ETKİNLİK

Xuefei Yang (Gitar)

Deli Kasap - 15 Nisan 2011

MKM Atilla İlhan Salonu - İstanbul

15 Nisan 2011 00:30Xuefei Yang (Gitar)

Çin'de bir klasik müzik okuluna kabul edilen ilk gitarist olan Xuefei Yang, yine Royal Academy tarafından uluslararası bir bursla doktora çalışmasına kabul edilen ilk Çinli gitar sanatçısı oldu. 1. Çin Gitar Festivalinde ilk kez 10 yaşında sahneye çıkan Yang, bu konseri ile öyle büyük bir başarıya ulaştı ki İspanya Büyükelçisi tarafından kendisine bir gitar armağan edildi. Rodrigo'nun da izleyicileri arasında bulunduğu ilk Madrid konserini 14 yaşında verdi. 1995 yılında Çini'i ziyaret eden John Williams, Yang'ı dinledikten sonra kendi Smallman gitarlarından ikisini Pekin Merkez Konservatuarı'na hediye etmeye karar verdi.

Okul yıllarında Çin, Hong Kong, Japonya, Tayvan, Portekiz, İspanya ve Avustralya'da konserler verdi, radyo-televizyon programlarına katıldı. 2000 yılında Londra'ya yerleşen Xuefei, aynı yıl Ivor Mairants Uluslararası Gitar Yarışmasını kazandı. 2002 yılında Royal Academy of Music'ten akademinin en yüksek derecesi ile mezun oldu.

Bugüne kadar dünyanın en prestijli salonlarında (Avrupa'da: Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall, Royal Festival Hall, Londra; Philharmonie, Berlin; Musikhalle, Hamburg; Concertgebouw, Amsterdam;
Concert Hall, Vienna; National Auditorium, Madrid, Asya'da: Taipei National Concert Hall; Hong Kong City Hall; Singapore Esplanade; Korea Art Centre; Concert Hall, Beijing, Amerika'da: Lincoln Centre, New York ve Herbst Theatre, San Francisco) resitaller verdi. Solist olarak English Chamber Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, Northern Symphonia Orchestra, BBC Concert
Orchestra, Hungarian Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Hong Kong Philharmonic Orchestra gibi önemli orkestralarla sahneye çıktı.

2005 yılında EMI ile kontrat imzalayan Yang aynı yıl olağanüstü başarıları nedeniyle Royal Academy of Music üyeliğine kabul edildi.


P R O G R A M

'From Bach to Brazil'

Bach
Violin Sonata Number 2 in A minor (arr. Xuefei Yang)
Albeniz
Two Pieces from Suite Espanola, Op 47
- Cataluna
- Seville
Jobim
Three Brazillian Pieces
- Modinha (arr. R. Rabello)
- Luiza (arr. R.Rabello)
- Felicidade (arr. R. Dyens)

ara

Chopin
Two waltzes (arr. Xuefei Yang)
He & Chen
Butterfly Lovers Violin Concerto (arr. Xuefei Yang)
Sanz de la Manza
Three Pieces
- El Vito
- Petenera
- Zapateado
Rodrigo
Invocation and Dance
De Falla
Two Dances


GİTAR: GREG SMALLMAN Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: