MÜZİK ODASI

Ayfer Y. KASABAYA geri döndü: WACKEN Notları

Ayfer Y. - 19 Mart 2011

Wacken festivali geçtiğimiz sene 21. defa bütün dünyadan metal hayranlarιnι topladι. Organizatörlere göre festivalin dörtte birini dış ülkelerden gelen yabancılar oluşturuyor. Bu sene gerçekleşen Wacken festivalinde resmi rakamla 75.000 kişi vardι, ama gayri resmi olarak muhtemelen 82.000 kişi vardι. Böylece bu senede Wacken dünyanιn en büyük festivali ünvanιnι koruyabildi. Ama tabi ki festival her sene ne kadar büyüdüyse, biraz da konvansiyonel olmaya da kaçtι. Yemek ve içecek fiyatlarι sanki bu senede daha pahalι olmuştu [Örneĝin 3,50 Euro bira; 6 Euro döner]. Sahneler arasιnda rahat gidip gelmek de böylece geçmişte kaldι. Eskiden aynι saatte çalan gruplarι izlemek imkanι vardι. Ama seyirci sayιsι yükseldiĝi için hem konser alanι büyüdü, hem de her saat her yer seyirci doluydu.

2010 yılının Wacken'ının göz dolduran özelliklerinde biri de bir önceki festivalde olduğu gibi büyük bir folk ve viking konseptinde olan „Wacken köyünün" (Wackinger Village) kurulmuş olmasιydι. Orta çaĝ çadιrlarι, yemekleri, ünlü bal şarabιyla (met), günümüzün vikingleri bu köye süper bir orta çaĝι atmosferi vermiş oldular.

Ayfer Yazgan KASABAYA geri döndü: WACKEN

Movie Stage'de, çadιr alanιna yakιn olan büyük bir alanda, akşamları Dio özel belgeseli, Anvil belgeseli ve Metalocalypse gösterimleri yapıldı. Bullhead City Wrestling çadırında Amerikan güreşleri, striptiz şovlar, ıslak tişört yarışmaları düzenlendi. Açιklamalara göre bu seneki festivalde 1.5 milyon litre bira içildi.

Backstage alanι bu sene daha büyütülmüştü. Bunun dolayιsιyla orda o kadar medya mensubu arasιnda dolaşan artistleri bulmak zor oldu Bu sene metal efsanesi UDO- Dirk Schneider, ile konuşma imkanι bulabildim.

Ayfer Yazgan KASABAYA geri döndü: WACKEN

Wacken özel Durumları:

Glam rock efsanesi Mötley Crue'yu orijinal üyeleriyle görmek gerçekten inanιlmazdι. Tabiki hem 2008'de çιkan albümleri „ Saints of Los Angeles" ve hemde 80li yιllarιn ünlü albümleri „Too fast for love" ve „Shout at the devil" den çaldιlar.

Ayfer Yazgan KASABAYA geri döndü: WACKEN

Iron Maiden'ı büyük bir heyecanla beklemiştim. Sonuçra onlarιn „Brave new world" turunda gördüĝüm konserleri şu ana kadar gördüĝüm en iyi canlι konserdi. Ama bu sene beni ne yazιk ki biraz hayak kιrιklιĝιna uĝrattιlar. Eski parçalarιnιn yerine çoĝunlukla son 3 albümlerinden şarkι seçtiler. Ve tabi ki son albümleri „The final frontier" den aĝιrlιkla çaldιlar. Konserin sonunda klasik „Fear of the dark" yada „Iron Maiden" ι çalmalarιna raĝmen, normalde onlarιn bütün konserlerinde gördüĝüm özel atmosferi bu sefer tutturamadιlar.

Grave Digger

Özellikle yeni albümlerinden „Tunes of War" dan çaldιlar. Sürpriz olarak Blind Guardian'in solisti Hansi Kürsch ve metal kraliçesi Doro Grave Digger'e eşlik ettiler. Bu sene Grave Digger grup olarak 30. yılιna bastι ve yaşlarιna raĝmen saĝlam bir performans verdiklerini söyleyebilirim.

Alice Cooper

"School's out" ile sahneye çιktι. Konseri daha çok korku tiyatrosu ve bir metal konserinin karışιmιydι. Gösterisi boyunca Alice Cooper horror show üstadı olarak asιldι, giyotinle idam edildi ve bιçaklandι. Gayet seksi bir hemşire kostümüyle Alice Cooper'ιn öz kιzι da ona sahnede eşlik etti. Showun en komik sonu ise Alice Cooper'in „Poison" performansında, sahnede büyük bir şιrιnga ile „öldürülmesiydi".

Atrocity

Atrocity'nin tabiki 25 yιllιk grup geçmişinde çιkardιĝι süper albümleri var. Ama ne yazιk ki en iyi şarkιlarιnιn hepsi cover edilmiş olan parçalar. Werk 80 I ve II tabi ki bence en iyi albümleri. O yüzden bu grubun neden bu kadar pompalandıklarını anlayamιyorum. Iyi bir sahne showlarι vermelerine ve hatta Alex Krull'un eşi Liv Kristine'in birkaç şarkιda eşlik etmesine raĝmen, beni konserleri pek sarmadι. Sonuçta yine cover şarkιlarιnι çaldιlar.

Ektomorf

Macar thrash metalcileri Ektomorf saĝlam bir performans sergiledi.. Onlarιn da 16 yιllιk bir grup geçmişi olduĝunu aklιma getirirsem, bizim de aynι zamanda ne kadar yaşlandιĝιmιzι farkediyorum. Ama ne kadar kaliteli bir müzik yapmalarιna raĝmen grupta çok yoğun bir Soulfly etkisi kendini göstermekte!

Lake of Tears

Isveçli en iyi Gothic Rock gruplarιndan olan Lake of Tears'ı merakla beklemiştim. Son yιllarda yeni bir albüm çιkarmadιklarι için herkes grubun dağıldığı dedikodusunu yapıyordu. Performanslari iyiydi, ama gündüzleri çaldιklarι için şarkιlarιn melankolik atmosferi seyircileri pek saramadι. Bence en iyi albümleri olan „Headstones" albümlerinden çalmalarι çoĝu seyiciyi sevindirdi.

Slayer

Slayer gece yarısında her zamanki gibi kana benzeyen kιrmιzι ιşιkla sahneye çιktι. Sahnenin ön tarafında yine büyük bir moshpit oluştu. Slayer her zamanki gibi profesyonel ve süper bir performans verdi ve en iyi şarkιlarιnι çaldι.

Overkill

Overkill her zamanki gibi ilerlemiş yaşlarιna raĝmen süper bir performans gösterdi. Bobby Blitz yaşιna raĝmen süper formdaydι ve sanki demin spordan dönmüs gibi gözüküyordu. Hava kararmadan önce sahne almaları atmosferi negatif etkiledi.

Soulfly

Soulfly bence bütün festivalin en iyi canlι performansını sergileyen topluluklardan biriydi. Konserleri nerdeyse bir „Best of Soulfly" showuydu. En süper şarkιlarιnι ve ağırlıklı son albümlerinden çalmalarιna raĝmen eski Sepultura klasiklerini de çaldιlar. Gündüzleri çalmalarιna raĝmen herkesi coşturdular.

Fear Factory

Be senenin en iyi grubu bence Industrial metal efsanesi Fear Factory'ydi. Eski albümlerinin klasiklerini çalarak herkesi zιplattιlar. Tabiki «Demanufacture", „Absolete" albümlerinden en iyi parçalarιnι çalarak sahnenin önünü bir mosh pite çevirdiler. Sound ve ιşιk düzenlemeside süperdi. Son albümleri „Mechanized" dan sadece bir kaç parça çaldιlar.

Festivalin resmi websitesine göre 2011 yılında kesinleşen gruplar: Blind Guardian, Apokalpytica, Bülent Ceyhan, Children of Bodom, Cradle of Filth, Iced Earth, Judas Priest, Heaven Shall Burn, Kreator, Mayhem, Motörhead, Ozzy Osbourne, Sepultura, Sodom, The Haunted

Ayfer Yazgan KASABAYA geri döndü: WACKEN
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: