MÜZİK ODASI

Cennetin Artık 'cehennemden Bir Kovboy'u Var!

Sadi Tirak - 27 Mart 2005

Adına 'gitar' denilen o kutsal  mekanizmanın 'efendi'lerinden biri, sahne üzerinde en sevdiği işi yaparken kurşunların hedefi oluyorsa, bu gezegenin insani vasıflara yenik düştüğü anlardan biri Rock'N'Roll dünyasının dönmemesini sağlıyor, Heavy Metal çarklarının işlemesine engel oluyor demektir. Seni unutmayacak ve her daim özleyeceğiz Darrell "Dimebag" Abbot! Huzur içinde yat!!!

'CFH' grup üzerindeki bu tür görsel değişimlerin yanı sıra müzikal anlamda inanılmaz bir sertleşmeyi de gözler ve kulaklar önüne sermiştir. Albüm özellikle iki ismin harikalar yarattığı bir başyapıt niteliğindedir Heavy Metal aleminde. Birincisi ; o 'yırtık' gırtlağıyla, yerli yersiz kesik, ipince çığlıklarıyla ve daha sonra isminin yanında söylenecek olan 'hayvani' sesiyle Phil, diğeri ise dinleyenlerin ağzını açık bırakacak sertlikte ve tempodaki keskin jilet misali riffleriyle, usta işi soloların hızlandırılmış ve uçuklaştırılmış çeşitleriyle Dimebag Darrell'dır.

"KöTü çOCUKLAR SİYAH GİYER"

Uzun kabarık saçlı, dar pantolonlu, uzun çizmeli, gömlekli (yakalardan üç düğme açık) kolye-bandana gibi aksesuarlı ve Glam Rock'ın büyüsü etkisindeki elemanlarıyla 5 yıl içinde üç albüm yapan Pantera, 87 yılında Terrence'in ayrılıp bir başka fırlama Philip'in vokale geçmesiyle kelimenin tam anlamıyla bir kimlik değişimi sürecine girmiştir. 80'li yıllarda bu kadronun son albümü 'Power Metal'in ardından ise önümüzdeki on yıla damgasını vuracak bir Heavy Metal devi için evrimin son aşamaları tamamlanmıştır.


1990'da piyasaya çıkan ve barındırdığı baş yapıt niteliğinde birbirinden 'sarsıcı', birbirinden 'gaz' thrash bombalarıyla özellikle Amerikan Heavy Metal camiası başta olmak üzere dünyanın birçok yerindeki metal piyasalarının tüm dikkatlerini üzerine çeken efsanevi 'Cowboys From Hell' albümüyle; Pantera müzikal yaşamında adeta yeniden doğuyor ve sesini çok daha güçlü çıkarmaya başlıyordu.

O artık Presley'in, Hendrix'in, Lennon'ın, Van Halen'in, Rhoads'un, Ramone'un, Scott'ın, Bonham'ın, Burton'ın, Cobain'in, Balloff'un ve Schuldiner'ın olduğu yerde deli-doluluğun sınırlarını ölçmeye devam edecek! Bu diyarda elinden hiç düşürmediği Jack Daniel's şişesi mi, yoksa 'axe' gitarı mı eşlik edecek ona oralarda bilmiyoruz. Tek bildiğimiz bu dünyada yarattığı müzikle hep var olacağı, unutulmayacağı ve hep özleneceği !!! 


Dimebag hiç şüphesiz ki Heavy Metal'in bu dünyaya sunduğu en 'kaçık' canlılardan biriydi. Fiziksel anlamda var olduğu zaman zarfınca, her anını onun kadar eğlence ve keyif adına dolu geçirme derdinde olan bir gitarist daha gelmedi bu gezegene, gelmeyecektir de.


O artık o diyarın gitar kahramanı, delisi, kaçkını, ayyaşı, serserisi, uçuğu ve Metal tanrılarından biri..!

Darrell, henüz 13 yaşında bir Kiss albümüyle bulaşmıştı Rock'N'Roll'a. Erkek kardeşi Vince'le birlikte Dallas, Texas'ın en sıkı Kiss hayranları oldukları dönemler ise 16 yaşlarına denk geliyor. O sıralarda elinden düşürmediği gitarıyla, şehrin züppe çocuklarıyla gitar çalma konusunda dalga bile geçmeye başlamış olan bu yetenekli çocuk, sürekli kazanmasından dolayı gitar yarışmalarına da artık alınmıyordu. Bir yıl boyunca katıldığı neredeyse 20'ye yakın ufak tefek yarışmanın hemen hepsinde birinci olmuş ve artık kendisine göre sıra; Vince'in bagetleri eline almasına gelmişti. Babaları Jerry Darrell'ın sahip olduğu kayıt stüdyosunda dönemin önemli Country ve Blues sanatçılarıyla büyüyen bu ikili, içlerindeki müzik aşkını da o stüdyo evde alevlendirmişlerdir.

Başta Kiss olmak üzere Deep Purple, Aerosmith ve Motörhead gibi "kıç tekmeleyici"lerden öğrendikleri şeylerle müzik hayatlarına 1980'de başlayan Darrell-Vince ikilisi yanlarına Rex Brown (Bass) ve Terrence Lee'yi de (Vokal) katarak, 3 yıl sonra çıkardıkları 'Metal Magic' adlı albümle Heavy Metal tarihinde ilerleyen yıllarda çığır açacak olan bir ismi de dünya müzik tarihine sunmuşlardır : PANTERA!!!

TAZİYE DEFTERİ

VINNIE PAUL: Dime yaratıcı kişiliği, karizması, yardım severliği, insanları umursaması, sevgisi, gitardaki hünerleri, tüm mükemmelliği ve en çok da 'kalbiyle' her zaman özlenecektir. Yaşamlarımız onsuz her zaman boşlukta olacaktır. Bu acısı ölçülmez kaybımızda yanımızda olduğunuz, bizi aradığınız için hepinize teşekkürler. Huzur içinde yat kardeşim! TWICE AS BIG AS THE STATE OF TEXAS !!!

PHILIP ANSELMO: İnsanlar olanlara karşı tepkimi merak ediyorlar. Bu benimle ilgili değil. Bu benimle ya da hayatımdaki en iyi arkadaşlarımdan biri olan o en güzel insanı öldüren, lanet olası psikopat ile ilgili değil. Bu tamamen Dimebag Darrell ile ilgili.

Allahın belası Heavy Metal medyası yok etti Pantera'yı.

O benim 17 yıllık kardeşimdi. Pantera'nın müziği insanların hayatlarını değiştirdi adamım. Biz sadece bir grup değildik ve o da sadece bir gitarist değildi.

Söylemek istediğim...Ailesine ve tüm yakın arkadaşlarına dua ediyorum. Ona asla bir 'güle güle' diyemedim ve bu beni öldürüyor işte! Çok üzgünüm. Tanrıdan, cenazesinde orada olmayı dilerdim ama ailesine saygım var ve onlar da beni orada görmek istemezler. Orada olduğuma inanıyor ve tamamen anlıyorum.

Grup arkadaşları için de çok üzgünüm. Dimebag Darrell'ı seven tüm dünya için çok üzgünüm. Çünkü, bir şey söyleyeyim : Onun gibi olan hiç kimse yoktu!

Ailesi için çok üzgünüm ve Columbus, Ohio'da saçma sapan bir şekilde ölen herkesin ailesi için üzgünüm. Orası sevdiğim bir şehirdi. Yüzlerce kez çaldığımız bir yerdi allahın belası. Eşsiz bir durumda olduğumu biliyorum sadece. Tanrı ailesini ve arkadaşlarını kutsasın. Onu bir kardeşin bir kardeşi sevdiği gibi severdim. Vinnie Paul, bir diğer kardeşim. Çok üzgünüm çok. Bu olay dünyayı değiştirdi. Şimdi anlamışsınızdır artık. Bu tüm dünyayı değiştirdi işte. Ve bu, beni uzun süre boyunca son kez görüşünüzdür. Umarım mutlusunuzdur. Heavy Metal müzik dergileri, medya... Umarım mutlusunuzdur!

HANK WILLIAMS (SUPERJOINT RITUAL): Bu lanet olası şey doğru olamaz! Alkol öldürebilirdi Dime'ı ama John Lennon'ın ölümünü canlandıran lanet olası, aşağılık kurşunlar değil! Bilmiyorsanız söyleyeyim, ikisi de aynı günde oldu. Dime hiçbir zaman ölmeyecek. Onun gitar çalış tarzı metal tarihinde, bu müziğe yeni bir kulvar kazandırmıştır. Bizler onun çevresinde olan insanlar olarak yeterince şanslıydık bence. Ya da kimle, nerede, ne zaman olduğunu umursamaksızın çalışına, sadece ve sadece 'iyi vakit geçirme' isteğine tanık olduğumuz için.... Şimdi onun anısına açın müziğini ve yudumlayın lanet olası viskileri! Şu an için Superjoint ve Damageplan arasında geçmiş olan konuşmaların bir önemi yok artık. Olan oldu, şimdi söylenecek bir şey yok! Eğer iki grup olarak aynı yerde bir araya gelme şansımız olsaydı, inanın bu çok cool olurdu. Tüm aileyle bir arada gibi... Eminim ki fazlaca söylenti ortalıkta dolaşacaktır ve parmaklar tek bir insanı suçlamak için aranacaktır. Fakat Philip ve grubun geri kalanı tamamen şok içinde ve dağılmış durumda. Bu olayı öyle sakin karşılayamayız biz. O çocuğun yaptığı akıl almaz, lanet olası bir şey. Cehennemin en sıcak köşelerinde yan seni psikosalak! Huzur içinde yat Dimebag. Bildiğinden daha sert sarstın sen!

ZAKK WYLDE (OZZY OSBOURNE, BLACK LABEL SOCIETY): O güzelliğin de ötesindeydi. Odaya girdiğinde sanki tüm ışıklar açılırdı. Lanet olsun gitar çalmaya!  Eddie, Randy ve Hendrix'le birlikte o da orada şimdi. Tüm istediği şey, herkesi mutlu etmekti. O bir güneş ışığıydı. Dime asla ölmeyecek, o benim damarlarımda. O şimdi Tanrının tavernasında, Hendrix ve Randy ile soğuk bir şeyler içiyordur. Dime orijinaldi!

OZZY OSBOURNE: Dimebag benim iyi dostlarımdan biriydi. Kesinlikle çok kederliyim. Pantera benimle birçok kez turladı. Bana 50. doğum günümde hediye ettiği imzalı gitarı hep hatırlayacağım. Kalbim Dime'ın ailesi, hayranları ve bu anlamsız trajedide kurban olan herkesledir. Bu çok çok korkunç ve üzücü bir şey!

TONY IOMMI (BLACK SABBATH): Haberlerle tamamen şok oldum. Dimebag gerçekten iyi bir herif ve mükemmel bir gitaristti. O her zaman bana karşı saygı doluydu ve onunla birlikte turlamak güzeldi. Hüzünle özlenecektir.

GEEZER BUTLER (BLACK SABBATH): Dimebag ; turnelerdeyken tanıştığım en iyi heriflerden ve dünyamızı süsleyen mükemmel müzisyenlerden biriydi. Silahın şiddeti ile bizden anlamsızca alındı. Huzur içinde yat. Müziğin için teşekkürler.

PAUL STANLEY (KISS): Sersemlemiş durumdayım. Dimebag Darrell'ın hayatının böyle korkunç bir cinayetle alınması amaçsız, saçma sapan bir trajedi ve tüm fanları ve de ailesi için de akıl sır ermez bir kayıptır. Ailesinden geri kalanlara ve Vinnie'ye en derin baş sağlığı dileklerimi iletiyorum. Aklım aynı zamanda, olaydaki diğer kurbanların ailelerinde.

LEMMY KILMISTER (MOTORHEAD): Vinnie ve ilgilendiren herkese : Çok üzgünüm adamım. Dimebag'i sevdiğimi bilirsiniz ve sizin kadar üzgün olduğumu da. Eğer yardım edebileceğim bir şey olursa, bir yerlerden telefonumu bulun. Düşüncelerim sizinle.

PHIL CAMPBELL (MOTORHEAD):  Çok üzgünüm. Bu geceki playlistimizi Dimebag'e adayacağız.

MIKKEY DEE (MOTORHEAD): Bu trajediyi yaşayan herkese en derin şefkatlerimi yolluyorum.

ROB HALFORD (JUDAS PRIEST): Selam millet. Herkese en derin baş sağlığı dileklerimi iletiyorum. Dimebag'in müzisyenliği süperdi. Onun özgün tarzı dünyadaki tüm çalarlara ilham teşkil edecektir. Dostluğunun yeri asla doldurulamaz. Dime ile ilk kez 1991'de tanıştım. Toronto'da 'Painkiller' turnesine hazırlanıyordum. Muchmusic TV açıktı ve 'Breetesh Steel' t-shirt'üyle metal hakkında konuşurken bu çocuğu gördüm. Pantera klibiyle gösteriş yaparken, bu adamın gitar tanrılarından olduğunu düşünmüştüm. Sonrasında grupla takılmak için o gece, onların çaldığı bara gittik. Beraber 'Metal Gods'ı çalmıştık. Zaten daha sonrasında hem onunla hem grubun geri kalanıyla sıkı arkadaş oluverdik. Bu grubun büyüyeceğini, içten gelen bir duyguyla biliyordum. Böylece Pantera, Priest ile tüm Avrupa'yı turladı. Çoğu gece onların güçlü, ateşli ve heyecanlı performanslarıyla şehri afallattıklarına tanık oldum. Dime'ın mucitliğini ve ilerlemesini izlemek korkunç heyecan vericiydi. Daha sonra dünya 'Panteralandı' zaten! Tabii ki o yıllardan bugüne çok şey oldu. Önemli olan nokta ise tüm bu yıllar boyunca Dimebag'in gerçek kalması ve Metal'e olan sevgisini aynı inançla korumasıydı. Hayatta bazı şeyler duygusuzluk yaratsa da, acı her zaman ardından güç getirmiştir. Biliyorum ki Metal camiası bu gücü yakalayacak ve Dimebag'in anısıyla birlikte koruyacaktır. Sevgi asla ölmez!

TED NUGENT: Bu korkunç! Darrell en büyük hayranlarımdandı. Bunu kendisi de, beni her gördüğünde defalarca belirtmiştir. Grubuyla en son Detroit'te çaldığı zaman 'Journey To The Center Of The Mind' ve 'Cat Scratch Fever' şarkılarımı çalmışlardı. Bu olayın iki trajik noktası var. Birincisi, bir kez daha masumiyet yok edildi. İkincisi ise bunu bir Amerikan bir Amerikan'a yapıyor! Bunu Taliban yapmıyor, Amerikalılar bunu yapan!

BRIAN MAY (QUEEN): Yeni grubu Damageplan'la şovdayken, sahneye çıkan bir 'fan'ın ateş etmesi sonucunda ölen Dimebag Darrell'ın bu saçma-sapan ve trajik ölümünü duyduğumuzda hepimiz çok üzüldük. O tabii ki Pantera'nın mükemmel gitaristi olarak daha iyi biliniyordu. Sanırım Pantera hem beni hem oğlum Jimmy'i aynı anda heyecanlandıran ilk gruptu. Beni onların konserine götüren ilk kişi de Jimmy'di zaten. Mükemmel bir gruptular ve Dimebag yenilikçi, ihtiraslı bir gitaristti. Mükemmel müzisyen, korkunç kayıp!... Ailesi, arkadaşları ve ona saygılarımı sunuyorum. Tabii onu kurtarmaya çalışıp da yaralananlara ve olaydaki diğer kurbanlara da...

SEPULTURA: Dimebag muhteşem bir müzisyen ve o unutulmaz turnelerimizde mükemmel bir arkadaştı. Onu çok özleyeceğiz. Abbott ailesine baş sağlığı dileklerimizle...

MAX CAVALERA (SOULFLY, EX-SEPULTURA): Müzik en mükemmel gitaristlerinden birini, bir arkadaşı ve Metal dünyası bir kardeşini kaybetmiştir. Dime ve Vinnie'nin Texas'taki bir konserimize gelmesiyle başlayan arkadaşlığımız, defalarca birlikte turladığımız dönemlerde çok iyiydi. Bugün bomboş hissediyorum. Onu geri getirebilecek hiçbir şey yok. Yapabildiğim tek şey, Darrell'ın daha iyi bir yerde olması için dua etmektir.

KIRK WINDSTEIN (CROWBAR): Tüm bu olanlar çok rahatsız edici. İlk olarak Vinnie'ye, Rita'ya, Dime'ın tüm grup elemanlarına, ailesine ve dünyadaki tüm 'arkadaşlarına' kalpten gelen en derin şefkatlerimi sunuyorum. İkinci olarak, yıllar boyunca arkadaşlığıyla, müziğiyle yaşamıma getirdiği eğlence için Dime'a teşekkür etmek istiyorum. Dürüstçe söyleyebilirim ki, Dime'la takıldığım zamanlar hayatımın en eğlenceli dakikalarındandı. Onu bir insan olmasının yanında, bir gitar kahramanı olarak görüyordum. Müzikal ilham kaynaklarınızla birlikte çalmak çok sıklıkla yaşayabileceğiniz bir şey değildir. Onu tanıyabilmiş olmaktan, Pantera'yla turlamış olmaktan, orada oturup çok az insanın gitarla yapabileceği şeyleri seyretmiş olmaktan dolayı kendimi gerçekten şanslı hissediyorum.

LARS ULRICH (METALLICA): Bu inanılmaz! Burada oturup da Darrell ile ilgili 'geçmiş zaman' ekleri kullanarak konuşmak hiç adil değil. Kalbim ; Vinnie'nin, Abbott ailesinin, diğer grup elemanlarının, bencillik ve aptallık dolu bu lanet olası olayda, diğer yaralananların/ölenlerin ailelerinin ve arkadaşlarının yanındadır. 1985 yılında Darrell ve kardeşiyle tanışma fırsatım olmuştu turnedeyken. Tur biter bitmez yaptığım ilk şey Dallas'a dönüp Darrell ve Vinnie ile takılmak olmuştu. Çünkü bu ikisi üç aydır turladığımız eyaletlerde rastladığım en 'cool' adamlardı. Sevginin, saygının, eğlencenin, ahlaksızlığın, müziğin, kafayı çekmenin, tatlı ve geç gecelerin, erken sabahların, akşamdan kalmaların, baş ağrılarının, patlayan kulak zarlarının ve kırılgan ve acıyan vücutların hüküm sürdüğü bir arkadaşlığın başlangıcıydı bu. Bu gibi durumlarda 'ben' sözcüğünü kullanma ve birinin kendi acıma ve şok duygularına odaklanma eğilimi olur. Darrell çok sıcak, açık, eğlenceli kafa, candan, yetenekli, mütevazı ve yardımseverdi. Her zaman masumdu, hiç kimseyi tehdit etmedi, her şeyi içtenlikle kabul ederdi.  Darrell ve kardeşi gerçek müzisyenlerin olduğu, rakiplerin birbirine saygı gösterdiği, hayranlarına ve kendilerine meydan okuyan ve sınırları zorlayan müzikal maceraların temel taşlarındandır ve bugün Rock dünyası bu vakitsiz ve anlamsız kayıptan dolayı yasta. Sevgi ve saygımla... Hayatının küçük bir parçası olmama izin verdiğin için teşekkürler. Biliyorum ki orada çoktan Bonn Scott, Keith Moon, John Bonham, Jimi, Cliff B. ve burada üzüntü yaratan daha birçok müzisyenle takılmaya ve eğlenmeye başladın bile.

DAVE MUSTAINE (MEGADETH): Söylemek istediğim her şeyin şimdiye dek, Metal camiasında Dime'a benden daha yakın insanlar tarafından söylendiğini biliyorum. Bu mesajda özgün bir şey yok. Onun bu akşam öldürüldüğünü öğrendikten sonra, o muhteşem hayatı ve benimle olduğu gibi birçok şanslı insanla paylaştığı yeteneğiyle Darrell'ı hatırlıyor ve ona teşekkür etmek istiyorum. Darrell'ın ailesi ve arkadaşları için dua ediyorum, özellikle ihtiyaç duydukları bu zamanda. Tüm dünyadaki fantastik Pantera ve Damageplan hayranlarına, Darrell'ın arkadaşlarına ve de Abbott ailesine kalpten gelen en derin baş sağlığı dileklerimi gönderiyorum. Onun hayatını, yeteneğini, dahiliğini ve arkasından bıraktığı mirası asla unutmamalıyız. Darrell, cennette görüşeceğiz ve birçokları gibi seni seviyorum kardeşim. Özleneceksin!

ROB 'BLASKO' NICHOLSON (OZZY OSBOURNE): Dili tutulmuş bir hâldeyim. Bu tamamen gerçek dışı. Dimebag bir efsanedir ve bu koca bir saçmalık!

NIKKI SIXX (MOTLEY CRUE):  Dime, bizi güldürdüğün zamanları asla unutmayacağım. Londra'da birlikte geçirdiğimiz o günden dolayı çok mutluyum. Hepimiz hayatı senin kadar dolu dolu yaşamalıyız. Herkes gibi, ben de seni özleyeceğim. Bu gün hüzünlü bir gün!

MARTY FRIEDMAN (EX-MEGADETH): Aylarca beraber turladığımız zamanlardan tanıyorum Darrell'ı. Müthiş bir gitaristti. Çaldığı şeyler hep 1. sınıf ve ustaca şeylerdi. Yaptığı müzik için gerekenlerden çok daha fazlasına sahipti. Çılgın bir party manyağıydı. Dost bir gitarist ve müzik yapmaya çalışan bir 'Rock Dude' olarak çok üzgünüm ve şoktayım. Neden bir kaçığın eline silah alması bu kadar kolay ki? Huzur içinde yat Dime, özleneceksin!

ROB ZOMBIE: Açıkçası Darrell'ın ölümüyle ilgili olarak ne yazacağımı bilmiyorum. Bu iğrençliğin ve şok ediciliğin çok ötesinde bir şey. Hâla doğru olduğuna inanamıyorum.  Menajerim Andy Gould (Pantera ve White Zombie menajerliğini de yapmış olan) beni arayarak durumu bildirdi. 90'ların başında Pantera ve White Zombie değişmez tur partnerleriydi ve Dime'ın Pantera'yla çalışına yüzlerce kez tanık olmuş olmaktan büyük bir keyif duydum her zaman. Onu hiç izlememiş olanlara şunu söyleyebilirim ki ; bu yer yüzündeki en dinamik gitaristti. O gerçekten bir çeşit efsaneydi. Sahne dışında da müthiş biriydi. Çok acayip bir mizah duygusuna sahipti. Söylediklerinin yarısını anlamazdım çoğu zaman. Onun kendine has bir dili vardı: Dimespeak. Onu en son bir Metallica konserinde Vinnie'yle birlikte coşarlarken görmüştüm. Yeni grubuyla izleme şansım olmadı ama eminim ki her zaman olduğu gibi yine hayrete düşürücüydü. Hiç kimse onun devasal yeteneğini dolduramaz. Özlenecek! Kalbim Phil, Rex ve özellikle de Vinnie'yle.

SCOTT IAN (ANTHRAX): Eddie Van Halen'den sonra, Dimebag Darrell vardı. Gitarda orijinal şeyler yaratan bir sonraki kişiydi o. Harap olmuş durumdayım, hepimizin olduğuna emin olduğum gibi. O arkadaşları için her şeyi yapabilecek biriydi. Ailesini ve arkadaşlarını hep ilk sıraya koymuştur ve ona göre herkes onun ailesiydi.  Bir kere iletişim kurdunuz mu hemen arkadaşı olabileceğiniz biriydi. Onunla bir kere içkinizi paylaştınız mı, o geniş ailesinden biri oluverirdiniz. Şu anda ifade edebileceğim tek şey Rita'ya, Vinnie'ye ve tüm ailesine baş sağlığı dilemektir. Kalbim sizinle.

CHARLIE BANANTE (ANTHRAX): Onu tanıyan bilen herkes gibi Dime'ın çok özel biri olduğunu beyan ediyorum. Kalbim Vinnie ve Rita'yla birlikte. Diğer yaralananlarla olduğu gibi... Gidin ve Pantera ya da Damageplan CD'lerinizi çalın. Müziği ve gitar çalışı için hatırlayın onu. O en iyiydi! Seni seviyorum kardeşim. Yüzünü özleyeceğim! Hıçkıra hıçkıra ağlamaktayım.

MACHINE HEAD: Machine Head bu korkunç haberle harap olmuş durumdadır. En derin şefkatlerimizi ve baş sağlığı dileklerimizi Abbott ailesine, Damageplan'a ve Pantera'nın eski elemanlarına gönderiyoruz. Düşüncelerimiz sizinledir.

MANTAS (VENOM): Heavy Metal dünyası için üzücü bir gün. Anlamsız ve gereksiz bir olayla mükemmel bir yetenek öldürüldü. Onunla hiç tanışmamış olmama rağmen, her zaman için müziğinin ve gitaristliğinin hayranıydım. Heavy Metal dünyası bu kaybın yasını tutacaktır. Bu trajik zamanda tüm düşüncelerim ailesi ve arkadaşlarıyla. Huzur içinde yat 'dude'!

TIM 'RIPPER' OWENS (EX-JUDAS PRIEST, ICED EARTH):  Hey, Dime'ın mükemmel biri ve hayret verici bir gitarist olduğunu söylemek isterim. O gerçekten özlenecek. Beni backstage'de yakalayıp da kalın notalarla ve kendi bulduğu bir melodiyle 'Ripper'ı söylemesi beni çok güldürmüştü. O ve kardeşi bana her zaman saygı göstermiştir. Onların ne büyük bir Judas ve Rob (Halford) hayranı olduklarını bildiğimden, saygıları büyük bir anlam ifade ediyordu. Onunla birlikte çalıştığımız söylentileri, hayatımda duyduğum benim hakkımdaki en iyi söylentilerdi! Her zaman için Darrell ile birlikte çalmayı istemiş ve bunun için hep telefon beklemişimdir.

Seni seviyoruz kardeşim ve özleneceksin!

BOBBY GUSTAFSON (EX-OVERKILL, RESPONSE NEGATIVE): Tüm gün boyunca, en sevgili arkadaşlarımdan Darrell'ın kaybı için inançsızlık ve güvensizlikle somurtup oturmaktan başka bir şey yapmadım. Bir müzisyen olarak benden çok daha ötede ve uzakta olsa da bana bizden biriymiş gibi dokundu. Onun koşulsuz arkadaşlığı, hayat zevki ve kahkahası kimse tarafından aşılamaz. Onun yeteneği ve gitar kabiliyeti kendini konuştururdu. 'Cowboys From Hell' albümünün temelini oluştururken 'Years Of Decay'deki gitar tonlarını kullandığını söyleyerek hayatımın en gurur dolu anlarından birini bana yaşatmıştı. Onunla oturup da 4 kasa devirişimizi asla unutmayacağım. Seni bir arkadaş ve bir gitar fenomeni olarak özleyeceğim. Göz yaşlarım senin için, Vinnie için ve Abbott ailesinin geri kalanı için akıyor. Diğer tarafta görüşürüz.

JON DETTE (EX-TESTAMENT): Biraz önce kardeşim aradı ve Dimebag Darrell'ın bu gece sahnede vurularak öldürüldüğünü söyledi. Kelimeler şu an duyduğum hüznü açıklamaya yetmez. Bu kayıpları için Vinnie Paul'e ve Abbott ailesine baş sağlığı dileklerimi sunuyorum. Bu, müzik dünyası için büyük bir trajedi.

TREVOR PERES (OBITUARY): Bunun Darrell'a yapıldığına inanamıyorum. Bir metal konserinde hayal edemeyeceğim tek şeydi bu. O, tanıdığım tüm Rock Starlar'ın dışında, bunu hak eden son kişiydi. Ne mükemmel bir gitarist , ne mükemmel bir müzisyendi! Tamamen harap olmuş durumdayım. Kelimelerin kaybolduğu yerdeyim.

PEPPER KEENAN (C.O.C.): Bu bir trajedi, bir utanç. Yıllardır tanırdım Darrell'ı. Pantera'yla Avusturya'yı turlamışlığımız vardır. O büyük bir C.O.C. fanıydı.

JOHN CUSTER (C.O.C PRODÜKTÖRÜ):  Jenerasyonunun kusursuz gitaristlerinden biriydi. O tıpkı Eddie Van Halen, Randy Rhoads ya da Steve Ray Vaughan gibi yedi kat üzerindeydi herkesin. Son 10 yılda müzik dünyasındaki en iyi ve müziğe en sadık gitaristlerdendi. En iyilerden biri olarak hatırlanacaktır. Perşembe günü tekrar stüdyoya dönüp çalışmaya başlamamız gerekiyordu fakat şu durumda o gitar sesleriyle nasıl oynama yapabilirim ki? Bir süre o aletlerin üzerinde görünmez de olsa bir kefen olacaktır.

RICH WARD (FOZZY, STUCK MOJO): Darrell çok iyi biriydi. Onunla geçirdiğim tüm zamanlar boyunca hep neden bir Heavy Metal grubunda çaldığını merak etmişimdir. Bizim onunla aynı sahneyi paylaşmaya cesaret edemeyeceğimiz kadar üstün bir yeteneğe sahipti. Müthiş bir mizah anlayışı vardı. Aslında öyle olmasına rağmen asla kendini bir Rockstar edasına sokmazdı. Çok değer bilen ve alçak gönüllü bir manyaktı! Onu tanımanın bir ayrıcalık olduğunu belirtiyorum. O bu piyasadaki en 'harbi' heriflerden biriydi ve tıpkı Zakk Wylde'ın söylediği gibi o 'one of the boys'du!

MIKE PORTNOY (DREAM THEATER): Dime'ı, Atco Records'a imza attığımız günlerden beri tanıyorum ve kendisi inanılmaz doğal yeteneğine hayran olduğum biriydi. Pantera elemanlarıyla ve Dime'la takılalı çok uzun yıllar oldu fakat anılarım hâla içki çılgınlıklarını ve o müthiş eğlencelerimizi hatırlatıyor bana. Bir günü ve tüm günlerini dolu dolu geçirir ve her anını 'yaşamak' isterdi adeta.  Onun bu parti dolu hayatında nasıl iş yaptığına (sahnede ve sahne dışında stüdyoda) hâla aklım ermiyor. Vinnie, ailesi ve grubun geri kalanı için çok üzgünüm. Tüm gün çektiğim baş ağrısını anlatmaya kelimeler gerçekten yetmeyecektir. Bu tıpkı Lennon'ın öldürülmesi kadar inanılmaz ve trajik bir olay.  Fakat bu bizi daha çok vurdu, çünkü o bizden biriydi.

OPETH: Opeth elemanları olarak, Pantera/Damageplan'dan Dimebag Darrell'ın trajik ölümü ışığında duyduğumuz üzüntü ve şoku ifade etmek isteriz. Baş sağlığı dileklerimizi ailesine ve özellikle de yaralanmış fakat hayatta olan kardeşi Vinnie Paul'e yolluyoruz. Tez elden şifa diliyoruz. Bu tür şeyler olmaması gereken şeylerdir!

JONATHAN DAVIS (KORN): Açıkçası 80'lerde daha çok dans müziğiyle, Depeche Mode gibi yeni romantik müzikle iç içeydim. 'Vulgar Display Of Power' gözlerimi tamamen daha geleneksel metale açtı . 'İşte bu! Ben de böyle bir grubum olsun istiyorum' dedirten şey oydu. Özellikle Darrell'ın yaptığı şeylerle, çok sıkı bir Pantera hayranı olmuştum. Patenti kendine ait olan uçan V gitarıyla, keçi sakalıyla ve artık kaç grup tarafından kopyalandığını bilmediğim o inkar edilemez çılgınlıktaki riffleriyle Dimebag'i asla unutmayacağım. O günümüzün son geleneksel ve mükemmel metal gitaristlerindendi. O bir efsaneydi. O da tüm mükemmel gitaristler gibi erken ayrıldı aramızdan. 1992 ve 93'de Fieldy'nin beni götürdüğü Pantera konserlerini hatırlıyorum. İkimiz de artık ağlamayı bırakmaya başlamıştık çünkü bu izlediğimiz şey çok çılgınca çok vahşi bir şeydi! O sırada kendimi uyuşmuş hissediyordum. Metal camiası birbirine sıkı bağlı olan insanlardan oluşan bir camiadır ve herkes bunu hissediyordur. Kardeşi için çok üzgünüm çünkü ayrılmaz bir ikiliydiler. Darrell'ın dopdolu bir hayat geçirdiğini ve cool bir adam olduğunu söyleyebilirim. O tam bir party adamıydı. Hayatı en dolu şekilde nasıl yaşayacağını biliyordu. Her şeyi aşırı dozda alır ve hayatı olduğundan daha büyük yapardı. O gerçekten çok cool bir herifti.

FRED DURST (LIMP BIZKIT): Geçen gece metal dünyasının 9/11'idir. Pantera sadece beni, kendimi ifade etmem için cesaretlendirmedi, aynı zamanda Limp Bizkit'i kurmamdaki en büyük motivasyonlardan da biri oldu. Anlamanın da ötesinde üzgünüm. Dimebag ve diğer ölenlerin yası içindeyim. Yaşayan bir efsane bizden alındı. Dün gece, hayatım tamamen değişti. Her şeyin bir nedene bağlı olduğuna inanırım, ancak bunun nedenini anlayamıyorum. Sonsuza kadar ona borçlu olacağım.

WES BORLAND (LIMP BIZKIT): Birkaç yıl önce Texas'ta bir yerde çalıyorduk ve koca sakallı, süper uzun saçlı, tatlı bir adamın bana yaklaştığını gördüm. O Dimebag Darrell'dı!! Onunla daha önce bir kez yan yana gelmiş olsam da Pantera'yla ve onun yıldız varlığıyla büyümüştüm. Neyse, o sırada bana bakarak gülümsüyor ve çaldığımız şeyle coşuyordu. Güvenlikler sahne önündeki herhangi biri gibi onu uzaklaştıracakken bunu engelledim. Çalmayı bıraktım ve ona el salladım. 3-4 şarkı daha hemen önümde takılmıştı. Çoğumuz için bir kahramandı o ve o anı onunla yaşamış olmaktan dolayı mutluyum. Bu olayı asla unutamam.

WAYNE STATIC (STATIC-X ): Düşüncelerimi bir araya getirip de Dime hakkında birkaç şey ifade etmem için sanırım birkaç güne ihtiyacım var. Tüm bu olanlar çok gerçek dışı. Pantera benim bir müzisyen olarak hayatımı değiştirmişti. Dime her zaman için favori gitaristlerimdendi. Static-X iki kere Pantera'yla turladı ve o anlar kariyerimin en anılmaya değer anlarıdır. Son zamanlarda Dime ve Vinnie'nin Damageplan ile yola devam etmesi beni çok heyecanlandırmış ve gelecekte onlardan yine mükemmel albümler beklememi sağlamıştı. Stüdyoya girmeden önceki son konserimiz de zaten Florida'da Damageplan'laydı. Şovun ardından ben, Dime ve karısı Rita tüm gece takıldık ve acayip içmiştik yine. Grup arkadaşları Patrick, Bobzilla ve kardeşi Vinnie'yle birlikte Dime'ı tanıyabilme fırsatını yakalamış biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Damageplan, onların yol ekibi ve arkadaşları hayatım boyunca tanıdığım en iyi insanlardı. Dime kendisini 'tek' yapan kocaman bir kalbe ve saf bir dürüstlüğe sahipti. O herkesçe özlenecek!

COREY TAYLOR (SLIPKNOT): Herhangi birinin bir yılda atabileceği bir riff atar ve iki saniye sonra onu yıkar geçerdi. Her şeyi sanki 'Smoke On The Water'ı tek parmağıyla çalıyormuşçasına yapardı. 31'inci doğum günümde en iyi arkadaşlarımdan birini kaybettim. Dimebag, iki saniye yanında takılınca sanki yıllardır onu tanıyormuş gibi hissedeceğiniz birisiydi. O sizi güldürür, sarhoş eder ve en önemlisi de kendinizi özel hissetmenizi sağlardı. Tanıdığım en cool heriflerden biriydi. Gerçekten gülmeyi ve güldürmeyi çok severdi. 'Hayatımızın geri kalanında bu anımızı hep hatırlayacak bir şeyler yapalım' düşüncesindeydi her zaman. Gerçekten çok çok özleyeceğim onu. Artık sahip olduğumuz tek şey var : Onun müziği!

CLOWN (SLIPKNOT): Bu alt üst edici bir durum. Dünyadakilerin, hayatın değerini önemsemeye ihtiyacı var ve gerekli olan da bu. Tüm ailemle (Slipknot) Vinnie'ye ve herkese ne kadar üzgün olduğumuzu söylemek isterim.

PAUL GREY (SLIPKNOT): O gerçekten özlenecek. Dime, Slipknot'a bir grup olarak saygı gösteren ilk insanlardan biriydi ve bu bizim için çok şey ifade ediyor. Çünkü biz onu izleyerek büyümüştük. Onunla birlikte geçirdiğim tüm o güzel zamanları hatırlıyorum şimdi.  Hayatımdaki sorunlarda ve mücadele etmem gereken yerlerde o hep benimle birlikteydi. Her zaman beni dinler ve iyi öğütler verirdi. O çok iyi bir arkadaşımdı ve onu çok özleyeceğim. Vinnie'ye, Rita'ya ve tüm Abbott ailesine baş sağlığı dileklerimi sunuyorum.

HATEBREED: Arkadaşımız, kahramanımız ve kardeşimiz Dimebag Darrell'ın korkunç cinayetinin ardından birçokları gibi tamamen güvençsizlik, kuşku ve şok içindeyiz. En derin şefkat ve baş sağlığı dileklerimizi sunuyoruz Rita'ya, Vinnie'ye, tüm grup elemanlarına, ailesine ve arkadaşlarına. Bu korkunç zamanda tüm dualarımız sizinledir. Dime tanıdığımız en heyecan verici, en hayrete düşürücü, en cömert, en yetenekli, en karizmatik ve en insanları umursayan kişilerden biriydi. Hayatlarımızın en mükemmel zamanlarından biri onunla geçti ve onun hayat zevkini ve cömertliğini asla unutmayacağız. Teşekkürler Dime. Dünya sensiz asla aynı olmayacak. Senin müziğe ve hayatlarımıza katkıların paha biçilemez derecede ve asla unutulmayacaksın. Seni seviyoruz kardeşim. Bugün dünyadaki tüm Pantera ve Damageplan hayranları için yas tutuyoruz ama bu gece çalmamız gereken bir şova çıkmamız gerekiyor. Dime'ın da bizden isteyeceği gibi kıç tekmeleyeceğiz!

MARK HUNTER (CHIMAIRA): Dime'ın yarattığı müziği sevmeyen herhangi bir insan tanımıyorum. Bize armağan ettiği tüm o mükemmel müzik için ona minnettarım ve gerçekten alt üst olmuş durumdayım. Olayın doğrulandığını duyar duymaz göz yaşlarına boğuldum. Dime'ın müziği gençliğimde bana yaşamam için çok şey verdi ve o özgün gitar çalış tarzıyla Metal'in kalıplarını değiştirdi. Ondan bir ya da birkaç riff 'ödünç almayan' grup tanımıyorum. Kalbim Abbott ailesi, arkadaşları ve Columbus'da bu trajediye tanık olmuş tüm hayranlarla birliktedir.

HOWARD JONES (KILLSWITCH ENGAGE): Bu bir delilik ve bu kötünün de ötesinde. Bu duyduğum her şeyin ötesinde! Bu, Rock ve Metal camiasının içinde veya dışında yaşanmaması gereken bir durum. Dimebag bir insan, bir müzisyen ve bir arkadaş olarak özlenecek ve yası tutulacak.

MIKE MUSHOK (STAIND): Dün gece duyduğum, izlediğim haberlere inanamadım. Jon beni aradı ve Dimebag'in bir kulüpte çalarlarken öldürüldüğünü söyledi. O sırada duyduklarıma inanamadım ve hâla da inanamıyorum. Dime'ın ailesine kendi adıma ve grup adına en derin şefkatlerimi yolluyorum. Ne kayıp! Kendimi Dime'ı tanımış şanslı insanlardan biri olarak hissediyorum. Birkaç vesile ile bir araya geldiğimiz zamanlarda şunu anladım ki; o tamamen hayat dolu biriydi ve hayatı dolu dolu yaşamayı seviyordu. O inanılmaz bir insan, inanılmaz bir gitarist ve müzisyendi. O, kendi yarattığı müzikle yaşayacak bir efsanedir. Kadehlerinizi Dime'ın anısına kaldırın. Özleneceksin!

MINISTRY: Ministry olarak Darrell'ın ailesine ve arkadaşlarına ve de dün gece ölen herkesin aileleri ve arkadaşlarına en derin baş sağlığı dileklerimizi iletmek isteriz. Ayrı ayrı tüm Ministry elemanları Darrell ile çok yakındı ve bu mükemmel gitaristin kaybında çok derin üzüntü içindeyiz.

SHAUN GLASS (SOIL): Bugün arkadaşımı ve bir kahramanı kaybetmiş olmaktan dolayı hüzünlüyüm. Onun bir insan tarafından öldürülmesi iğrendiriyor beni. Seni seviyorum D.D.!

LIFE OF AGONY: Bugün müzik için hüzünlü bir gün. Damageplan'dan Dimebag Darrell'ın çılgın bir trajediyle hayatının sona ermesi, Life Of Agony'i çılgına döndürmüş durumda. Tüm grubun kalbi Damageplan ekibiyle olduğu gibi Abbott ailesi ile de birliktedir. Hepimizin dili tutuldu burada. Dime, asla unutulmayacaksın.

MEEGS (PINATA, COAL CHAMBER): Dün gece orada olan ve bu olayı duyan tüm herkese öncelikle üzüntümü belirtmek istiyorum. Dime'ın ben de dahil olmak üzere birçok insana ilham kaynağı olduğunu biliyorum. Çok derin özlenecektir. Kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki; Pantera'yla turlamak geçirdiğim en iyi zamanlardan biriydi. Müzik herkesle paylaşılması gereken bir şeydir ve biz müziğin ne kadar güçlü olabildiğini hatırlatmaya devam edeceğiz. Dime, tüm o eğlenceli anlar için teşekkürler. Bu içkiler senin için. Huzur içinde yat!

MARK PORTON (LAMB OF GOD): Dime'ın müziği hem kişisel olarak benim, hem de tüm grubun ilham kaynaklarından biriydi. Bir gitarist olarak kusursuzdu. Onun gitar soundu ve çalış tarzı modern metali şekillendirdi ve onun riffleri bizim grubumuz da dahil olmak üzere birçok gruba referans oldu. Son zamanlarda onunla takılma şerefine nail olmuş biri olarak, hayatınızda tanıyabileceğiniz en harbi heriflerden biri olduğunu söyleyebilirim. Müzik dünyası için büyük bir kayıptır bu!

FRANKIE BANALI (QUIET RIOT): Bu çok yanlış. Darrell müzik dünyasındaki en iyi insanlardan ve mükemmel gitaristlerden biriydi. O da Vinnie gibi, her görüştüğümüzde bize karşı mükemmeldi. Bu bir savuruş ve çok rahatsız edici. Düşüncelerim ve dualarım Darrell'la birlikte ve en içten gelen şefkatimi Darrell'ın ailesine, sevdiklerine, hayranlarına ve Pantera, Damageplan dinleyicilerine yolluyorum. Kimse zorbaca bir ölümü hak etmez, kesinlikle Darrell da. Tanrı onu kutsasın.

JONNY SANTOS (SPINESHANK): Dimebag , metalin ne olduğunu bildiğimden beri en çok esinlendiğim Metal gitaristiydi. Tony ile birlikte Pantera'nın şehre geldiği hemen her konsere gidişimizi, hatta içeri arkadan tırmanarak içeri gizlice girişlerimizi hatırlıyorum. Hiçbir şey yapmamış olmasına rağmen bu şekilde öldürülmesi beni hüzünlendiriyor. Pantera'dan sonra da o özgün çalış tarzı ile bizi kutsamaya devam ediyordu. Müziği sonsuza dek yaşayacak ve belki de sonsuz bir barış içinde yatmasını sağlayacak. Vinnie'ye ve ailesine, grubun geri kalanına, ekibe ve bu trajik olayda yakınlarını kaybeden herkesin ailesine saygılarımı ve baş sağlığı dileklerimi sunuyorum. Özlenecek ve unutulmayacaksın!

FALLON BOWMAN (KITTIE): İlk olarak bu zor zamanlarında Abbott ailesine baş sağlığı dileklerimi sunuyorum. Pantera ve özellikle Dimebag, emin olabilirler ki Ozzfest turu sayesinde onlara tonlarca eğlence borçluyum. O süper biriydi ve bugün müzik için hüzünlü bir gün. Eminim ki bu hafta sonu herkes onun onuruna bir Jack Daniel's devirecektir. Huzur içinde yat Dime!

KYLE THOMAS (EXHORDER): Ben de herkes gibi baş sağlığı dileklerimi gönderiyorum Vinnie ve ailesine. Tabii Rita'ya, Philip, Rex ve Dallas'taki tüm arkadaşlara da... Heavy Metal dünyasının da başı sağ olsun. Bir mucit, bir savaşçı, bir metal tanrısı kaybettiniz.

JIMMY BOWER: Önemli olan şu ki ; Darrell çok iyi bir insandı. Birçok insan için çok şeyler yapmış, çok iyi birini kaybettik. Olan şeyin cahilce, aptalca bir olay olduğunu söyleyebilirim ancak. Kendisi benimle birçok kez beraberdi. Texas'taki her turnemizde evinde kalmamı sağlamıştı. Vinnie'ye, Abbott ailesine, Damageplan'a ve fanlara en içten baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.

KEITH BUCKLEY (EVERY TIME I DIE): Dimebag'in ölümü gibi ölümlerde birçok olguya dayanan karmaşalar yaşanır. Eğer benim konserlerimden birinde olsa ne olurdu? Ya tanıdığımız daha çok insan bu acımasızlığa kurban gitseydi? Eğer bu bana yapılsaydı ne olurdu? Bu 'eğer ve ya'lar sadece olayların gerçekleşmesinden sonra gelir. Daha candan ve içten sorular ise en acele sorulanlardır. Benim sorum ise şuydu : Neden Pantera zirvedeyken bıraktı?

TREVOR (UNEARTH): Bu; Heavy Metal, Rock'n Roll ve Dimebag'in ailesi için, tüm dünyadaki hayranları için üzücü bir gün. Dimebag Darrell, Unearth olarak tanıdığımız en harbi ve en cana yakın adamlardan biriydi. Onun varlığı, müziği ve arkadaşlığı her zaman çok özlenecek. Dime hayatı severdi, insanları umursardı ve gerçek bir Rock ikonuydu. Onun hakkındaki her şey takdire değer. Kalbimiz ve düşüncelerimiz ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte.

MATT HEAFY (TRIVIUM): Dime, zamanımızdaki en etkileyici müzisyenlerden biriydi. Dünyanın daha iyi görünmesini sağlayan efsanelerden biriydi o. Sayısız müzisyene, hayrana, genel olarak insanlara ve bana ilham veren biriydi. Günlük yaşam dünyasından kaçmak için gittiğimiz konserlerde, kahramanlarımızın öldürülmesi korkunç bir his. Kalbim Abbott ailesi ile birlikte. Dimebag Darrell Abbott kahramanca ve efsanevi mevkilerin adamıydı. Fakat bundan da önce ;  Dimebag bugün yası tutulacak bir kardeşimiz, bir evladımızdır ve hep öyle olacak.

SKINLAB: Bugün en karanlık günlerden biri olmalı. Uyandığımda dün gece duyduklarımızın gerçek olduğunu öğrenmek... Çok güç inandım doğrusu. Dime sadece bir insan olarak değil %100 hayranları için var olan biri olarak tüm grup üzerinde büyük bir ilham kaynağıydı. Çok feci özlenecektir. En derin baş sağlığı dileklerimizi Damageplan'a ve bu trajediden etkilenen herkese yolluyoruz. Huzur içinde yat kardeş. Diğer tarafta görüşmek üzere...

CRAIG LUDWIG (ESKİ DALLAS STARS SAVUNMA OYUNCUSU): Abbott kardeşler sadece hokey hayranı değil aynı zamanda tüm takımın da arkadaşlarıydı. Çok özleneceksin Dime!

İlk albümün ardından bir anda Texas'ın Heavy Metal'deki gururu oluveren bu çılgın kovboylar, iki yıl sonra kaydettikleri 'Vulgar Display Of Power' ile artık Amerika'nın dışında da '' 90'ların metal kahramanları '' olarak lanse edilmeye başlamıştır. Artık grup gittiği her yerde kolay kolay unutulmayacak şovlara imza atmaya, artan popülarite ile birlikte kapalı gişe konserlerde izleyenlere büyülü, vahşi, şiddetli ve ateşli Heavy Metal çılgınlıkları sunmaktadırlar. İşte tüm bu şovların, o uzun ve yorucu turnelerin, akşamdan kalmaların, eğlence, kahkaha, alkol, muzurluk ve 'duman' sınırlarını zorlayan, dur durak bilmeyen partilerin en önemli elebaşı ise hep Dimebag olmuştur. Grubun en kaçık eğlence kaynağı, sahnedeki gücü, o vahşi sesin yaratıcısı ve müzikal kaptanı...


Grubun artık Slayer ve Metallica'nın tahtını sallayan isim olarak görüldüğü zamanlarda çıkardığı 'Far Beyond Driven' ve 'The Great Southern Trendkill' albümleri  Pantera'nın efsane olarak anılmaya başlandığı dönemlere denk geliyor. Zira 94-98 yılları arasındaki bu dönem Sepultura'yla birlikte yıldızı parlayan Pantera'nın dönemi olarak bilinir tüm Heavy Metal dünyasında.

Mucizevi thrash albümleri arasındaki o asi yerini günümüzde hâla koruyan 'Cowboys From Hell' kelimenin tam anlamıyla grubun 'mottosu' olmuştur. Bu albümle birlikte tüm grup elemanları isimlerinden imajlarına kadar birçok değişikliğe de gitmiştir. Bel üstü strech kotlar ve bağrı açık gömlekler gitmiş, yerine asi ve çılgın t-shirtler, uzun ve bol şortlar gelmiştir. Kollara birer adet 'CFH' dövmesi yaptırılmış, saçlar bellere kadar indirilmiştir. Bandanalar gitmiş yerine beyzbol şapkaları gelmiştir. İnce burunlu, uzun deri çizmelerin yerini, yırtık pırtık Converse'ler almıştır. Gözlerde ve suratlardaki o nahif gülümsemeler ise yerini asi ve kızgın bakışlara, alaycı ifadelere bırakmıştır. Vince 'Vinnie' olmuş, Philip 'Phil' olmuş, Darrell ise ceplerinden pek eksik etmediği bir maddeyi kendine lakap seçmiştir.

Heavy Metal'in yaşayan tüm efsanevi gruplarıyla turlamış olan ve Ozzfestler'de kendilerini Heavy Metal'in kralı olarak tanıtan grup, 2001'de çıkardığı 'Reinventing The Steel' albümüyle kariyerinin son albümüne de imza atmıştır. Bu albümün ardından artık zirvede olan grup; Phil'in tüm dünyadaki Metal severleri dumura uğratacak bir açıklamasıyla dağılmıştır. Kişisel sebeplerden dolayı gruptan ayrıldığını ve Pantera'nın yoluna artık onsuz devam etmesi gerektiğini söyleyen Phil, bu kararını açıkladığında dünya üzerinde en çok hayranı olan, en karizma ön adamlardan biriydi. Bu olayla taraflı tarafsız tüm Heavy Metal alemini üzüntüye boğan 'sayko solist'in ardından diğer grup elemanları; Pantera'nın bir aile olduğunu ve o aileden bir kişi eksik devam etmenin mümkün olmadığını açıklayarak, grubu bitirdiklerini beyan ettiler. O sıralarda, bir efsanenin ve bir Thrash Metal mucizesinin hüzünlü, gereksiz, anlamsız ve saçma sonuna tanık oluyordu grubun hayranları.


Ne yapıldıysa olmadı ve tam 10 yıl boyunca müzikleriyle dünyayı domine eden dörtlü, üçe ayrıldı. Phil Anselmo, sayısını kimsenin bilemediği yan projelerinden sonuncusu olan Superjoint Ritual'da uzun vadeli karar kılarken, Rex bir süre Crowbar'da takılmış, Vinnie ve Dime kardeşler ise Damageplan adıyla ortalığı sallamaya devam etmişlerdir.


Uzun bir süre elemanların birbiri hakkında yorumları duyulmazken, birkaç yıl sonra Philip Anselmo'nun Pantera'dan ayrılma sebebi olarak Dime'ı göstermesi ve yaptığı açıklamalarda onu suçlayan, sert bir tavır takınması grubun o efsanevi dönemine gölge düşürecek nitelikteydi. Son yıllarda konserlerde de durup dururken (aşırı dozun etkisi yüksek ihtimal) Pantera'ya küfürler yağdırıp, artık onların yüzünü bile görmek istemediğini bağıran Phil, yıllarca o eşsiz şarkılarla nefesini kestiği seyircilerin yuhalamalarına sebep olmuştur. Ardından ise 8 Aralık 2004 tarihinde Columbus, Ohio'da, Alrosa Villa adlı gece kulübünde bir Damageplan konseri başlarında sahneye atlayan gencin önce Dime'a bir şeyler söyleyerek etrafa kurşun yağdırması ve sonrasında gelen katliam...

CENK ÜNNÜ (PENTAGRAM): Çok büyük bir kayıp. Metal dünyasının başı sağ olsun. Mekânı sahne olsun. 

ÇAĞLAN TEKİL: Pantera'nın dillere destan bir DVD'si vardır. O DVD eşliğinde Non Serviam dergisini hazırlardık Hakan Savaşer'le. Kaçıncı kez seyredersek seyredelim hep gaz verirdi o görüntüler. Hakan dışında Metalium'un diğer üyeleri Mazhar ve Ayhan'la da oturup az iç geçirmedik adamların yaşadığı hayata bakıp. Pantera hiçbirimizin en iyisi değildi ama belki de en saygı duyduğumuzdu. En ulaşılamazımızdı. ''Vulgar Display Of Power' hayatımızda dinlediğimiz en iyi 5 thrash albümünden biri. Bazı albümler görecelidir, herkese göre iyi ya da kötü değildir. Ama 'Vulgar...' herkes için mükemmeldir, öyle olması da gerekir. Umarız Dimebag ölürken çok acı çekmemiş, gözlerinin önünden geçen hayatının konu edildiği film şeridinde hep iyi ve güzel anları aklına gelmiştir. Rahat uyu Dimebag.

ERDEM ÇAPAR (EX-ANTISILENCE): Sene 1990'dı. Kerrang dergisinde bir grubun konserinin yorumu vardı. Yazar, grubu öve öve bitirememişti. Hem solistin hem gitaristin yerlere göklere sığdırılamadığı bu yazı 'Pantera' için yazılmıştı. O zaman merak etmeye başladım bu grubu. Ardından bir gün Akmar'da 'Cemetary Gates'i duydum. Hayatımda duyduğum en ilginç gitar rifflerinden biriydi çalan. Bir çok Hard'n Heavy gitaristinin klişesi olan riff sonunda 'feedback' yaptırma olayına (Vaktinde Zakk Wylde eşşeğin dibine su kaçırmıştı bu konuda) farklı bir anlayış getiren Dimebag, bir de yetmezmiş gibi 'Palm Muting' olayının da dibine vurarak dünyanın en önemli gitaristlerinden biri olduğunu ispatladı. Şahsi olarak, Pantera'yı 'Cowboys' ve 'Vulgar' albümleri haricinde sevdiğimi söyleyemem ama böylesine özellikli, nevi şahsına münhasır bir grup oldukları için saygıyı hak ediyorlar(dı). Bütün bunları bir kenara bırakın, böylesine büyük bir müzisyenin böyle iğrenç bir şekilde ölmesi çok üzücü. Bunu hak etmiyordu kesinlikle. Ha bir de güvenlik nedeniyle Türkiye'ye gelmeyen gruplar bu olaydan sonra ne düşündüler, çok merak ediyorum.

SONER CANÖZER (ALMORA): Dimebag Darrell kendine özgü çalma stili olan müthiş bir gitaristti. Metal dünyası için büyük bir kayıp. Sevenlerinin başı sağolsun.

SERTAÇ ÖĞÜT (M.Y.S.T.): Metal dünyasının en keskin çizgilerinden birisine sahipti Darrell. Parmakla gösterilen birkaç kişiden birisiydi. Pantera'yı bizlere sevdiren de o değil miydi? Duyduğumuzda ''Oha be birader böyle gitar tonu mu olur? Vay şerefsize bak yine döşemiş'' gibi cümleleri, dinleyip de sarf etmeyen var mıdır çok merak ediyorum. Keşke kişisel olarak da tanısaydım onu. Hiç şüphesiz ki o ve kardeşi bu camia için çok değerli insanlardı. Aldığım haberlere göre Vinnie Paul de müzik ile olan alakasını kesmiş durumda. Bu da demek oluyor ki o 'katil' bizden sadece Darrell'ı değil Vinnie'yi de aldı! Lanet olsun ya! Sahnede ölmek bir müzisyenin en büyük arzularından biri olabilir ama ya öldürülmek..? Ölüm yakışmadı Darrell'a. Huzur içinde yatsın...

TOYGAR NAİBOĞLU (FALSE IN TRUTH): Gençlik çağlarımda tanıştığım stiliyle gönlümüzde taht kuran, hem şov yönüyle hem metal camiasına kazandırdığı yapıtlarla yeri çok zor dolacak gitar üstadı... Bu kaybettiğimiz ikinci gitar dehası ve acımız katlanarak büyümekte. Burada göremedik cehennemde görüşeceğiz!..

FIRAT ÖZ (DEFINITIVE): Dimebag Darrell Heavy Metal dünyasının gördüğü en farklı yeteneklerden bir tanesiydi kanımca. Onun tarzı ilk günden bu yana beni hem şaşırtmış hem de bana büyük bir esin kaynağı olmuştur. Kesinlikle bambaşka bir müzisyendi. Ölümünden ötürü büyük üzüntü duymaktayım.

çILGINLIK, EĞLENCE, MüZİK, ENERJİ, MARIJUANA, ALKOL, SAF Güç VE TUTKU, UçUK BİR GİTAR...


20 Ağustos 1966'da Dallas, Texas'ta dünyaya gelen bu huysuz çocuğun büyüyünce ne olacağı, babasının sahip olduğu kayıt stüdyosunda fazla takılmasından anlaşılabiliyordu aslında. Henüz çocuk yaşlarda birçok Blues ve Country sanatçısıyla ve onların şarkılarıyla büyüyen Darrell'ın en göze çarpan özelliği, gördüklerini çabuk kapması ve etrafındaki insanları sürekli 'eğlendirme' çabasıydı. Zaten babası da okulla arası pek iyi olmayan ve takımın antrenmanlarında bile muzurca hareketlerinden ya da kavgalardan dolayı sürekli atılan bu yaramazın eline gitar almasındaki en büyük teşvikçilerden biriydi.


O dönemlerde babasının stüdyosuna en çok gelen Blues gitaristlerinden C.Frank Brown, Darrell için şunları söylüyordu: '' O hep yaramaz bir çocuktu. Müziği çok sevdiğini anlamak için gitar çalmayı öğrenmeye başladığı zamanları hatırlamam yeterli. Sadece elinde gitarı varken uslu ve sessizdi. çalarken sürekli parmaklarına bakıyordu fakat bir süre sonra ayna karşısında yüzüne bakarak çalmaya başlamıştı. çok çabuk öğrendi bu aleti çalmayı. İlk elektro gitarını aldığı zaman, yani 70'lerin sonlarında ben artık bu işi bırakmış, New York'a taşınma hazırlıkları yapıyordum.''


Dimebag, Heavy Metal'in kimlik değiştirme sürecinde ortaya çıkmış ve kendi 'trademark'ı hâline getirdiği 'kesik' riffleriyle tüm geleneksel thrash kalıbının adeta DNA'sıyla oynamıştır.


Dave Mustaine'in Megadeth'in 'Rust In Peace' albümü sonrasında grubuna katmak için girişimlerde bulunduğu fakat bu teklifleri 'Pantera benim ailem ve ben ailemi bırakamam' diyerek geri çeviren Darrell, birkaç notayla şarkıların vokal altı bölümlerinde nasıl mucizeler yaratılabildiğine dair Heavy Metal'deki en yegâne örneklerden de biridir.


Pantera'nın 20 yıllık geçmişinde kardeşi Vinnie'yle birlikte grubun adını taşıyan tüm albümlerde müzikal lider konumuna da sahip olan bu 'uçuk' gitarist, özellikle grubun 90 sonrası ilk iki albümünün ardından bu müziğin en büyük ilham kaynaklarından biri hâline gelmiş, kendine has gitar tonları, gitar çalış tarzı, sahne hareketliliği, giyim-kuşamı ve hatta demeçleri ve yazdığı sözlerle 90'lı yıllardan itibaren bu müzikle uğraşan sayısız gence o ruhu aşılamıştır.

PHILIP ANSELMO'NUN 21 OCAK 2005 TARİHLİ AÇIKLAMASI :

''Büyük bir kaybın etrafında tökezlemekteyim. 'Onu kaybedene kadar neye sahip olduğunu bilmezsin'den daha doğru bir söz olamaz. Pantera'nın boşluğu, eksikliği hakkında düşündüklerimi açıklayabilmek adına düşünmek için birkaç dakika izin verin. Düşünmek için...

86'nın sonlarında, 87'de gruba dahi olduğumda 4 kötü çocuk gibi ahlaksızca ve kötü alışkanlıklarla sarılmış bir kimyamız vardı. Mükemmeliyet. Dime, Vince ve Rex her şeyi çalabiliyorlardı. Bir stil seçersiniz ve anında yapıştırırlardı. Böylece müzikal kalplerimizin en güçlü uzandığı yeri bulmamız gerekiyordu gerçekten. Kısa bir fikir alışverişinden sonra niyetimizin, dünyadaki en yıkıcı 'Hard Core-Heavy Metal grubunu kurmak olduğu ortaya çıktı.

Bilirsiniz , adı çok anılan o 'Heavy Metal basını' 'Cowboys From Hell'in rüzgarını ilk yediklerinde tamamen ne düşüneceklerini şaşırmışlardı. İyilerden çok, kötü eleştiriler vardı o zamanlar. Sebep? Daha önce bizim gibi yegâne bir grup duymamışlardı ve ben bunun için medyayı ya da herhangi birini suçlayamazdım. Ama 'Primal Concrete Sledge' ve 'Message In Blood' gibi şarkılarda flaşlar patlıyordu. Daha önce bir kez daha söylediğim gibi; medya temelde etkilenmemiş gibiydi ama Heavy Metal dinleyici ve izleyicileri ile Pantera fenomeni büyümeye başlamıştı bile. Yavaşça ama kesin olarak, fanlarımızın temeli genişliyor ve dinleyicilerimiz artıyordu (Dünyadaki en iyi fanlardır onlar, halâ söylerim!) .

Pantera'nın ilk 'gerçek' LP'si olduğuna inandığım LP, ikinci major çalışmamız 'Vulgar Display Of Power'dı. Bir grup olarak, kardeşliğimiz, apaçık ortada olan orijinalliğimiz ve müzisyenliklerimiz bizi en sevdiğimiz ve birlikte sahneyi paylaşmaktan en çok korktuğumuz (heyecan bakımından) gruplarla birleştirdi. Bu da zaten yaşamımızın sebebiydi. Tabii ki müziğimiz ve dinleyicilerimiz arasında derin bir bağa sahiptik ve oldukça da farklıydık imaj ve mantıklı hareket edebilme konularında.

Cro-Mags, Agnostic Frost ve Rose Tattoo gibi underground gruplara derinlemesine bakmadığınız sürece kafayı kazıtmış bir lead vokalist ya da grup elemanı göremezdiniz o sıralarda. Bizim o mükemmel gruplardan asıl farkımız ise, en iyilerin en iyisi olarak saygı gösterilen, çılgınca mükemmellikte bir gitaristimiz ve çok sıkı ve 'tek' olan ritim bölümlerimiz olmasıydı. Lanet olsun budur işte kelime kesinlikle, 'çok sıkı'lardı! Şunu garantileyebilirim ki, 17 yıllık geçmişimiz boyunca ne Dime'ın, ne Rex'in, ne de Vinnie'nin bir kere bile yanlış çaldığını ya da kaçırdığını hatırlamıyorum. 100 kere söylediğim gibi bazı insanlar hayran bırakıcı ve imkansız olurlar. Onlar hayatımda gördüğüm, duyduğum en iyi müzisyenlerdi.

3. albümümüz  'Far Beyond Driven' ile Billboard Top 200'de 1'inci olunca bunu bazı Rock Magazinleri kendine mal etmek istedi. Dünyadaki tüm Gitar Dergileri Dimebag'in en iyi 'axe man' olduğu konusunda hemfikirdi. Bu kesinlikle doğruydu. Eddie Van Halen, Randy Rhoads, Ace Frahley gibi isimlerden esinlenerek yarattığı o kendine has stili ile eminim ki yüzlerce gitariste ilham kaynağı oldu. Onun yarattığı ritimlere kayıtsız kalmanız imkansızdı. Onun etkileyiciliği James Hetfield'dan (Metallica), Kerry King ve Jeff Hannemann'dan (Slayer), Judas Priest'den, Motorhead'den, AC/DC'den, ZZ Top'dan, Robin Trower'dan ve bazı ultra underground gruplardan çok farklıydı. Benim taptığım o çiğ ve dağınık soundlu gruplarınkinden çok daha becerikli ve hünerli çalmayı tercih etti hep. Ama kulaklara saldırı yapan o çiğ soundu da kullanmaktan kendini alamadı ve bunu seviyordu. Çok rağbet gören ve tamamen onun kontrolünde olan o tarzıyla aramızdakilerden en iyisiydi.

Texas'taki tüm arkadaşlarım ve kardeşlerimle birlikte olduğum Pantera'da bize yardım eden tüm yol ekiplerimiz, hepinizi seviyorum.

Texas'taki, Amerika'nın diğer yerlerindeki ve tüm dünyadaki fanlara sesleniyorum, Rock Magazinlerinde okuduğunuz o boklardan uzak durun!

O adına 'gazeteci' denen beş para etmezler (hepsi değil ama çoğu...) bizim bir grup olarak, Pantera olarak sonumuzu hazırlayıp beklerken, grup dağıldıktan sonra tekrar birleşme ihtimalimize ve bizi aşağılıkça 'Superman' ilan etme heveslerine paha biçemiyorlardı.

Onlar sürekli kendi istediklerini yaptılar ve yazdılar. Kariyerimiz, müziğimiz, müzisyenliklerimiz ve kişiliklerimiz hakkında en ufak bir bok bilmeden atıp tuttular. Sürekli aynı soruları sordular, gazetecilerin yapmayı sevdikleri şeyleri yaparak. Yalan...! Bizi alaşağı etmeye çalıştılar, başaramayınca 'Superman' ilan ettiler. Biz Superman değildik, sadece bir gruptuk oysa ki!

Yaptığınız şeylerin ne kadar dürüstçe, ne kadar doğru olduğunu hiç düşünmediniz. Sizleri okuyan yüz binlerce insanın ne düşüneceğini umursamadınız. Sadece onların sayısına güvendiniz, karakterlerinize değil. Onlara ve bize karşı olan sorumluluklarınızı hiçe saydınız. Tüm bunlar sadece dergi satmak içindi, değil mi?

Bizlerin, eski grup elemanlarının, en son grup elemanlarının, arkadaşlarının ve tüm dünyadaki hayranlarının onu kaybetmesinden bu yana 1 ay geçti. Onlar adına bir şey söyleyemem ama kendi adıma şunu söyleyebilirim ki ; her uyandığımda aklıma gelen ilk şey bu! Uzanıp da rahatlamamı sağlayacak son şey bu! Lanet olsun halâ acıtıyor beni! Ne kadar kısa ya da uzun sürerse sürsün Vinnie'nin yanında olmak istiyorum. Eğer beni kabul ederse Rita'nın da yanında olmak istiyorum. Orada 17,5 yıllık yol arkadaşlarımın yanında olmak istiyorum sadece.
Şu ana kadar gördüğüm en iyi terapi bazı fanların bana yazdığı şeyler oldu. Lanet olası bazı yazılar halâ sinirlendiriyor beni, dergi satabilmek için yazılan.
Şu an kırık olan kalbimden dolayı emekliliğe ayrılıp ayrılmamayı çok düşündüm ama yine o kalbime göre fanlarımı yüz üstü bırakamam. Günler geçtikçe, içimde halâ bazı şeylerle savaş halinde olduğumu hatırlıyorum. Her zaman şunu düşündüm (bunu isterseniz bir rüyanın yüzeye çıkması olarak görün, önemli değil) ; sadece dördümüz bir gün aynı odada olabilseydik oturup sadece güler, ağlar ve tekrar gülerdik. Sadece birbirimize tekrar içten sarılmamız tüm dünyanın ağırlığını alırdı omuzlarımızdan. Tekrar birlikte çalmak? İlk başlarda hayranlarımızın bunu isteyip istemediği hakkında birtakım kuşkularım vardı açıkçası. Tanrım bunu çok düşündüm. Çünkü gerçekten istiyorlardı. Bu biraz zaman alabilirdi ama Black Sabbath'ın bile ne kadar uzun zaman sonra orijinal kadrosuyla sahne aldığını düşünsenize...
Ardından Aralık 2004'te bir olay tüm yılı ve tüm hayatmızı acımasızca, zalimce değiştirdi. Bazı kişisel anlayışlar katledildi, rüya parçalandı. Bu dünyayı şereflendiren en yetenekli, en dışa dönük kişiyi aldı bizden. Kardeşi Vinnie için, babası Jerry için, hayat yoldaşı Rita için, tüm arkadaşları ve onu seven herkes için üzgünüm. En sevdiğim insanlardan birinin kaybıyla yıkılmış durumdayım. Söylediğim ve söyleyeceğim hiçbir şeyin onu geri getirmeyeceğini biliyorum ve bu daha da çok acıtıyor beni.

Şunu da eklemek isterim ki ; Sevdiklerinizi yakınınızda tutun ! ''


 

Tüm Pantera videolarının (özellikle 'Watch It Go') izleyenler üzerinde kalıcı etkisi büyüktür. Kasetin / cd'nin sonuna gelindiğinde hemen herkesin aklında ortak bir soru belirir : Bu kadar çılgın, bu kadar alkol, eğlence, dağıtma, hasar verme düşkünü olan 4 insan, nasıl oluyor da böylesine zor ve büyük bir disiplin ve çalışma gerektiren albümler yaratabiliyor? Buna verilebilecek en kısa cevap ise 'doğal yeteneklerin imkânlarla buluşması' olmuştur hep.

Kırmızı keçi sakalıyla, kabarık, uzun ve kıvırcık saçlarıyla, sevgi ve neşe dolu gözleri, o kirli suratıyla, uzun ve salaş şortlarıyla, kovboy şapkası ve Converse'leriyle, jilet kolyesi ve jilet riffleriyle, kendisiyle özdeşleşen Washburn gitarıyla, elinden düşürmediği yarılanmış şişelerle, thrash metale yeni ve oldukça heyecan verici bir boyut kazandıran 5 eşsiz albümle ve yarattığı o mükemmel şarkılarla, melodilerle, rifflerle ve sololarla Heavy Metal dünyasına adını 'metal harflerle' kazımış olan, Tanrının yanındaki Darrell'a, onu tanıyamamış, ona ulaşamamış, onu canlı izleyememiş olan ve ona km.lerce uzak olmalarına rağmen kalplerdeki sevgi, tutku ve heyecanları aynı yerde olan tüm hayranları adına sonsuz teşekkürler.

Seni hep sevdik D.D.


Unutulmayacak ve özleneceksin!!!
Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: