MÜZİK ODASI

Bir Metallica Güzellemesi

Müşra Demir - 17 Temmuz 2014

Delikasap'ta Metallica'ya tapanlar olduğu gibi tiksinenler de var. Biz, mecmua yönetimi olarak tarafsız kalmayı seçtik ve hem "anti-Metallica" hem de "ultra-Metallica" yazılarına yer vermeye karar verdik; buyrun size bir Metallica güzellemesi; Müşra Demir kaleme aldı...

13 Temmuz 2014 tarihi bir kez daha en güzel gecelerden biri olarak yerini aldı Türkiye tarihçesinde. Yine bir Metallica konseri, yine on binlerce kişi.
Her konserde olduğu gibi bunda da hem negatif hem de pozitif durumlar vardı ama olsun. İyi müzik olduktan sonra gerisi önemli mi?

Bir Metallica Güzellemesi

#Gün, 2014 yazının en sıcak havasını deneyimlettirdi bize. Fazlasıyla pahalı olan su, ıkış tıkış kalabalık halinde beklediğimiz alanda havaya her saçıldığında büyük bir alkış koptu bu sebeple. 1-2 saat sonra ise hepimiz daha fazla su için yalvarıyorduk!

#Konser alanına dur kalk yaparak girebildik. Kalabalık tarif edilebilecek gibi değildi.
#Güvenlik önlemleri Premium seviyedeydi. Küçücük çantam aranırken yaklaşık 20 dakikamı orada geçirdiğimi tahmin ediyorum.
#Alanda turist sayısı oldukça fazlaydı. İranlılar ve Ruslar bu konuda birinciler.
#Bir diğer zamanımızı fazlasıyla harcadığımız yer, yemek ve su kuyruğuydu. Bir süre sonra pes edip yerime geçmek zorunda kaldım.

#Pentagram başarılı bir performans sergiledi teknik sorunlara rağmen ancak seyirci ölüydü. Şarkı sözlerini ezbere bilip eşlik edenlerde dahi o enerji pırıltısı yoktu. Sanırım bunun nedeni, girişteki kuyrukta güneş altında yaşadığımız travmayı daha yeni atlatıyor olmamızdı.
#Metallica sahnesi kurulurken dahi alkışlar koptu. Ama seyirciye 10 puan verilecek asıl an, Lady Gaga konser tanıtımları döndüğünde tüm seyircinin yuhalamasıydı.
#Şarkı oylaması için her video döndüğünde, seyirci her defasında ayağa kalkıp aynı ilgiyle izleyip alkışladı. Evet o anlara dönmek için nelerimi vermezdim!

#Metallica, Master Of Puppets'la sahneye çıktığında bizim de şarjımız dolmuş olduğundan müthiş bir coşkuyla eşlik ettik. Creeping Death, Sanitarium gibi parçalarla tamamen ısındıktan sonra asıl enerji patlaması The Memory Remains'te yaşandı. O dakikalar kusursuzdu çoğu Metallica hayranı için…
#Attığımız toplu "kız çığlıkları" Kirk Hammett'ın zamanının çoğunu bizim önümüzde geçirmesine yetti. Ve sık sık bu çığlıklara gülmesine de.

#Şarkıları anons etmesi için çıkarılan 2 seyirciden biri Soma için yaptığı göndermeyle hepimizin alkışlarıyla yerine dönerken, diğeri az kalsın sahneden zorla indirelecekti!
#Orion, Cliff Burton'a armağan edildi, hepimizi en klişe tabirle "bir duygu seli" alıp götürdü.
#Wherever I May Roam, kendimi demirlerden aşağı atıp James'e neredeyse ulaşacağım anlara denk geliyor. Eşlik ederken öyle alıp götüren bir parça bu…

#Enter Sandman başka bir tepe noktası olarak bu konserin en önemli notları arasına giriyor. Konserde canlı eşlik edilmesi çok ayrı olan parçalardan biri bu. Öyle ki, dönüş yolunda bile halen bu şarkının sözlerini bağırıyordum!
#Kazanan şarkı Battery. Kısacası kazanan biziz. Böyle bir konser için daha iyi bir seçim düşünemiyorum. Enerjimiz bitmek yerine daha da katlanarak artıyor bu parçada.
#Yine tüm o "konser şansı" denilen özelliğimi kullanarak avuç avuç penalarımı ve sarılıp da bırakmadığım Metallica balonumla dönüş yoluna giriyorum.

Evet üzgünüm bittiği için ama garip bir sevinç de yok değil. Çünkü bu son Metallica buluşmamız olmayacak…

MÜŞRA DEMİR
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: