MÜZİK ODASI

Anki Rock İzlenimlerim...

Aşiyan Kutlu - 29 Eylül 2012

Ankara; Anadolu'da rock müzik yapmak isteyen gençlerin kendilerini göstermek, tanıtmak için fırsat kolladıkları, müziklerini özgürce yapabildikleri, buradan İstanbul'a kolaylıkla sıçrayıp albüm yapabildikleri, bir zamanların rock başkenti Anadolu bozkırı. Son zamanlarda bu özelliğini kaybetmeye başlayan, rock barların yavaş yavaş kapandığı, rock gruplarının artık tercih etmediği karanlık şehir.

Böyle olmaya başladığını gören bazı girişimci ve müzisyenler son bir çabayla Ankara'yı yeniden rock müziğin merkezi haline getirmek üzere kolları sıvadılar. Yeni mekanlar açıldı, yeni rock grupları kendini gösterebilecek, müzik yapabilecek fırsatları yeniden yakalamaya başladılar. Adına festivaller düzenlenmeye başlandı. 5. senesini dün bitiren Anki Rock festivalinden bahsediyorum. Fakat ne yazık ki, üzülerek yazıyorum; bazı duyumlara göre başlangıcından bu yana, bazı duyumlara göre ise son 3 senesi fiyasko ile biten bir festival…

Çankaya belediyesinin destek verdiği Anki Rock festivali bu sene 5. kez yapıldı ve sanıyorum ki bir daha yapılmayacak, çünkü; verilen emek, yapılan masraflar maalesef ağır gelmeye başladı, astarı yüzünden pahalı oldu. Elbette sebepleri, eksikleri var, şahit olduğum ve tanık olanlarla konuştuğum kadarıyla bunları dile getireceğim.
Efendim geçen sene Deli Kasap dergisi adına akreditasyon yaptırmak için yetkilerle görüştüğümde onlardan "sadece sarı basın kartı olan gazetecilere akreditasyon yapıldığı" yanıtını aldım. Bu sene de aylar öncesinden duyurusu yapılmaya başlanan festival günü için, müzisyenler, gruplar belirlenmeye çalışılıyordu, v.s şeklinde duyumlar alıyor ve görüyorduk. Geçen sene ki organizasyonun tuhaflığından dolayı bir çok müzisyen bu sene katılımı reddetti, bir çoğunun da başka projeleri vardı, kimine davet gitmedi derken, geriye başka grup ve müzisyen kalmadığından dolayı bu sene popçulara davet gitti. Nilüfer, Bedük. vs isimlerin festivalde konser vereceği duyurulmaya başlandı. Ben geçen seneden aldığım talihsiz cevaptan ötürü bu sene hiç akreditasyon bile yaptırma gereği duymadım, bu sebeple de, ne bir yazı, ne de röportaj yapmadım. Kesinlikle hiçbir yerde, hiçbir şekilde ne negatif ne de pozitif konu ile bağlantılı en ufak bir konuşma, ya da paylaşım yapmadan durumu izlemeye başladım.

Festival günü gelip çattı ve gruplar sahne almaya başladığında, bazı ufak tefek yazılar, konuşmalar ve paylaşımlar çarpmaya başladı gözüme, en son 2 gün önce sevgili Güven Erkin Erkal'ın twitter'dan paylaştığı bir yazı üzerine birkaç yorum yaparak konuştuk.
Festivali tertipleyen organizasyon, internetten canlı takip etmek üzere bir link vermişti. Güven linki açıp baktığında sahnede ki grubun kendi kendine şarkıyı söylediğini, izleyen kimse olmadığını fark edip üzülerek bir twit atmıştı, bunun üzerine ben ve organizasyonun eksiklerine, aksiliklerine, yanlışlarına şahit olan birkaç kişi alt alta yorumlar yapmaya başladık.

Kimisi müzisyendi bir grubu vardı, festival için teklif götürülmüştü ama sonradan görüşmeler tamamlanamamış yarıda bırakılmıştı, kimisi festivali seyirci olarak takip ediyordu ve kendince organizasyonun aksayan bir sürü yönünden bahsediyordu, ben gazeteci olarak aldığım negatif cevap yönünden bahsettim. Kısacası hiç kimse yapılanlardan memnun değildi.

Bu üzücü bir durum, bunları yazarken aklımın ucundan bile "oh olsun size" gibi bir negatif düşünce asla geçmiyor. Sadece organizasyonun eksiklerini, yanlışlarını elimden geldiğince konuşarak belki bir ortak yol bulunup, düzeltilebilir diyerek yazıyorum. Sonuçta ben de Ankara'da yaşıyorum, rock müzik dinliyor ve üzerine yazılar yazıyor, röportajlar yapıyorum. Benim için Ankara'da yapılan bir festivali haber yapmak ve bundan yararlanmak kadar hoş bir şey olamazdı. İsterdim ki; festivale gelen katılımcı, dinleyicilerle sohbet edeyim, müzisyenlerle kısa röportajlar yapayım, herkes için hem kulakları hem de gözleri doyuran muhteşem bir organizasyon olsun. Maalesef bu konularda konuşmaya çalıştığınızda muhatap olacak kimseyi bulamıyorsunuz. Onlar kendilerinin doğru bildiği yolda 5 senedir gitmeye, kimseyi dinlememeye kararlılardı ve son olarak 5. senesinde artık acı gerçeği umuyorum ki fark etmişlerdir. Hoş fark etseler de artık bundan sonra aynı isimle ve aynı kafayla yapılacak 6. bir senenin bundan daha iyi olacağı kanısında değilim. Belki bir isim değişikliği ve daha iyi ve de en önemlisi artık farklı grupların sahne alacağı, tüm eksikliklerin tamamlanacağı, olumlu eleştirilerin göz ardı edilmeyeceği bir organizasyon yapılırsa belki bir şeyler olur diye düşünüyorum.

Anki Rock İzlenimleri...

Türkiye'de bilinen ve sevilen birkaç grup ve bireysel müzisyenler var ve bunlar tüm Türkiye'deki festival ve konserlerde sürekli yer alıyorlar, dinleyiciler sürekli aynı yüzleri, aynı sahneyi, aynı şarkıları görmek ve dinlemekten belki de usandılar, ya da farklılık ve arayış içindeler haklı olarak. Her sene aynı festivale aynı insanların çıkartmak olmuyor işte. 
Organizasyon tam bir ekip işi, sadece ışık ve ses sisteminin iyi olmasıyla iş bitmiyor demek ki, iyi mekan, kaliteli ve iyi müzik grupları, mekanı ve festivali cazip kılacak farklı bir sürü yenilikler, kimsenin yapmadığını yapmaya ve yakalamaya çalışmak ve dolayısıyla konser alanını hıncahınç doldurmak . Amaç sadece para kazanmak olursa o işin hiçbir samimiyeti kalmaz ve sonuç hüsran olur. Amaç para kazanmak derken, Anki Rock organizasyonu için söylemiyorum bunu yanlış anlaşılmasın, tüm genel festival ya da konserlerden bahsediyorum. 

Bu eleştirel yazıyı yazarken, kimseye kişisel bir atıfta bulunmadığımı özellikle belirtmek istiyorum, yazı bütünüyle yapılan organizasyonla alakalıdır. Bir Ankaralı olarak ismimizin daha düzgün, kaliteli ve keyifli festivallerle duyulmasını arzu ediyorum. Gelecek senelerde de bunun olmasını ve; "bir harika, muhteşem festival daha bitti ama kimse bitmesini istemiyordu, seneyi iple çekiyoruz" cümleleriyle biten yazılar yazmayı fazlasıyla arzuluyor ve hayal ediyorum.
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: