MÜZİK ODASI

Bu Grup BÜYÜYECEK! Barakka'ya Kulak Verin...

Atlantisten Gelen Adam - 14 Eylül 2012

Barış Kaya, ABD Philadelphia (yazının bundan sonrasında Filedelfiya olarak anılacaktır) dolaylarında müzik üreten bir arkadaşımız. İlk başta bir restoranda ekmek parası için öylesine birşeyler tıngırdatan Barış, zaman içerisinde bu müziği profesyonelce ele almanın yollarını arar.

Bu Grup BÜYÜYECEK! Barakka'ya Kulak Verin...

Yoldaşları Ermeni asıllı Roger Mgrdichian (yazının bundan sonrasında Mgırdiçyan olarak anılacaktır) ve Lübnan asıllı Joseph Tayoun ile kurdukları grup rock müzik ve etnik dünya müziği elementlerin karışımıyla özgün bir hal alır. Başlangıçta sadece çalmak ve gurbet özlemi çeken göçmenlerin birarada iyi vakit geçirmesine fon müziği olarak kurgulanan müzikleri artık yavaş yavaş geniş kitlelerin de ilgisini çekmeye başlamıştır. Megadeth'in eski davulcusu Nick Menza, Barakka'nın ilk şarkısı, bir anti-militarist şarkı olan "Ağıt"a kayıtlarda eşlik edecek, Testament'in efsane gitarcısı Alex Skolnick özellikle Roger Mgırdiçyan'ın ud sololarına bayıldığını bildirecektir.

2008 yılında gruba Klavye ve efektlerde Joe'nun kardeşi Billy Tayoun girer ve artık Barakka, tam bir grup haline bürünür. Bu yılın sonlarında Filedelfiya ve cevresinde konserlere başlarlar. Gruba basçı olarak Gordon Rice ve davulda Darren Morze girer. Daha sonra bu ikilinin yerine bir baska Ermeni müzisyen Chris Marashlian ve unlu R&B grubu Boyz II Men'in eski davulcusu, Brezilya perkusyonlari ustası Jim Hamilton dahil olur. Barakka, Filedelfiya ve cevresinde çeşitli uluslararası festivallerde, klüplerde ve büyük salonlarda konserler vermeye başlar. Bu konserlerden en büyüğü Filedelfiya 76'ers- Orlando Magic NBA maçı öncesi Philadelphia Wells Fargo'da yaklasik 18.000 kişiye çaldıklarıdır.

Barakka ilk albümü "Uzaklardan"ı çıkarmak için gün sayıyor. Albümde daha once demo versiyonu bulunan Anti Militarist "Ağıt ", sistemin insan ruhunu nasıl zorladığını sorgulayan " Kayıp", dinleyicilerden konserlerde büyük övgü alan, bir ayrılık hikayesi "Son", grubun ilk ve şimdilik tek İngilizce eseri, 3 eyaletin en büyük Rock radyo istasyonu WMMR'da sabah programı Preston & Steve show'da çalıp beğenilen " Hit & Run" da bulunuyor.

Bu Grup BÜYÜYECEK! Barakka'ya Kulak Verin...
 

Barakka, şu sıralar web sitesi Reverbnation.com'da Filedelfiya Folk/ World Rock listelerinde 1 numarada. Konserlerine hala devam ediyor. Yerel TV kanalı PCAM'de geçen hafta bir program kaydeden grup, Abd'de albumu çıkardıktan sonra, konserlere devam edecek. Grubun bir diğer hedeflediği amaç ise albümlerini Turkiye'de de çıkarıp, bir Türkiye turnesi yapmak. Grubun elektrikli ud, cumbus ve cura sazlarını çalan Roger Mgırdiçyan Tv show'da "Turkiye'ye gitmek ve orada çalmak için sabırsızlanıyorum. Sadece Türkiye de degil , burada ve dünyadaki bütün Türk- Ermeni halkına, ortak kültürün, müziğin ve sanatın , kavgaları, nefreti yok edebileceğini söylemek istiyoruz" diyerek Barakka'nın ne kadar can insanlardan oluştuğunu ispatlıyor...Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: