MÜZİK ODASI

Bu Bir Hardcore Superstar Yazısıdır

Okan Alvian Çeliktaş - 21 Ağustos 2010

New Wave Of Swedish Sleaze Metal akımına bircde Türkiye'den bakalım diyerek basladığım yazı dizisinin üçüncü ayağına geldik.

Akımın öncü gruplarından Hardcore Superstar'ı anlatmak için geçtim bu kez klavyemin başına..

Kısaca grubun biyografisine inecek olursak, 1997 yılında Götenburg'da kurulan İsveç'in bu nadide grubu Hardcore Superstar'ın en büyük başarısı Kuzey Amerikada'da aldıkları en iyi çıkış yapan single dalındaki grammy ödülü.

Grubun esas müzik tarzı Glam - Sleaze olsa da bazı çalışmalarında thrash'e yönelik meyillenmeler gözüme çarptı. Bunun yanı sıra akustik ve daha hafif soundlu parçaları da bulunan grup üyeleri müzik yaşantılarına başladığından beri, Hanoi Rocks, Kim, Alice Cooper INXS ve Torublemakres gibi isimleri kendilerine örnek alıyorlar.

1998 Yılında ilk albümlerini ''It's Only Rock'n Roll'' ismi ile With Music for Nations etiketi altına yayınladılar.

Daha sonra bu albüme adını vermiş olan şarkı ile birlikte yeni şarkılarından oluşan ''Bad Sneakers and a Piña Colada'' isimli albümü yayınlanan grup, bu albüm ile birlikte adını duyurmaya , müzik piyasası içinde kendine bir yer edinmeye başlamıştı.

Benim de dinlemekten çok büyük keyif aldığım bu albümde, 3 parça İsveç müzik listelerini alt üst ederek zaman zaman ilk sırada, zaman zaman ikinci sırada yer alarak, uzun süre bu listelerin ilk üç sırasını meşgul etti.

Bu albümden çıkan ''liberation'' isimli single ile grammy kazanan grup Avrupa ve Japonya turnesine çıktı. Turneden büyük bir başarı ve etki altına alınmış binlerce insanı geride bırakarak dönen grup, tekrar bir stüdyo albümü için çalışmalara başladı ve kısa sürede, ''Thank You (For Letting Us Be Ourselves)'' isimli albüm piyasaya sunuldu.

Bu albümde Hanoi Rocks'ın efsanevi ismi Michael Monroe ile bir de düet yapan grup artık iyice adından söz ettirmeye, Avrupa'da ve Amerika'da bile listelerdeki yerini almaya başlamıştı. Bu albümden çıkarılan iki single ''Shame'' ve ''Mother Love'' da gruba isveç'te listelerin başında yer alma başarısını getirmişti.

Bu Bir Hardcore Superstar Yazısıdır

Bu albümün destek turnesinden sonra Ullevi Stadium'da AC/DC ile birlikte sahneye çıktılar. AC/DC nin eşsiz performasına rağmen sahnede ezilmeyen, geride kalmayan Hardcore Superstar grubu mükemmel bir performans ile artık büyük isimlerin yanında da yer alabileceğini göstermişti. Bu harika konserin hemen ardından İtalya'da Motörhead ve AC/DC ile bir turneye daha çıktı. AC/DC nin bu gruptan memnuniyetinin göstergesidir.

Artık her yerde İsveç'te Glam ve Sleaze akımının öncüsü olarak görülmeye başlamış grup, gerçekten de İsveç'te böyle bir akımın doğuşunda başrol oynuyordu.

Hemen ardından çıkarılan bir diğer album ''Honey Tongue'' ile İsveç listelerinin 3. sırasına yerleşen grup bu albüm ile birlikte bir de ''No regrets'' isimli japonya özel albümünü çıkardı ve albümü desteklemek için Amerika ve Avrupa turnesine çıktı.

Turne dönüşünde grubun başarılı gitaristi Thomas Silver'ın gazeteci Fredrik Virtanen ile kavgası İsveç milli basınında büyük bir olay yaratacak ve grup kısa süreli bir çöküş yaşayarak dağılacaktı.

Fakat fazla zaman kaybetmeden yeniden toparlanan grup 2005 yılında ''Hardcore Superstar'' isimli albüm ile yeniden dönüs yaptı. Gençleşmiş ve daha da asabileşmiş olan grup bu albümden 3 single ile grammy ödüllerine aday oldu. İsveç'in ulusal radyo kanallarında yayınlanan şarkıları ve müzik televizyonlarında gösterime giren klipleri ile eski tahtını yeniden ele geçiren grup Babylon Bombs ile yeniden bir Japonya turnesine çıktı. 2006 Yılında Stockholm'de birçok festivale katılan grup her geçen gün hem kendi adını hem de öncüsü olduğu NWOSSM akımını zirveye taşımaya devam etti.

6. albüme sıra geldiğinde bu kez albümün adı Dreamin'in a Casket'ti ve İsveç müzik piyasası içinde 2007 Yılının en iyi albümü olarak gösteriliyordu. Bitmek bilmeyen Avrupa ve Japonya turlarının bir yenisini daha başarı ile geride bırakıp yurda dönüş yapan Harcore Superstar bu kez Mentally Damaged Tour ile İsveç'i bir uçtan diğer uca gezerek adeta fethetti.

Bu Bir Hardcore Superstar Yazısıdır

Ocak ayı sonlarında grubun kendi adıma en büyük kaybı olan Thomas Silver , gruptan ayrılarak hala devam etmekte olan turnede grubu yalnız bırakınca yerine geçici olarak

Crazy Lixx Gitaristi Vic Zino geçti. Turnenin bitişinde Vic grupta kalıcı olacağını açıklayarak Hardcore Superstar hayranlarını ve dahi beni oldukça sevindirmişti.

2008 Yılında Almanya'da yapılan Bang Your Head Festivalinde headliner olarak açıklanan grup, festivale kısa zaman kala uçuşunu iptal ederek bu festivale katılmayacağını açıkladı.

2009 Yılının Mart ayında dünyanın en büyük metal etiketi olan Nuclear Blast grubun 7. stüdyo albümünü duyurdu: ''Beg Fot It''

Bu albüm İsveç'te grubun en çok satan albümü ünvanını kazandı ve gerçekten harika ötesi bir albüm oldu. Albüm için görüşlerini belirten Sam Darcy, bu Vic Zino'nun rekoru olacak diyordu.

Gerçekten büyük bir hız ile albüm çıkarmaya ve bu albümler ile NWOSSM akımını dünyaya yaymaya devam eden bu büyük grup şu an için son albümleri olan Split your Lip'i Beg for It albümünden kısa süre sonra duyurdu. 12 Nisan 2010 günü kayıtlarına başladıkları albümden ilk olarak 4 parçayı - ''Last Call'' , ''Sick as a Dog'', ''Won't Be Bullied'' ve ''Sadistic Girls'' - duyuran Hardcore ekibi , mayıs ayına geldiğimizde bir karar alarak albümde yer alan 4 başka parçayı da sevenlerine açıkladılar. - ''Lowlife'', ''Beat On the Bully'', ''Party Ain't Over 'til I Say So'' ve ''Here Comes That Sick Bitch Again'' -.

Bütün bu gelişmelerden sonra albümün çıkış tarihi Ocak 2011 olarak belirlendi ve heyecan içinde albümün raflardaki yerini almasını ve tabi ki kıracağı rekorları bekliyorum..

Ardında bir Grammy, beş Grammy adaylığı, sekiz Albüm, bir Compilation Albüm, on altı Single ve iki DVD bırakan yeni efsane Hardcore Superstar'ın kısa ve öz anlatımı bu kadar yapılabiliyor.

Gerçekten son zamanların en başarılı gruplarından biri.

Bu Bir Hardcore Superstar YazısıdırYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: