MÜZİK ODASI

22-23 NİSAN... DELİ GECE... DELİ KASAP... DELİ KUTLAMA...(ANLATI-1)

Murat Arda - 24 Nisan 2008

Arıza (Ankara), Unleash (İzmir), Ofisboyz (Beşiktaş), Solid (İstanbul), Soul Sacrifice (Beşiktaş), Kronik (Taksim), Radical Noise (Kadıköy), A.O.P (İstanbul), Loverdrive (İzmit), Dinar Bandosu (Beşiktaş), Ogün Sanlısoy (İstanbul), Murat Net (Selamiçeşme), Joe Lynn Turner (New Jersey).

 

7. Seneyi Kutlama Partisi için Kemancı'daydık!

 

Deli Kasap dergisinin  3. sayısında yeralacak olan hükumeti protesto mitingi, demokrasi ve sol içerikli makalelerin yayımdan kaldırılmasını talep eden yayıncı firma ile mecmuanın içeriğine, demokrat duruşuna ve derginin genel çizgisine karışılmasına asla izin veremeyeceğimizi bildirmemizden kaynaklanan anlaşmazlığın morallerimizi bozduğu bir gerçekti. Yayınevi bu yazıların mecmuadan çıkartılmaması durumunda 3. sayıyı basmayacağını söyleyince Cevher Bilger, Burak İzmirlioğlu ve Öncü Sancak ile beraber ortak bir karar aldık ve yayınevine veda ettik. Ancak derginin 3. sayısını partiye yetiştirmek için gece-gündüz çalışmamıza rağmen başımıza gelen bu olumsuzluğun "7. yılımızı Kutlama ve Dergiye Destek" gecemizi gölgelemesine izin veremezdik. Deli Kasap yönetiminin aralarındaki yoğun tartışmaları sonucu hemen bir B planı hazırlandı: Normalde gecenin geliri 3. sayıyı basacak olan yayımevine bağışlanacaktı. Bu seçenek ortadan kalkınca derginin 3. sayısını sansürsüz ve Deli Kasap'a yakışacak bir biçimde "özgür basın" olarak basmak gururu bize kaldı ve rockseverlerin Deli Kasap gecesine olan ilgisi sayesinde mayıs başlarında sansürsüz, müdahalesiz, eksiksiz bir Deli Kasap 3. Onur sayısının raflarda olacağını ilan ediyoruz!

---VELVELE SIDE OF THE NIGHT---

 

ARIZA

 

Gece için müzikseverler ve DK dostları yavaş yavaş Kemancı'yı doldurmaya başlamıştı. İlk olarak Arıza adlı Ankaralı endüstriyel/elektronik/rock'n'roll grubu sahne aldı. Grubun vokalisti Eray ile yıllar öncesinden olan tanışıklığımız bu siber-punk ikilisinin (yoksa üçlü mü demeliyim) ilginç müziğini benim için daha enteresan kılıyordu. Çünkü Eray gerçekten de alternatif ve deneysel müziklere meraklı, müziğe farklı bakan ama rock'n'roll tarzını hep koruyagelmiş deli bir herifti ve Türkçe sözlü endüstriyel müzik üretmek fiili bu nev-i şahsına münhasır çocuk, karizmatik gitaristi ve ağzı yok dili de yok bir lep-top'tan mürekkep Ariza grubunda hiç de yapay durmuyordu. Cesaret isteyen riskli bir tarz müzikleri; açıkça söylemek gerekirse Kemancı'ya gelmiş olan müzikseverlerde Buzzcocks ve Sex Pistols'ın ilk olarak sahneye çıktıkları Manchaster konserindeki etkiyi yarattılar: Hayret, şaşkınlık, dumur, yadırgama ve şapka çıkarma!!! Şapkamı en azından ben çıkardım; başkalarını bilemem; Deli Kasap olarak Ankara'dan kalkıp gecemizi kutlamak için taa buralara kadar gelip sahne alan Arıza grubuna minnettarlığımızı bir kez de buradan bildiriyoruz.

 

UNLEASH

İzmirli thrash / death metal canavarları Unleash grubu; sanırım Deli Gece'nin Arıza'sı ile gece ve Gündüz kadar farklı bir müzik üreten hatta belki de en uç nokta iki müzik tarzından diğerini temsil ediyordu. Biraz önce Einsturzende Neubauten, Joy Division, Doğu Avrupa'nın soğuk ve karanlık iklimleri misali ortamda tribe girmiş seyirciye Florida sahillerinin brutal death-metali ve Ege'nin serin suları karışımı bir tokat gibi çarpan müziğiyle halkın arasına karışmış sosyetik metal/rock'n'roll ajanlarının suratında "yarım ağız bir sırıtma" izi bıraktılar. Safkan metalciler önde kafa sallayıp "hard'n'heavy" rituelinin şaşmaz ibadeti vecibelerini huzurla yerine getirirken özellikle bahçe tarafındaki koltuklarda demlenen "plaza/villa/metal cemiyeti"nden ve bar çevresinde konuşlanmış kokoş-rock'n'roll cemaatinden benzer lakırdılar yükseliyordu:

"Ayol bu ne gürültü, kulaklarım sağır olacak vallahi!?!"

"Ay tatlım Radical Noise ne zaman çykacak!?"

"Vallahi Çağlancığım sen de hep bizi böyle yerlere getiriyorsun!"

"Doğu; ne zaman Tek-Yön bara gideceğiz!?"

"Mazhar bizi Tezgah'a götür!!!" ...ve benzeri...

 

Özellikle yaşı ilerlemiş, sert-metal yıllarını geride bırakmış beyaz yakaly Kasap Dostlarının yüz ifadesi gerçekten de çok eğlenceliydi benim için, bitmişiniz olm siz!

 

Unleash'e de Deli Kasap gecesine kattıkları mutluluk için teşekkür ederiz; mükemmel bir performansla gecenin "velvele side"ını başarıyla devam ettirdiler...

OFISBOYZ

 

Konsere gelenlerin bir çoğu bu grupla ilk defa tanışmasına rağmen Ofisboyz'a hayran kaldılar. Hayranlıklarının en büyük sebebi grubun Kara Kartal coşkusunu şarkılarıyla dışavurması (ki Deli Kasap'ların ekseriyeti Kara Kartal Beşiktaş'ın sadık taraftarlarıdır), "We are The Holigans" gibi gaz bir şarkıyla ortalığı velveleye vermesi, sevimlilikleri ve Oi-Punk enerjisini Kemancı'nın kasvetli duvarlarından tavanlarına kadar yaymalarıydı. Sanki Çarşı ruhu mekanı kaplamış ortalık bizim Beşiktaş'ın balık pazarına dönmüştü!!! Çünkü mekanda az sayıda da olsa fenerli ve Galatasaraylı da vardı ve şarkılara burun kıvıran özellikle medya aleminde pek meşhur bir cimbomlunun bir kısım Beşiktaşlı tarafından tuvalette sıkıştırıldığı; rahatsız edildiği ve tartaklandığı fısıltı gazetesinden yayılıveriyordu. Bir daha BJK'ye saygıda kusur etmeyeceğini umduğumuz bu tatlıcı Tombak fanatiklerine geçmiş olsun; ancak akıllarını başlarına almazlarsa tokatlamaya devam!!!  :P

 

Teşekkürler Ofisboyz; gecemize renk kattınız...

SOUL SACRIFICE

 

Özgür Özkan İstanbul rock sahnesinin Joey Ramone'u bana göre. Yardımseverliği, insanseverliği, naifliği, hiç çaktırmasa da duygusallığı, üretkenliği, kankalığı, maddi karşılığının varolmamasına rağmen büyük bir aşkla sahiplendiği Soul Sacrifice'ı, çok sinirlenip hemen yumuşaması, tatlılığı ve tanıdığım herkesin bu yukarda saydığım meziyetlerin onda varolduğunda birleşmesi... Müziği çok iyi bilen, dinleyen, yaşayan, kendine has; özgün bir insan Özgür; Deli Kasap gecesine, dergimize yaptığı katkı; maddimanevi, gerçekten dostluğu hak eden, adam gibi bir adam.  (Halı sahalarda can düşmanım; orası ayrı. Duydum ki 3. liglerden, profesyonel liglerden devşirme adamlar toplamış, adını da Mortalspor koymuş; ulan ne hırs be! YENEMEZSİN DKJK'Yİ OLM, SAHNENİN KRALI SİZSENİZ; HALI SAHANIN KRALI DA BİZİZ; BU GERÇEKLE YÜZLEŞ, TİTRE VE KENDİNE GEL!)

 

Soul Sacrifice, Deli Gece'mizde yeralan gruplardandı ve mükemmel ötesi bir performansla Deli Kasap dergisine desteklerini sundular. Kutlama günümüze anlam katan gruba müteşekkiriz. Grubun kurucuları Maksim ve Feyzi; mukemmel davulcu ve Deli Gece'nin yükünü omuzlayan harika çocuk Onur ve Özgür, teşekkürler...

Grubun vokalisti Özgür'ün sahneden yaptığı çağrı anlamlıydı: "Bir çok .rosbu çocuğu var ve birlikte olmamızı, bir şeyler başarmamızı istemiyorlar, birlikte olursak güçlüyüz!"

 

Dayanışma kavramının demode olduğu günümüzde enteresan geldi birçoklarına tabi.

 

SOLID

 

Catafalque grubunun Alper'i ve Metehan'ı, Soul Sacrifice ve Murder King'in paşazadeleri Onur ve Özgür'ü birlikte olsalar nasıl bir müzik yaparlar:? Cevap: Taş gibi!!! Geceye katılanlar bu ortaklığın eğlendirici sinerjisine şahit oldular; gerçi "Hayvan Mezarlığına Gömülmek İstemiyorum, Bir Kez Daha Dirilmek İstemiyorum" konseptli Ramones şarkısında kendimi tutamayıp sahneye atlamam ve grupla beraber şarkıya eşlik etmem adamların karizmasına halel getirse de beni sahneden atmayarak kankalıklarını ispatladılar. Ulan iyi ki etkinliği Studyo Live'da yapmamışız yoksa halim harab olurdu!!! O meşhur badigardı hatırladığım için ani bir refleksle sahneden geri atladım kimse beni kovmadan ama 30 saniyelik rock-starlığın keyfini doya doya yaşadım neyse ki. Bu arada Mete'nin "Bu gün 23 Nisan, Kemancı'nın sahibi Zeki koltuğa Murat Arda'yı oturtsun latifesi şahaneydi :)

 

KRONIK

 

Velvele Side Of The Night'ın son grubu yıllanmış şarap timsali gruplardan, Türk Heavy-Metalinin en emektar ve inatçı topluluklarından Kronik idi. Tam kadro sahne alan grup Türkçe ağırlıklı bir program sunarken "her topluluğun 3'er şarkı çalacak olması" kuralına riayet etmediler. Aslında Radical Noise'un sahne alması bekleniyordu ama Özer Baba gelip "Biz çalacaz aga" deyince hayır diyemedim. Aslında hafta arası olmasından kaynaklanan ve ertesi gün çoğu insanın işe gitmesi gibi bir durum olduğundan hemen her müzisyen önce çalmak arzusundaydı. Ancak tüm gruplar çok nazik, anlayışlı ve medeniydiler. Loverdrive grubu örneğin, çok samimi ve yapıcı tutumlarıyla müziklerinin yanı sıra insanlıklarıyla da beni kendilerine hayran bıraktılar. Yine Radical Noise'un baba vokali Kerem Onan ise şarkı sayısını çoğaltan ve zamanından önce sahne alan Kronik için "Özer Sarısakal" dokunulmazlığına saygıda kusur etmeyerek hoşgörüsünü gösterdi. Benim için Deli Gece'nin en güzel yanı sanki "gerilimlerin, şiddet eğilimlerinin, nefret tüccarlarının, kıskançlıkların ve küçük egoların metropolü İstanbul'da değilmişiz de Ütopik bir rock'n'roll kasabasında yaşıyormuşuz duygusunu hissediyor olmamdı. Bu kadar farklı tarzda grup, bu kadar farklı tarzlarda seyirci, bu kadar badigartsız, güvenliksiz, korumasız bir konser ve tek bir gerilim, tek bir çatlak ses, tek bir nahoş hadise mevcut değil!!! Cimbomluların tuvalette tartaklanması dışında!!!

 

Teşekkürler Kronik, Velvele ve oldskul metal için...

 

 ---DEBDEBE SIDE OF THE NIGHT---

 

Adı Olmayan Proje; A.O.P ve Debdebe Side Of The Night grupları ile ilgili yazılar pek yakında yayımlanacaktır. "Şaşaa Side Of The Night" için biraz daha beklemeniz gerekecek...                                                                             

 

                                                DARA DA NAAAAMMMMM!!! 

:)Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: