ETKİNLİK

Pat Metheny Trio

Deli Kasap - 1 Aralık 2011

CRR Konser Salonu - İstanbul

1 Aralık 2011 01:00Pat Metheny "Picasso Gitarıyla CRR Sahnesinde!"

Pat Metheny Trio
 

Caz tarihinin gelmiş geçmiş en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilen Pat Metheny, üçlüsüyle 31 Ekim- 1 Kasım tarihinde iki konser vermek için CRR sahnesinde yerini alıyor. Kariyerine kadim dostu piyanist Lyle Mays'le beraber oluşturduğu grubuyla başlayan Metheny, bu grupla kaydettiği Offramp, Travers, First Circle gibi albümler başta olmak üzere arka arkaya 7 tane grammy ödülü alarak rekor kırdı.   

Müzikal kariyeri boyunca 33 gez grammy ödülüne aday olarak gösterilen sanatçı, bu ödüllerin 17 tanesini almaya hak kazandı. David Bowie ile yaptığı The Falcon and The Snowman adlı soundtrack çalışmasından çıkan This is Not America adlı single, Metheny'i dünyaca tanınan bir star haline getirdi. Çok önemli bir doğaçlama ustası olan Metheny, Ornette Coleman ile beraber 1985 yılında çıkardığı Song X adlı albüm ile caz camiasının dikkatini çekmişti. 

Ayrıca kariyerinde Derek Baile, Jim Hall gibi pek çok saygı duyduğu ustasını da unutmayan Metheny, farklı tarzlarda yaptığı çalışmalarla da çok yönlü bir gitarist olduğunu gösterdi. Modern caz dünyasının en yetenekli piyanistlerinden biri olan Brad Mehldau'yla kaydettikleri albümler ve Metheny'nin bu kayıtlarda kullandığı Kanadalı lutiye Linda Manzer tarafından Metheny için özel üretilen 42 telli pikasso gitarıyla çıkardığı tonlar, tüm müzik severlerin dikkatini çekti. Tam bir enstrüman delisi olan Metheny, yine geçmişte yorumladığı deneysel besteci Reich'ın Electric Counterpoint adlı eseri gibi deneysel bir çalışmaya el atıp ve çoğunu kendi ürettiği enstrümanlarla 2009 yılında Orchestration albümünü kaydetti. Geçtiğimiz günlerde de What's It All About adlı bir solo gitar albümü yayınlayan Metheny, üçlüsü Larry Grenadier, Bill Steawert ve 42 telli pikasso gitarıyla bütün müzikseverleri, 31 Ekim- 1 Kasım tarihlerinde CRR'ye davet ediyor. Kayıtları tüm dünyada yirmi milyon üzerinde satan bu inanılmaz müzisyen, yedi sene sonra tekrardan İstanbul seyircisi ile buluşacak! 

Pat Metheny 
Pat Metheny 1954'te dünyaya gelen Pat Metheny,  sekiz yaşında trumpet çalmaya başladı.  15 yaşından itibaren Kansas City'deki değerli caz müzisyenleriyle birlikte düzenli olarak çalışmaya başlayan Metheny, uluslar arası anlamda caz sahnesine ilk geçişini 1974 yılında gerçekleştirdi. 

Gary Burton'dan aldığı ile 3 yıllık vibrafon dersleri neticesinde kendisine has bir tarz geliştirme yolunda önemli adımlar atan Pat Metheny, modern ve geleneksel caz ritimlerini bir arada bütünleştirerek oluşturduğu tarz ile ön plana çıktı. 1975 yılında Bright Size Life adlı ilk albümüyle geleneksel caz gitar soundu yeniden keşfetti. En İyi Caz Gitaristi, 18 adet Grammy Ödülü başta olmak üzere pek çok dalda sayısız ödül kazanan Metheny,  1974 yılından itibaren 120-240 adet arasında konser turuna katıldı. Günümüzün en parlak caz yıldızlarından birisi olarak kabul edilen Metheny, kariyeri boyunca, doğaçlama tekniğini yeni teknolojilerin ışığında geliştirmeye devam etti.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: