MÜZİK ODASI

DEDEN'e Yol Ver!

Neslihan Demir - 9 Nisan 2013

"Dört adet ruh hastası alınır, az ateşte, hayat gailesi içinde beklemeye bırakılır. Bu esnada, bir davul, bir gitar, bir bas ve mikrofon bulunur, getirilir. Ruh hastaları çatalın ucuyla kontrol edilir. Sıkıntıdan morardıkları ve patlamaya hazır oldukları vakit ateşten çekilerek, yukarıda sayılan alet edevatın başına konurlar. Amplilerin sesleri çokça açılır, en yakın tezgahın arkasına siper alınır. Pis kokulu ve çiğ bir müziktir. Tabağın etrafına sahteden ot mot serpiştirilmez. Sert içki eşliğinde tüketilirse daha leziz olur."

DEDEN'e Yol Ver!

Böyle yazmışlar internet sitelerinin girişine, böyle izah etmişler durumu... 
Vokalde Akın Çalap, gitarda Burçak Daldal, davulda Hakan Ertaşoğlu ve basta Levent Okur kadrosuyla 2009 yılında kurulan; o vakit beri Beyoğlu'nda çeşitli sahnelerde ve üniversite festivallerinde görebildiğimiz alternatif/grunge grubu DEDEN, ilk albümünü nihayet çıkardı. On parçadan oluşan albümü yanıma katıp, arabayla test sürüşüne çıkardım.

Sahile doğru inerken dürttüm CD'yi. "Ihhhhhh" diye girdi söze grup. Yukarıda bahsi geçen ruh hastalığı daha başından belli ediyordu kendini. Albümün ilk şarkısı olan "Güneye Falan Git"; albümün tamamı gibi makul oranda "çiğ", hem garaj hem de grunge... Peşinden gelen "Yürü Gagarin" ile hızımı biraz artırıyorum, mangalcılar her yeri yakarken sahilde... "Yürü Gagarin, yürü be koç gidelim. Şimdi kim konacak aya otur da içelim" buyurmuşlar; neşe yapıyor şarkı. Peşinden "Zıvanadan Çıktım" ve "Onların Olsun" geliyor, gürültü bir an olsun azalmadı henüz, hatta artıyor. Bir iki kırmızı ışığı zevkle geçiyorum "Rock'n roll baby" hesaaabı... Albümün ballad'ı giriyor devreye, adı "Kendimden Geçtim".

İçleniyor insan, ilk gördüğüm büfeye çekiyorum, cep kanyağı ve sigara alıyorum. Kanyak ve sigaranın yerine varması akabinde "Tünel" ve "Nal Gibi" üst üste patlıyor. Zaten kanyaksız olmazmış bunlar, pek güzel düşünmüşüm. Çevirmeyi de, hız limitini de yerim bu saatten sonra. Albüm freni patlamış kamyon gibi gidiyor, ayak uyduruyorum, köklüyorum gazı. "Ben Maç İzlerken" pek neşeli, punk vari, futbol şarkısı; "Ben maç izlerken dişlerim uzar, güneş batar, unuturum ben seni sevdiğimi" diyor adam! Peşinden gelen "Şişeyi Uzat" ise albümün en hörgüçlü şarkısı, soloda direksiyonu ısırıyorum. Albüm "Deri Mont" ile bağlandığında Taksim civarındayım. İniyorum arabadan, ilk gördüğüm bara giriyorum. "DEDEN'e kulak vermek lazım" diyorum barmene, siparişimi verip alt kata işemeye gidiyorum... 

Albüm tanıtım konseri, 28 Nisan 2013 Pazar günü: 
https://www.facebook.com/events/472940366113188/?fref=ts
DEDEN ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için:
http://www.reverbnation.com/dedenband

DEDEN'e Yol Ver!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: