ETKİNLİK

Saxophone Summit

Deli Kasap - 10 Kasım 2010

CRR Konser Salonu - İstanbul

10 Kasım 2010 01:00Saxophone Summit 9 Kasımda CRR'de
Cazın Altın Saksofonları Birarada

Saxophone Summit

1997 yılında Tokyo'da verdikleri bir jam session'da bir araya gelen günümüz cazının üç usta saksofoncusu Joe Lovano, Micheal Brecker, David Liebman bu jam sessionda ortaya çıkan enerjiden, müzikten o kadar memnun oldular ki bu birlikteliği bir gruba dönüştürme kararı alarak Saxophone Summit'i kurdular. Büyük caz ustası John Coltrane'nin müziğini yorumlama amacıyla yola çıkan Saxophone Summit'in 2004 yılında Amerikalı Caz şirketi Telarc Records'dan çıkardığı Gathering of Spirits albümü büyük yankı uyandırmış, eleştirmenlerden tam not almıştır.

2007 yılında Micheal Brecker'ın ölümünden sonra Liebman ve Lovano devam etme kararı alıp ünlü hint üstad Ravi Shankar'a olan saygısından dolayı ismini koyduğu John Coltrane'nin oğlu Ravi Coltrane'e Brecker'in yerini alma teklifi götürdüler. Babasının müziğini yorumlamaya hayır demeyen Coltrane'in kadroya katılmasının hemen ardından 2008 yılında çıkarılan Seraphic Light albümü muhteşem bir hard bop yapıtı olmuştur.

Bu üç usta müzisyene 9 Kasım akşamı Chet Baker Quartet'tan tanıdığımız piyanist Phil Markowitz, usta post bop basçısı Cecil Mcbee ve Dave Liebman'ın Quest grubundan kadim dostu davulcu Billy Hart eşlik edecektir.

2010 yılında Türkiye'de gerçekleşen en büyük ve önemli caz konseri adayları arasında belki de en güçlüsü olan bu konserin sahipleri Saxophone Summit 9 Kasım salı günü saat 20.00'de bütün caz severleri bu büyük caz şöleni için CRR konser salonuna davet ediyor.
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: