MÜZİK ODASI

Axl Rose'dan mektup var (Guns N' Fucking Egos)

Mahmut Saral - 26 Haziran 2014

Orijinal Guns N' Roses'ın tekrar bir araya gelmesi için hayat o kadar da kısa değil!
"Guns N' Roses'a, dolayısıyla Axl Rose'a bir kırgınlığım yok. Sadece ne yaptığıma bakıyorum ben. Çünkü uzun zaman oldu. Axl'ın ekibiyle mutlu olduğunu görüyorum ve bu beni de mutlu ediyor."

Axl Rose'dan mektup var

2013'ün şubat ayında döküldü bu sözler Slash'in ağzından. Guns N' Roses, 2012 Rock N' Roll Hall of Fame'e davet edilmişti ve birçoklarının merakla beklediği "Acaba Axl ve Slash karşılaşması yıllar sonra gerçekleşecek mi?" sorusu tekrar rock camiasında telaffuz edilmeye başlanmıştı. Ne yazık ki böyle bir şey olmadı. Axl Rose etkinliğe katılmadığı gibi, Axl'ın ismi dahi anılmadı. Sunum için oradan olan Green Day'den Billie Joe, bir tek Axl'ın ismini söylememiş, ama "Badass singer" tanımlaması yaptıktan sonra Axl'a kendi sözleriyle, "And yo're fucking crazy" demeyi ihmal etmemişti.

Axl Rose: "Life's too short for an original Guns N' Roses reunion."
Deme öyle Axl, deme (Fatmagül'ün eniştesi)!
Oysa ne günlerdi! O günleri görenler ne de şanslı!

80'lerin sonu ve 90'ların başlarında fırtına gibi esip, dünya çapında 100 milyon albüm satış barajını geride bırakan, "Hard Rock Şampiyonları" unvanlı bir gruptan söz ediyoruz. Yalnızca 6-7 senede o kadar çok şey yaptılar, o kadar hızlı yaşadılar ki, birçok ismin 20-30 yılda zar zor yapabileceklerini onlar bu kadar kısa süreye sığdırdı ve sonra "bize mola" der gibi ortadan kayboldular. Oysaki 90'lar, Guns N' Roses fırtınasını daha da büyütebilecek bir dönemdi.
Guns N' Roses, sağlam elemanlardan oluşuyordu şüphesiz, ancak Axl ve Slash'in fazlasıyla ön plana çıktığı ve grubun fotoğrafında çok önemli figürleri oluşturdukları da bir gerçekti. Bir yanda sözlerin büyük kısmı, diğer yanda da sihirli melodilerin kaynağı vardı. Birine bir şey olursa, bir daha Guns N' Roses da olmazdı. En azından bildiğimiz GN'R yok olurdu. Ve korkulan olmuştu...
"Elveda", aslında bir şaka değildi.

"Benim gruptan resmi olarak ayrılışım, son konser turumuzun son konseriydi (Use Your Illusion World Tour). Axl, şakayla karışık olarak herkese elveda diyordu. Hatta benim yanıma gelip, "son gösterinin tadını çıkar" demişti. O esnada bunun eğlenceli bir şaka olduğunu düşünmüştüm, ama değildi. Ne yaptığını biliyordu, çünkü o akıllı biri. Bu son konserim oldu." - Gilby Clarke.
Bu konserin sonrası, yalnızca Clarke için değil, diğer GN'R üyeleri için de final anlamını taşıyordu. Zira bir daha birlikte sahneye çıkamayacaklardı.
Slash, Axl'a son sözlerini söyledi ve Guns N' Roses'dan ayrıldı
1996, yalnızca Guns N' Roses için değil, müzik dünyası için de kötü bir yıldı. Guns N' Roses, yeni bir yola girmek üzereydi, ancak Slash, arabanın durmasını istedi. Çünkü bu yolda olmak istemiyordu.

2 sene önce, Piers Morgan Tonight'a katılan Slash, 1996'daki ayrılığı üzerine kısa ve anlaşılır bilgiler veriyordu. Birçok Gunner (GN'R delileri), bağırışmalar ve kavgalar neticesinde Axl ve Slash'in yol ayrımına geldiğini düşünse de, aslında her şey fazlasıyla "sakin" gerçekleşmişti.
Slash'in söylediğine göre Axl, kafasında yeni bir Guns N' Roses kurdu ve bu yeni dönemde grubu kendi yönetiminin altına almak istedi. Tabii Slash'e de yer vardı. Gitaristin önüne milyon dolarlık bir kontrat getirildi, ama Slash imzalamadı. 24 saatlik bir bekleyişin ardından "yolun sonuna geldik" diye düşündü ve Axl'a "benden bu kadar" diyerek gruptan ayrıldı. Çünkü Slash, Axl'ın "kendine ait bu yeni grubunda" olmak istemiyordu.
Evet, Slash için hepsi buydu belki, ama Axl için Slash'e karşı büyük bir kırgınlık ve öfke de başlamış oluyordu.

Slash gidince, geleneksel Guns N' Roses da bitti.

Axl'ın yıllar sonra verdiği bir telefon röportajında söylediğine göre, herkes kendi isteğiyle gitmişti. Grubu toparlamak ve yeni bir oluşum çıkarmak da Axl'a düşmüştü. Belki yine Appetite zamanındaki tarz gibi geleneksel tarz üzerine kurulu yeni bir albüm yapabilirdi, bu Axl için kolay olabilirdi, ama yapmadı, yeni bir şeyler denemeye karar verdi. Geleneksel tarz üzerine devam etmemesinin sebebini ise, Slash'in artık olmamasına bağlıyordu. Şüphesiz artık o sihirli melodilerin eksikliği fazlasıyla hissedilecekti.
Hatta biliyor musunuz, Axl, Slash'in ayrılmasının ardından (ve tabii diğer elemanların da) yeni bir şeylerin arayışına girdiği süreçte Appetite For Destruction albümünü yeni elemanlarla baştan sonra tekrar kaydetti. Günün birinde bu albümü yayınlar mı, bunu bilemeyiz...

Slash, Guns N' Roses'ı izlemek istedi, ama Axl istemedi.

Slash gruptan ayrılalı yıllar oldu, Guns N' Roses yeni elemanlarla geri döndü ve binlerce kişiye konserler vererek herkesi coşturmayı sürdürdü. 2000'li yılların başlarında Axl ve grubunun yolu, Las Vegas'ta Slash ile kesişti. O gece Guns N' Roses konseri vardı ve Slash'in bundan haberi oldu. Konseri izlemek istedi, çünkü bu çok ilginç ve ilgi çekiciydi. Şimdiye kadar Guns N' Roses ile yüzlerce kez konser vermiş, sahnede yer almıştı. Şimdi ise bir seyirci olarak, sahneyi karşıdan izleyecekti. Gerçekten de ilginç olurdu bu. Ancak fikri kabul görmedi. Çünkü Axl, böyle bir şey istemedi, hatta sinirlendi bile. Ve evet, menajerlerden otel güvenliğine kadar birçok kişinin çabası sonucu Slash konser alanına gelmedi. Hoş, o da "beni içeri alın" diye deliler gibi çabalamadı tabii. Yalnızca bir düşünceydi bu.
Ve Axl'ın Slash'e karşı öfkesi gün geçtikçe artıyordu...

Axl, çok sinirli biri belki, ama aynı zamanda çok duygusal biri de. Öyle olmasa, Don't Cry ve November Rain gibi klasiklere imza atabilir miydi? Ama ne var ki 96'dan sonra sinirli tarafı, öfkesi, belki de onu yarı yolda bıraktığını düşündüğü için Slash'i hedef alacaktı ve bu öfke giderek artacaktı. Bir zamanlar yedikleri içtikleri, hatta seviştikleri ayrı gitmeyen, birlikte kavga edip ortalığı dağıtan kankalar, artık çok uzaklardaydı.

Yıl 2001. Guns N' Roses, uzun süre sonra sahnede. Hem de Rock N' Rio'da. Her şey mükemmel. Axl oradan oraya koşup duruyor, tıpkı eskisi gibi. Yeni ekip, arkada It's So Easy çalıyor. Axl'ın keyfi yerinde derken bir anda duraksıyor ve güvenlik elemanlarına bir seyirciyi işaret ediyor. Sebebi ise, seyircinin elindeki Slash tişörtü. O tişörtün kendisine verilmesini, seyircinin de konser alanından uzaklaştırılmasını istiyor. Tişörtü de aldıktan sonra sahnenin kenarına fırlatıyor. Sonraki yıllarda gelen haberler de Axl'ın bazı konserlerde Slash tişörtlü seyircileri istemediği, bu yüzden de tişört yasağı getirdiği yönünde. Neden mi? Çünkü Axl, yeni arkadaşlarıyla yeni bir yola girmiş ve eski kötü günleri hatırlatacak şeyleri gözünün önünde istemiyordu. Ancak acı da olsa gerçeklerden ne kadar kaçabilirdi?

Yıl 2002, bu kez Leeds Festivali. Grup, sahnede Patience'i icra ederken bir anda seyircinin biri patlatıyor soruyu: "Slash nerede?" diye. Axl da cevabı ağzına yapıştırıyor: "Slash, kıçımda. Defol, evine git!"

Yıl 2009. Axl Rose, Spinner.com'a konuşuyor ve Slash'i bir çeşit kansere benzeterek, ondan uzak durulması gerektiğini belirtiyor. "Eski bass gitarist Duff ile tekrar sahneye çıkarım (ki çıktı gerçekten), ama Slash ile bunun olasılığı %0" diyor.

Axl Rose'dan mektup var (Guns N' Fucking Egos)

Ashba, Axl ve Slash birleşmesi söylentilerini yalanladı

Aralık 2010. Guns N' Roses'ın yeni gitaristi D.J. Ashba, bir radyo programına röportaj veriyor ve konu, son zamanlarda yine söylentileri artmaya başlayan "reunion"a geliyor. Acaba Axl ve Slash, tekrar bir araya gelecek mi?
Ashba, bu söylenenlerin tamamen yanlış olduğunu söylüyor. Herkes gibi o da Guns N' Roses'da olmaktan dolayı çok mutlu ve yeni bir Axl-Slash birlikteliği için şunu söylüyor, daha doğrusu Axl'ın söylediğini iletiyor "Bu, Cehennemde soğuk bir gün gibi bir şey olurdu."

Slash: "Guns N' Roses'dan ayrıldım, çünkü bu benim için en iyi karardı."

Slash, 2013'te Larry King'e konuk oluyor ve belki de daha önce 2 milyon kez(!) sorulan aynı sorulara bir kez daha maruz kalıyordu. Eh, insanlar birleşmenizi istiyor, belki de bu yüzden aynı soruları dayatıyorlar ki mecbur kalın, bir araya gelin diye. Ne bekliyorsunuz ki daha!
Neyse, röportaja dönelim. Slash, Guns N' Roses'ın Axl Rose yönetiminde yeni bir forma bürünmek üzere olduğunu ve kendisinin de bu yeni oluşumda yer almak istemediği için ayrıldığını söylüyor. Bu sebeple de bunun akıllıca bir karar olduğu fikrinin arkasında.

Peki, günün birinde bir birleşme olur mu?

Slash, verdiği hemen her röportajda, Axl ile uzun süredir konuşmadıklarını söylüyor ve Axl'ın kendisinden nefret ettiğini düşündüğünü belirtiyor (Acaba neden?). Buna rağmen Slash, bir Noel döneminde Axl'a tebrik kartı göndermiş. Larry King'teki tavrına bakılırsa, yine de Axl'a nazaran yumuşak davranıyor ve kapıyı tamamen kapatmıyor. "Eğer bu, günün birinde olacaksa olur. Ama olmazsa da kimsenin uykuları kaçmaz" diyor gitarist. Ya da en azından biz öyle anlıyoruz.

Guns N' Roses, Rock N' Roll Hall of Fame'de mi birleşiyor?

Şubat 2012'de Bilboard'a konuşan Dizzy Reed, uzun yıllardır Guns N' Roses'da görev üstleniyor ve an itibarıyla Axl Rose'dan sonra gruptaki en kıdemli üye konumunda. Aslında Reed o kadar güzel şeyler söylemişti ki, hepimizi fazlasıyla umutlandırmıştı. Tamam, belki bu konu hakkında oturup konuşmamışlardı, ancak güzel duyguların olduğunu düşünüyordu ve 14 Nisan'daki Rock N' Roll Hall of Fame seremonisinde tüm orijinal Guns N' Roses üyelerinin yer alacağını söylemişti ve bunun çok cool olacağını da...

Axl Rose'dan mektup var

Axl Rose. Orijinal kadrodan geriye kalan ve yıllardır Guns N' Roses'ı taşıyan yegane isim. Yıllardır arka arkaya gelen "reunion söylentilerini" bir bir reddeden, eski grup üyeleri hakkında pek konuşmayan, konuştuğunda da fena laflar sokan Rose. Evet, Guns N' Roses'ın 2012 Rock N' Roll Hall of Fame'e adaylığından kabulüne kadar olan süreçte milyonlarca rockseverin gözünün kulağının onda olduğu isim. Çünkü bir kez daha "reunion" beklentileri vardı ve bu organizasyon, bunun gerçekleşmesi için en güçlü etken olabilirdi. Nitekim yıllarını Guns N' Roses ile geçirmiş klavye üstadı Dizzy Reed de Bilboard'a verdiği röportajda ödül törenine katılacaklarını söylüyordu. Öte yandan yeni gitarist DJ Ashba da bunun doğru bir karar olacağını düşünüyordu. "Hayranlar zaten yıllardır bu orijinal kadroyu bir arada görmek istiyor. Bence bu yapılabilir ve hayranlara istediği verilebilir." Peki ya Axl? O ne diyordu?

Axl Rose, organizasyondan önce yayınladığı açık mektubunda, ilk adaylık açıklandığında heyecanlandığını söylüyordu. Karışık duygular içinde olan frontman, Rock N' Roll Hall of Fame'e seçilmeyi onur verici olarak görse de bunu kabul etmedi ve organizasyona katılmadı. Orijinal Guns N' Roses ekibiyle uzun süre geçirilmiş ve büyük başarılara imza atılmıştı, evet doğru, ancak artık Axl'ın yepyeni bir ekibi vardı ve onlarla mutlu olduğunu söylüyordu. Dolayısıyla böyle bir organizasyona, eski üyelerle birlikte katılması, yıllardır bir sönüp bir alevlenen "reunion" söylentilerini bir kez daha ve bu kez çok güçlü bir şekilde alevlendirecekti. Bu durum, yeni GN'R ekibini de rahatsız edebilirdi. Düşünün, bir tarafta da gözünü para hırsı bürümüş organizatörler ve plak yapımcıları var. Zaten ara ara konserlere Duff ve Izzy'yi de davet ediyordu, ama hepsi buydu. Rose, kararlıydı. Belki de büyük eleştiriler alacaktı, ancak bunun bir saldırı değil, kişisel bir karar olduğunu ve hayranlarını hayal kırıklığına uğratma düşüncesinin olmadığını söylüyordu.

Ve bitirirken harika bir gösteri dileğinde bulunup eski GN'R üyelerini de tebrik etmeyi unutmuyordu.
Ve organizasyona gelmedi. Tıpkı Axl gibi Izzy ve Dizzy Reed de Rock N' Roll Hall of Fame'de değildi. Şüphesiz birçok hayran üzülmüştü, ancak şiddetli eleştiri okları Axl'a doğru yol almış mıydı dersiniz? Hayır!
Axl, ikinci açık mektubunu da yayınladı.

Axl Rose, yayınladığı ikinci açık mektubunda, Rock N Roll Hall of Fame'e katılmama kararı aldıktan sonra hayranlardan, müzik yazarlarından ve birçok müzisyenden çok büyük bir destek gördüğünü ve bunun için herkese teşekkür ettiğini söylüyordu. Söylediğine göre, böyle bir destek göreceğini sanmamış. Ancak bu büyük destek, onu fazlasıyla rahatlatmış.

Rose'un Rock N Roll Hall of Fame konusunda bilmedikleri, merak ettikleri ve hala öğrendikleri var. Mesela bu organizasyonun arkasında kimler var, kim seçiyor ve para akışı nasıl sağlanıyor? Ve bunları "yaptığı bir saldırı" olarak nitelemiyor kesinlikle.

Ve Rose, Cleveland'tan özür diliyor mektubunu sonlandırmadan önce. Orada performans sergilemenin harika olacağını düşünüyordu, ama gelemediği için özür diliyordu.
Ve bitirirken, fanların büyük desteğine teşekkür ediyordu.
Sincerely,
Axl Rose

Axl: "Bu savaşı ben başlatmadım, ama hayatta kalmayı başardım"

Uzun süre boyunca bir "kaybeden" olarak tanımlanırsanız ne hissedersiniz? Üstelik grup arkadaşlarınız tarafından?
30 Ekim 2012 tarihli USA Today haberinde Axl Rose, Slash, Duff ve eski süper model sevgilisi Stephanie Seymour'un hayatının bir bölümünü tamamen berbat ettiğini söylüyor. Sürekli bel altı konuşmalar, Axl'ın duygularını berbat ettiği için o da yıllarca yeni şarkılar yazamadığını bildiriyor. Hatta GN'R'ın son albümü Chinese Democracy'yi oluşturan şarkıları hazırlamak yıllar sürmüş. Albümün gecikmesinin bir sebebi de buydu.

Axl'a göre bu bir savaştı. Onun başlatmadığı, ama hayatta kalmayı başarabildiği bir savaş. Bunun sonuçlarını günümüzde de görebilmek mümkün, ancak artık kalıcı bir barışın zamanı gelmedi mi? Bence, bizce çoktan geldi!

Axl Rose, Slash'i evinde istememişti, ama şimdi reunion için en güçlü zaman olabilir!
Ve sonunda oluyor mu? 2 yıl içinde büyük bir sürpriz olabilir!

Axl Rose'dan mektup var (Guns N' Fucking Egos)

Bu sözler Guns N' Roses'ın Use Your Illusion konser turunda Axl'ın şahsi menajerliğini yapmış olan Craig Duswalt'a ait. Duswalt, grupla çalıştığı süre içinde grup elamanlarının aralarındaki ilişkiye yakından tanıklık etmiş bir isim. Görünüşe göre Guns N' Roses ekibinin tekrar bir araya geleceğine en çok inanan isimlerden bir tanesi de o.
Duswalt, bir süre önce ABC News Radio'ya konuştu ve konuyu Axl ile Duff ilişkisinden alıp Slash'e kadar taşıdı. Grubu takip edenler bilir, son yıllarda, Axl ile eski bass gitarist Duff McKagan arasında sıcak bir ilişki var. Önce birkaç konserde, birkaç şarkı için yeni GN'R ekibine eşlik eden Duff, geçtiğimiz aylarda düzenlenen birçok Guns N' Roses konserinde de mevcut bassçı Tommy Stinson'ın yerini aldı (O sırada Stinson, punk grubu Replacements ile turluyordu.). Yalnızca kendi dönemindeki şarkıları değil, aynı zamanda Chinese Democracy şarkılarını da çaldı.
Duswalt, yaşanan bu sıcak gelişmelerin "reunion" için kapıyı araladığını söylüyor ve Duff'ın da aracılığıyla önümüzdeki 2 yıl içinde orijinal kadronun tekrar bir araya geleceğini düşünüyor.

Eskiden olsa böyle düşünmek yalnızca hayal kırıklığına sebebiyet verirdi, veriyordu da. Neden mi? Örneğin Slash'in Axl'ın evine gitmesi ve Axl'ın onu görmek istememesi olayı. Duswalt'ın söylediğine göre bundan 5 yıl önce gerçekleşen bir şey bu. Ve belki de tekrar bir araya gelmeyi sağlayacak olan şeydi. Ama Axl istemeyince, reunion düşünceleri de uzun bir süreliğine rafa kalkmış oldu (Slash'in Conan O'Brien'da söylediğine göre bir de Noel kartı göndermiş Axl'a.). Ve şimdi rafa kaldırılan düşünceleri indirme zamanı. Hem Axl hem de Slash, artık eskisi gibi değiller. Tamam, Axl hala çok sivri duruyor belki, ama "hiç istemiyor" da diyemeyiz artık.
İşin özü, Axl, eskiye nazaran az da olsa yumuşamış gibi görünüyor. Ünlü frontman'in çocukluk arkadaşı Izzy ve eski bass gitarist Duff ile bir sorunu bulunmuyor. Orijinal davulcu Steven Adler ile bir iletişimi yok, ancak Adler, son röportajlarında Axl'ı sevdiğini ve onun hayatının bir parçası olduğunu söyledi durdu. Geriye yalnızca bir unsur kalıyor, o da Slash. Dolayısıyla bir reunion olacaksa, bunun anahtarı da Slash gibi görünüyor. Çünkü başka bir sorun yok gibi görünüyor. Ek olarak, bunun bir turne reunion'ı olacağını tahmin ediyorum. Zira yeni Guns ekibinin yeni albümler için kaydettiği birçok şarkı var. Eh, eski üyelerin de diğer projelerle meşgul olduğu biliniyor. Hal böyleyken her şeyi boşverip de temelli bir araya gelmeleri çok zor. En azından yakın bir zaman için. Neyse, biz kapsamlı bir turneye de razıyız.

30 Ekim 2012 USA TODAY: "Hayranlarımız istedikleri her şeyi düşünebilir. Onların düşünceleriyle ilgilenmiyorum." - Axl Rose
"Döverim artık seni adam." - Mahmut Saral
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: