MÜZİK ODASI

Ankara'nın Cem Köksal ve Grubuna "Özürü"dür...

Aşiyan Kutlu - 6 Aralık 2010

 

 

Dün gece Ankara'da, Cem Köksal konseri vardı; Ankara'da oturan bir rock müzik dinleyicisi ve yazarı olarak, durumdan utandım.

 

Yer; Ankara 312 Arena... Koca  1500 kişilik balkonlu bir salon, akustik mükemmel, mekan merkezi bir yerde, herkes rahatça ulaşabilir. Ücret; aşağı salon: 25 TL, balkon: 40 TL; fiyatlar gayet uygun... Konsere çıkacak olan grup, Cem Köksal ve grubu; Türkiye'nin yetiştirdiği, onur ve gurur duyduğumuz, iyi bir gitarist ve diğer değerli müzisyen arkadaşları. Sonuç; rezalet...

Ankara'nın Cem Köksal ve Grubuna  

Sevgili Ankaralı gençler, bu kadar uygun durum içinde, bu konserde, Cem Köksal ve grubunu yalnız bıraktılar. Koca bin 500 kişilik salonda 100 kişi ya vardı ya yoktu. Konser bir ay öncesinden duyurulmaya başlandı, ben ve birçok meslektaş arkadaşım, elimizden geldiğince tekrar, tekrar paylaştık duyuruyu. Facebook'ta iki adet, bu organizasyon için sayfa açıldı, birçok kişi o sayfalarda geleceklerini belirterek yorumlar yaptılar. Sorulan her soruya elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık.

 

Cem Köksal'la ilgili bu sayfalarda en çok sorulan soru; vokalin kim olacağıydı. Cem Köksal; herkesin de bildiği üzere daha önce Murat İlkan ile Deep Purple ve Rainbow gibi dünyaca ünlü rock gruplarının solisti Joe Lynn Turner ile konserler yapmış ve bir içecek firmasının düzenlediği Türkiye turnelerine katılmıştı. Turner'in ülkesine döndüğünü biliyoruz, Murat İlkan'ın da rahatsızlığından dolayı çok fazla enerji harcamaması gerekiyor ve akustik konserlerle sevenleriyle buluşuyor, bu durumları herkes biliyor. O halde Cem Köksal'a şimdi kim vokal yapacaktı? Konserde gruba Mehmet Kaya isimli bir arkadaş vokal yaptı, bunu da bahsettiğim sayfalarda duyurmuştuk. İsmi çok fazla bilinmeyen bir arkadaş. Bu doğrultuda da birçok kişi "Mehmet Kaya kim?", "Biz Murat İlkan ya da Turner olmazsa gitmeyiz", "Onlar olsa neyse ama bu vokale gitmeye değmez" düşüncesiyle ve fikirleriyle konsere gelmediler.

Grubun yeni vokali olan Mehmet Kaya'yı ben de daha önce duymamıştım. Sesini ve yorumuna da bilmiyordum ama ön yargılı olmadan ve bu konseri yapan kişi olan Cem Köksal'ın müzik kalitesine güvenerek konsere tereddütsüz gittim. Gittiğime de asla pişman olmadım. Çünkü Mehmet Kaya; gruba çok iyi eşlik etti, sesi ve yorumuyla herkesi kendine hayran bıraktı. Müzik kalitesine ve müzik adamlığına güvendiğimiz Cem Köksal bizi yanıltmadı ve kendisine çok iyi bir vokal daha seçtiğini hepimize bir kez daha kanıtladı.

Gruba yeni katılan diğer arkadaşlar; Bülent Güven (klavye, gitar, geri vokal) ve Mert Alkaya (davul) yine çok yerinde seçimlerdi. Gruba ve Cem Köksal'ın tarzına çok iyi uyum sağlamışlardı. Grupta daimi kişi olan basist Çağatay'a zaten söyleyecek bir şey yok, onun da Cem gibi müzik adamlığı ve müzikalitesi tartışılmaz.

...Ve sevgili Ankaralı gençler bu mükemmellikten mahrum kaldılar. Ön yargılı davranıp "Vokal kim?", "Murat İlkan olmazsa gelmem" gibi yersiz düşünceler yerine, ben ve birçok Cem Köksal hayranı, kaliteli müzik dinleyicisi gibi, oraya gelip o mükemmelliğe şahit olup, kulaklarının pasını silmeyi tercih etmediler ne yazık ki.

Tüm bunlara rağmen, kısa bir şaşkınlıktan sonra grup, bütün profesyonelliği ile sahneye çıkıp, harika bir performans gösterdi. Hatta bir ara Cem Köksal; mikrofondan, "Nerede bu Ankara?" deyip gülerek espri bile yaptı. O an ne kadar utandığımı ve yüzümün kızardığını hatırlıyorum.

Bu durumdan dolayı, hem kendi hem de benim gibi düşünen arkadaşlarım adına, bu yazıyı yazarak Cem Köksal ve grubundan Ankaralılar olarak özür diliyorum. Biz sizin ve sizin gibi birçok kaliteli müzik grubunun değerini bilmeyerek, sizlere ve emeğinize büyük saygısızlık ettik. Ankara'da bir daha konser vermeyi ister ya da düşünür müsünüz, bilmiyorum ama bu yazının birçok kişiye ders olması niyetiyle umuyorum ki; olumsuz bir düşüncede değilsinizdir.

Ankara'nın Cem Köksal ve Grubuna  

Geçekten önemli işleri ve mazeretleri dışında o konsere katılmayarak, sizi yalnız bırakan bütün Ankaralılar adına ve aynı zamanda da konsere gelerek sizin gibi değerli insanlara, bir değer daha katan herkes adına özürümü yineliyor, sizlere sevgi ve saygılarımızı gönderiyorum. Bizleri affetmeniz dileği ile…

 

Bir grup kurmaya karar verdim

 

Arkadaşlarımdan bazıları ile bir grup kurmaya karar verdik. Grubumuzun ismi "Delibozuk"... Vokalde ben deniz en Delibozuk Aşiyan, gitarda Delibozuk Gülşah, klavyede Delibozuk Mazlum Morgan, davulda Delibozuk Ercan, back vokal ve dans Delibozuk Fatoş, menajerimiz Delibozuk Özlem… Şu an kadro bu kadar, bir Delibozuk basiste ihtiyaç var, kadro henüz açık. Müzik eğitimi ve bilgisi olmayan aday adaylar, tarafımızdan Delibozuk testinden geçirildikten sonra gruba dahil edilecektir. İlgilenenlere duyurulur.

9/8'lik rock müzik (!) yapacağız. Nasılsa Türkiye'de bu işi iyi yapanlara sahip çıkılmıyor. Tam tersine, nerede kötü müzik yapan, sesi berbat, güncel, popüler, sabit bir müziğin üstüne farklı şarkı sözleriyle millete yeni beste yaptım diye satan ve üzerinden de bol para kazananlara sahip çıkılıyor. E biz de nasiplenelim dedik…

 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: