MÜZİK ODASI

As I Lay Dying'e Yakın Bakış

Benan Erdoğan - 21 Ocak 2006

As I Lay Dying için çoğu dinleyici Swedish Death Metal'den çok fazla etkilendiğini söyler. Ancak grup her röportajda şöyle bir şeyi dile getirir; "At the Gates bizi en çok etkileyen gruptur.” Bunu söylemelerinin iki sebebi olabilir; bu gibi sorulardan sıkılmış olmak ve At The Gates'e olan saygılarını dile getirmek.  2001 yılında Pluto Records adında kendi çapında bir firmadan çıkan "Beneath The Encasing Of Ashes” isimli albüm, As I Lay Dying'in iyi bir çıkış yapmasını sağlayamamıştır. Bu; grup adına bir çıkış olamasa da, Pluto Records'un tarihi satış rakamlarına ulaşmasını sağlamıştır.

Metalcore'un çok dinlenen, televizyonlarda yer bulabilen ve büyük seyirci kitlelerine hitap eden bir müzik haline gelmesi ile bu tarzda onlarca grup çıkmaya başlamıştı. Tarz olarak çok fazla birbirlerine benzemeseler de Trivium, It Dies Today ve Darkest Hour gibi gruplar birçok festivalde boy gösterir oldu. Bazı gruplar için işler biraz daha zordu. Ya farklı yönlere yöneleceklerdi ya da kaliteyi yükselteceklerdi. 2005 yılında As I Lay Dying yine Tim Lambesis ile Big Fish stüdyosunda yeni albümleri "Shadows Are Security”yi kaydetmeye başladı. Lambesis kendi grubu dışında Sworn Enemy gibi grupların da prodüktörlüğünü üstleniyordu. "Shadows Are Security” yine Metal Blade ile raflardaki yerini almıştı. Albüm grubun bu sefer daha farklı, belki sertliğin yanında duygusal da olabileceğini anlatıyordu. Hatta "Repeating Yesterday” adında ballad tadında bir şarkı bile vardı albümde. Albüm bir önceki albümde olduğu gibi konuk müzisyen de barındırıyordu. Bir şarkıda Zao'dan Dan Weyandt gruba eşlik ediyordu.

Albüm sözler açısından da bir duygusallık barındırıyordu. Bunun nedenini grubun vokalisti Tim Lambesis "Her zaman sözler benim yaşadıklarımı yansıtıyordu ama bu sefer bu benim yaşadığım son iki yılın hikayesi olmuştu resmen. Değersizlikler, anlamsızlıklar ve hatta aşk. Her şeye rağmen tekrar sevmek,"diye açıklıyor. Albümden ilk klip "Confined"e çekilmişti. Albümün ardından büyük bir tur programı grubu bekliyordu. Bunun içerisinde Ozzfest'in "hot topic" yani ikinci sahnesinin headliner'larından birisi de olmak vardı. Ozzfest'de Mastodon, Rob Zombie gibi gruplar ile aynı sahneyi paylaştı grup. Ve büyüyen bu yeni nesil Amerikan Metalcore'unun en önemli gruplarından birisi olmaya devam ediyor. Bu turun ardından Slipknot ve Unearth ile tekrar yollara düşecekler. Umarız biz de onları bazılarını izlediğimiz gibi çok geç izlemeyiz.

Grubun resmi web sitesi: 
www.asilaydying.com"Metalcore bir trend. Trendler geçicidir. Ve metalcore da günün birinde geçip gidecektir. Bizim işimiz geçip gidenlerin arasından kalan olarak devam etmeyi sağlamaktır." Tim Lambesis 2001 yılında Society's Finest'dan ayrıldığında zamanın en ünlü gruplarından biri adına bu sözleri sarf edeceğini tahmin edemezdi.

2002 yılında American Tragedy isimli başka bir grup ile bir split CD çıkarıp tüm yılı Poison The Well, In Flames, Hatebreed, Shai-Hulud, Zao, American Nightmare, Bane, From Autumn To Ashes, Sick Of It All, Snapcase, Dillinger Escape Plan, Evergreen Terrace gibi gruplar ile Amerika'yı turlayarak geçirmişlerdir. 2003 yılı belki de grubun şimdiki yerine gelmesinde en büyük etken olan Metal Blade Records ile anlaştığı yıldır.


2003 yılında grubun ikinci albümü "Frail Words Collapse”, Metal Blade etiketi ile yayınlanmış ve grup kendini bir anda listelerde ve MTV'de bulmuştur. Bu albümden çıkan "94 Hours” ve ardından gelen "Forever” single'larına çekilen klipler haftalarca ekrandaydı. Frail Words Collapse'de prodüktör koltuğunda Tim Lambesis oturuyordu. Albüme Metal dinleyicileri de, hardcore severler de güzel tepkiler verdi. Ve ardından Killswitch Engage, In Flames, Shadows Fall, Lamb Of God ve Hatebreed gibi gruplarla yapılan Avrupa, Amerika turneleri geldi. O yıl birçok festivalde yer aldılar. Ve bu da yeni dinleyiciler demekti. Albümden sonra birkaç değişiklik yapıldı grupta. Gitaristler ve basçı değişti. Grupta değişmeyen iki kişi Tim ve davulcu Jordan Mancino'ydu.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: