

 

 Son albümünüz "Abrahadabra" bence şu ana kadar yaptιğιnιz en iyi

albümlerinden biri. Biraz onun üzerine konuşabilirmiyiz? Şarkιlarιn sözlerini, albümü yazma sürecini anlatabilir misin?

 Shagrath: Teşekkürler... Biz de bu albümden çok memnunuz. Aylarca en küçük detaylerına kadar uğraştιk. Orkestra ile olan çalιşmamιz da haftalar sürdü. Ama ortaya çıkan sonuçtan hepimiz memnunuz. Şarkιlarιn sözlerinde eskilerin ünlü kara büyücüsü Aleister Crowley bize büyük bir inspirasyon verdi.

Dimmu Borgir-Shagrath'la röportaj

 Senin en sevdiğin Dimmu Borgir albümü hangisi?

 Shagrath: Abrahadabra .. Ama bunu en son çιkardιğιmιz her albümden sonra söylüyorum (gülüyor).

 En çok albümü hangi ülkede satιyorsunuz?

 Shagrath: Güney Amerika ülkelerinde...

 Gelecekte hangi grupla tura çιkmak isterseniz?

 Shagrath: Kiss ile...

 Turneden dönünce eve gelince ilk yaptιğιn şey nedir?

 Shagrath: Uyumak (gülüyor). Ama başta turnedeki sesler ve gürültü olmadan uyumak çok zor geliyor. Her turneden sonra sessizliğe tekrar alιşmam gerekiyor.

 Peki, en çιlgιn hayranlarιnιz hangi ülkede?

 Shagrath: Kolombiya'da... Oradaki konserlerimizde polisler hayranlarιmιzι zor tutabiliyor. Ama konserden sonra polisler de bizden imzalı fotoğraf istiyorlar. Bu gerçekten inanιlmazdı.

Dimmu Borgir-Shagrath'la röportaj

 En sevdiğin gruplar?

 Shagrath: Darkthrone, Soundgarden, Viele Old School black metal gruplarι! Ama iPodum'da country ve elektro müzikler de var!

 En sevdiğin yemek ve içki hangisi?

 Shagrath: Deniz ürünleri ve beyaz şarap...

 Türkiye'deki hayranlarιna nasıl bir mesaj göndermek istersin?

 Shagrath: Umarιm en yakιnda Türkiye'de görüşürüz. Desteğiniz ve ilginiz için çok teşekkürler. 

Dimmu Borgir-Shagrath'la röportajYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: