MÜZİK ODASI

Deli Kasap UKRAYNA ormanlarında...

Fatih Yıldırım - 7 Ekim 2010

Global East Open Air Festival 2010 (Mototrek-Chayka)

Doğu Avrupa'nın organizasyonları bol ülkelerinden Ukrayna'da, metal müzik açısından pek bir verimli festival olan ve bu sene ikincisi düzenlenen Global East Open Air Rock Festival'deydim. Festival ve ülkenin metal müzik vizyonu hakkında biraz konuşmak isterim açıkçası. Ukrayna'daki metal müzik dinleyicileri, bizim ülkedeki gibi sıkı takipçiler değiller, tam tersine sağlam şekilcilik takıntıları var diyebilirim. Popüler bir grubun, popüler bir şarkısına bile ağzıyla eşlik edemeyecek, aslında gelen grup hakkında hiçbir şey bilmeyen insanlarla dolu bir memleket. Lakin gelen grupların haddi hesabı yok. Iron Maiden, Motörhead, bu sene festivalde bulunan Venom vs. vs... Türkiye, bunların hak etmediği bir saygıyı hak ediyor diye geçiyor aklımdan sık sık.

Global East Open Air Festival 2010 (Mototrek-Chayka)

Bu sefer ballandıra ballandıra anlatamayacağım bir organizasyon olacak bu Global East maalesef. Çünkü gaza getiren bir kemik metal dinleyici tayfası olmayınca ne gaza gelip kendimizden geçtik ne de tetikleyecek alkole abandık. Ben ve Melih adında bir arkadaşımla ta 2-3 ay önce almıştık biletleri. Birlikte de gittik zaten...

Festivalin ilk ve ikinci gününde sert bir soğuk hava ile yağış vardı. Ama yine de çevre ülkelerden gelen katılımcılar da doluydu. Bu ülkeler arasında Finlandiya, Rusya, Estonya, Slovakya gibi Doğu Avrupa ülkeleri mevcuttu.
İlk günün headline grubu Moonspell'di. Lakin önlemli gelmemiştik ve sadece t-shirtlerimiz vardı. Bonfire adlı Alman köklü bir grup sahne almıştı. Arkadaşımla onun sonrasında daha fazla katlanamayacağımızı anladık. Çünkü soğuk o kadar sert ki Чайка(Chayka) adındaki orman arasındaki bu konser alanı buz gibiydi. Moonspell'i çok önemsemedik.
İkinci günde ben çok önemli bir olay dolayısıyla festivale gidemedim. Zaten bir kırgınlık söz konusuydu, ondan dolayı pek de yanaşmadım. Arkadaşım Melih gitti. O gün de sahnede acı ama Venom, Mayhem, Eluveite, Sabaton, Hammerfall, Oomph!, Sirenia vardı. Konserlerin bomba gibi geçtiğini söyledi arkadaşım ve sevdiği bir grup olan Eluveite'den de imzayı almış gerçekten. Venom, Mayhem ve Eluveite'yi sahnede görmek çok isterdim ama ayağımız zaten Avrupa'da bir yerlerde olursa giderim artık.
Üçüncü gün de göze çarpan The Gathering, Rotting Christ, Dark Tranquillity ve finalde Haggard grupları vardı. Haggard'a kadar uzaktan biramızı içip izliyorduk performansları. Lakin bir konuya değinmek isterim; Dark Tranquillity gerçekten de mükemmel bir grupmuş, onun farkına vardım. Çok dinledim ama konserde detone olmak yok, müzisyenler nota bile atlamadılar ve vokal Mikael Stanne affetmedi, kırdı geçirdi. Dark Tranquillity sahnede ortalama bir buçuk saat kaldıktan sonra benim için çok önemi olan Haggard sahneye çıktı. Mükemmellerdi lakin atladıkları bazı noktalar vardı. Gitar soloları çok aktif olduğundan ara müzikler bazı bazı yalan oldu gibi ama bu şekilde de Haggard iyi bence...

Sözün özü; böyle bir festival Türkiye'de olsaydı, çok sağlam bir katılım ve çok sağlam bir sinerji olabilecekti. Lakin olmadı. Türkiye'deki metal müzik dinleyicilerinin Ukrayna'dakilerden daha sağlam olduğu kanısına da vardım bu festivalle. Global East Open Air Festival 2010 (Mototrek-Chayka)
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: