MÜZİK ODASI

DELİ KASAP & DELİ GECE İKİNCİ BÖLÜM (Debdebe Side Of The Crazy Night @ 22-23 Nisan)

Murat Arda - 24 Mayıs 2008

Debdebe Side Of The Crazy Night (*)

 

Evet nerde kalmıştık; yeni albümleri için harıl harıl çalışan Kronik grubu performansını bitirdi ve güleç yüzüyle sahneye bir "fındık kurdu" atlayıverdi. Mekanı yavaş yavaş doldurmaya başlayan Deli Kasap dostları harıl harıl bu tataklı kız ve grubu hakkında çeşitli rivayetler fısıldamaya başladılar. Zira grubun arkasında sahne alan ağır abi kılıklı tayfa Sinan ve Kerem harici Radical Noise tayfasından başkası değildi. Vokalist ise bizim Deli Kasap kızlarından çatlak Esma Sultan idi!!! Koyu metalci tayfa burun kıvırıp arkalara doğru seyirtirken önlerde Çağlan Tekil takviyeli "kadın-fanlar barikatı" ve Radical Noise & Esma'severler koalisyonu hazırolda beklemeye geçtiler. O anda gözlerim Kerem Onan'ı aradı. A.O.P (Adı Olmayan Proje) sahne alıp Alman/Türk Heavy-Metal/Hardcore grubu Hasret'ten Hasret adlı parçayı coverlamaya başladığında yüzünde müstehzi bir ifade ve ağzından dökülen (dudak okuma yöntemiyle ağzından okuduğum) "La Havle Vela Kuvvete" cümlesi enteresandı. Tabi ki böyle bir cümle sarf etmedi. Ama ben olsaydım sarfederdim!!! :)

Bu arada ben yazıyı yazmaya başlarken Pedro Loco babayı aradım. "Abi" dedim, "gece ile ilgili bir yazı yazıyorum; bu sahne aldığınız grubun adı ne?"

 

Pedro: "Adı mı? Adı madı yok yahu, öylesine takıldık; Adı Olmayan Proje baba!"

Atlantisli: "İyi tamam!"

 

Böylelikle grubun ismini ben "A.O.P" koyduydum lakin sonradan beni uyardılar; isimlerini "İhanet Mimarı" olarak belirlemişler. Sanırım devam edecekler. Gerçi tam anlayamadım; taşak mı geçiyorlar mavra mı yapıyorlar yoksa ciddiler mi çözemedim :) Sanırım Radical Noise'un geleceği İhanet Mimarı'nın da geleceğini belirleyecek gibi. Çaldıkları ikinci parça "Son Yüzün" adını taşıyordu ve kendi besteleriymiş. Merakla bekliyoruz devamını...

 

RADICAL NOISE

 

Ve benim için gecenin en heyecanlı anlarından biri!!! Efsanevi Türk Hardcore grubu Radical Noise; kurucu üyesi Sinan'ın yokluğuna rağmen Deli Kasap için sahne alıyooorrrr!!! Kerem sahneye ilerlerken içinden adeta "hadi kızım hadi çocuğum; tamam bugun 23 nisan Radical Noise koltuğunu oturdun ama şimdi seni sopalamadan kaybol!!!" dercesine emin adımlarla sahneye ilerlerken Esma'nın yüzünde adeta elinden oyuncağı alınan yaramaz, tataklı kız çocuğu ifadesi vardı. Tabi ki bunlar olmadı ama yazarken ilham perilerim bunları yazdırıyor ben napayım!?! :)

 

Radical gayet Radikaldi her zamanki gibi; "We'll Burn; Burn A Fire!!!"; "Chaos Flows"; "Make A Wish"...  Böyle hatırlıyorum. Bu 3 şarkıyı çaldınız di mi ule? İlk ikisinden eminim ama make..'i küçük ve kaslı popomdan uydurmuş olabilirim :P

 

Bu arada Radical Noise ile ilgili fısıltı gazetesinde "Dağılıyor!" söylentisi yayıldı. Bir an önce rocksever kamuoyunun aydınlatılmasını ve varsa bu elim karardan geri dönülmesini diliyoruz :(

(Yukardaki resim Karavan Konseri galiba yahu)

 

 

LOVERDRIVE

 

Evet dostlar; sırayı taş gibi Punkrock ile heavy-metal karışımı modern bir müzik üreten Loverdrive grubu aldı. Öncelikle bu grup elemanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Birçoğumuz ertesi gün tatil olmamıza rağmen grubun gitaristi sabahın köründe işe gidecekti ve buna rağmen bizi kırmayıp gecenin ilerleyen saatlerinde sahne aldılar. Tüm grup elemanları çok iyi ve kibar insanlar; gerçekten organizasyon konusundaki bütün aksaklıklara ve bizden kaynaklanan acemiliklere rağmen çok yapıcı davranıp müziklerini bizlerle paylaştılar. Hatta Loverdrive elemanları bana bu gezegenden değilmişler gibi geldi; elbette ki bunu olumlu anlamda kullanıyorum. Bu arada yine belirtmekte fayda vardır ki sadece Loverdrive değil tüm gruplar sıralama konusunda çok sabırlı davrandılar bize. Bazı seyirciler çok grup olmasını da -kısmen haklılar eleştirilerinde- eleştirdi; ama bu ilk partimizdi ve 7 seneden sonra kimseye hayır demeye gönlümüz elvermedi. Hem bu kadar farklı müzik tarzını bir araya getirmekten de memnunuz. Bir de kitle çok heterojendi bu da ayrı bir güzellikti sanırım.

 

DİNAR BANDOSU

 

Yine gecenin enteresan isimlerinden; "Saykodelikdeşik" bir müzik yapan Dinar Bandosu sahne aldığında şok edici bir şekilde performanslarına "Biz Hepimiz Zenciyiz" ile başladılar. "Diskoya Götür Bizi" sloganları Kemancıyı inletmeye başlatırken Kara Kartallı Deli Kasaplar'a Ofisboyz'dan sonraki ikinci kıyağımız Pascal Nouma'ya adeta bir kaside niteliğindeki işte bu parça oluyordu. Cihan bu konserden önce forumlarda haftalardır süren "zenci hayranlığı" hakkındaki esprilerin müsebbibi grupla tanışmanın bahtsızlığı içinde hala etrafta zenci aramaya devam ediyordu. Saf Cihan'a zenci diye Arab Amir'i kakaladım; alkolün de etkisiyle "Homoseksüelistan Ülkesi'nin Sınırlarına Kadar"(**) gidip geldiler gece boyunca; gidiiip; geldiler! Ve böylelikle 3 aşamalı gecemizin "Velvele"sinden sonra "Debdebe"sini de bir kez daha yaşamış olduk!!!

(*) Arıza (Ankara), Unleash (İzmir), Ofisboyz (Beşiktaş), Solid (İstanbul), Soul Sacrifice (Beşiktaş), Kronik (Taksim), Radical Noise (Kadıköy), A.O.P (İstanbul), Loverdrive (İzmit), Dinar Bandosu (Beşiktaş), Ogün Sanlısoy (İstanbul), Murat Net (Selamiçeşme), Joe Lynn Turner (New Jersey) line-up'ından oluşan Deli Kasap dergisinin 7. senesini kutlama Gecesi'nin "Velvele Side Of The Crazy Night" bölümünü daha önce www.delikasap.com'da yayımlamıştık. "Debdebe Side'ı nihayetlendirdik; sıra geldi "Şaşaa Side Of The Crazy Night"a... Bunu da bilahare yayımlayacağız ;)       

                                        

(**) Ingvar Ambjörnsen / Beyaz Zenciler

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: