ETKİNLİK

BABYLON'DA DANS VE CAZ MÜZİĞİ 15-20-21-23-29 EKİM

Deli Kasap - 1 Kasım 2010

Babylon - İstanbul

1 Kasım 2010 01:00Basti (Tiefschwarz) / Ruede Hagelstein (Warm - Up & After Party) / 15 EKİM

Sanatın birçok alanında ailevi dayanışmanın çıkan eserlere ayrı bir anlam kattığının tarihte birçok kanıtı var; Coen Kardeşler, The Blues Brothers hatta ve hatta Wachowski Kardeşler. Alman deep house müziğinde ise bu unvan tabi ki Schwarz kardeşlere gidiyor. Yani bildiğimiz ismiyle Tiefschwarz'a. Ali ve Basti kardeşlerden oluşan Alman house ikilisi Tiefschwarz, 2000'li yılların başından beri Avrupa'daki house sahnesini etkileyen en büyük güçlerden biri. Sürekli kendilerini yenilemeleriyle gerçek house müzik tutkunlarının her zaman el üstünde tuttukları, İstanbul'daki eğlenceli partileriyle Babylon performansları kulaktan kulağa yayılarak bir şehir efsanesine dönüşen Tiefschwarz, 14 yıllık bir geçmişe sahip. Kardeşlerin küçük olanı Basti yine eğlenceli bir gece vaadiyle uzun süredir house müziğe hasret kalan İstanbulluların imdadına yetişiyor. Şimdiye kadar François K, Luke Solomon, Derrick Carter gibi önemli ustalarla sayısız çalışmaya imza atan Tiefschwarz prodüktör kimliklerinin yanı sıra şimdiye kadar İbiza'dan, Miami'ye, New York'tan Amsterdam'a bir çok parti ve kulüpte çaldılar. Koyu Tiefshcwraz hayranlarının ve house severlerin asla kaçırmak istemeyeceği bu gecede Basti'ye, Berlin'den yine başarılı bir isim, Ruede eşlik ediyor. Ruede özellikle Berlin'de düzenlediği underground partilerle ve altkültüre olan büyük ilgisiyle tanınıyor. Disko elektro house bezeli setleriyle Basti için açılışı ve kapanışı yapacak Ruede'nin müzikleri ve gecenin devamındaki Basti'nin sağlam elektro house setiyle bir gecelik de olsa kendimizi Berlin'de hissedeceğiz.
http://www.pozitif-cms.com/101/pm/bastitiefschwarz3.jpg
http://www.pozitif-cms.com/101/pm/bastitiefschwarz.jpg

US3 / 20-21 EKİM

Us3, 1992 yılında Londra'da kurulmuş bir caz-hiphop oluşumu. Grubun beyni Geoff Wilkinson, Blue Note plak şirketinin kataloglarından seçtiği sample'ları kullanarak ve farklı MC'leri de işin içine katarak müziğini özgür bir çizgide ilerletti. Grup, özellikle Herbie Hancock'ın "Cantaloupe Island" şarkısından sample'lar kullandıkları 'Cantaloop' hitleri ile 1992 yılında tüm dünya çapında ün kazandılar ve Amerika'da platin plak mertebesine kadar yükseldiler. Hem bu kadar eklektik olup, hem de bu kadar geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan sayılı gruplardan biri olan Us3, günümüzdeki birçok hiphop ve caz müzisyeni için de ilham kaynağı oldu. 2004 yılında çıkardıkları dördüncü albümlerinde eski caz parçalarını baz alarak yaptıkları müzikal çalışmaları geride bırakarak tamamen kendi bestelerinden oluşan yepyeni parçalar ile taze bir albüm hazırladılar. Her albümde yeni şeyler denemekten çekinmeyen ve risk almayı seven Wilkinson, elektronik öğeleri de kattığı müziğiyle, neredeyse kendi yarattığı bu çizgide emin adımlarla ilerliyor. 2009 yılında çıkan son albümleri "Stop.Think.Run" ile dikkatleri tekrardan üzerine çeken Us3, Babylon sahnesinde hem caz hem de hiphop severlerin unutamayacağı eklektik bir performansa imza atmaya hazırlanıyor.
http://www.pozitif-cms.com/101/pm/us32.jpg
http://www.pozitif-cms.com/101/pm/us33.jpg

HERCULES & LOVE AFFAİR / 23 EKİM

New York'lu müzisyen Andy Butler'ın geçtiğimiz senelerde büyük çıkış yakalayan dans müzik projesi Hercules & Love Affair, LCD Soundsystem'in kurucusu James Murphy'ne ait plak şirketi DFA'nın son dönemdeki en başarılı gruplarından birisi. Andy Butler, Tim Goldsworthy ve Kim Ann Foxman'dan oluşan grup, elektronik ve dans alt yapılı parçaları sıra dışı vokallerle süsleyerek kendine özgü bir tarz yaratıyor. Özellikle Anthony and The Johnsons'tan tanıdığımız Anthony Hegarty'nin etkileyici vokalleriyle hayat bulan 2008 tarihli çıkış parçaları " Blind" ile hafızalara kazanan ve hemen kült grup statüsüne yükselen Hercules & Love Affair, bu parçalarıyla listelerde büyük bir başarı elde etmiş ve Amerikalı alternatif müzik otoritesi Pitchfork Media tarafından 2008'in en iyi parçası seçilmişti. Albümü takiben çıktıları turnede Jessica Six'ten tanıdığımız ve geçen sezon Babylon'a konuk olan Nomi Ruiz'i de yanlarına alan grup, daha sonra Ruiz'in vokallerinin de yer aldığı "You Belong" single'ını piyasaya çıkarmış ve dans müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı. Gurubun merakla beklenen ikinci stüdyo albümleri ise bu Eylül ayında raflara çıkıyor. Bu albümde de yine alternatif müzik sahnesinin başarılı vokalleriyle çalışan Amerikalı grubun listesinde Bloc Party solisti Kele Okereke'nin yanı sıra Shaun Wright ve Aerea Negrot gibi isimler de bulunuyor. Parçalarında DFA plak şirketine has New York usulü yeni diskonun izlerini taşıyan ve kalıpların dışında bir dans müziği icra eden Hercules & Love Affair, Miller sponsorluğunda 23 Ekim Cumartesi gecesi Babylon'da büyüleyici ve hareketli bir sahne şovuna hazırlanıyor.
http://www.pozitif-cms.com/101/pm/hercules1.jpg

TORTURED SOUL / 29 EKİM

House müzikte yepyeni bir konsept yaratan Tortured Soul, heyecan verici sahne performanslarıyla öne çıkan bir üçlü. Tanıdık klüp müziğini afro-beat ve samba ile soslandırılmış house-caz, funk ve soul'u harmanlayarak yepyeni bir titreşim oluşturan Tortured Soul, Jamiroquai, Stevie Wonder, Prince ve Fela Kuti'nin birleşimi olarak düşünülebilir.Tortured Soul, daha once Cooly's Hot Box grubu ile house ve r&b dünyasında hatırı sayılır bir isim haline gelen baterist ve vokalist Christian Urich tarafından 2001 yılında kuruldu. We don't have to be alone ve bir acid-jazz klasiği Kabul edilen Don't throw my love around ile tanınan Urich, Armand Van Helden, Dj Spinna, Roger Sanchez ve Madonna'nın prodüktörlüğünü yapmış isimlerden biri olan Reggie Lucas ile çalışmalar yaptı. Plak şirketleri Central Park'i yaptıkları müzikle derinden etkileyen grup, şirketin bir sure sonra tamamen soul ve house müziğe odaklanmasının en önemli sebeplerinden biri oldu. Daha sonra Alistair Colling ve Dj Spinna ile çalışmalar yapan Tortured Soul, ritmik ve soul altyapılı çalışmalarında, Afrika ritimleri, 70'ler r&b soundu ile günümüz Brezilya pop müziği etkileri ortaya çıktı.The Zone albümünü kaydettikten sonra yaklaşık iki yıl boyunca James Brown, Maceo Parker, John Scofield, Widespread Panic ve Soulive gibi birçok önemli grup ve isimle aynı sahneyi paylaştı. İlk single'ları "How's your life" ile eleştirmenlerden tam not alan topluluk yeni kuşaklara house müziğin geleceğini sunmaya devam ediyor. "Introducing Tortured Soul" ismini verdikleri ilk albümlerini 2004 yılında yayınlayan topluluk hemen ardından Amerika, Kanada, Japonya ve Avrupa'yı içeren kapsamlı bir dünya turnesine çıktı. Tortured Soul'un soul, elektronika ve house harmanlı yüksek tempolu müziğine karşı koyamayacak ve grubun Babylon sahnesinden yayılan enerjisi ile yerinizde duramayacaksınız.
http://www.pozitif-cms.com/101/pm/torturedsoul2.jpg
http://www.pozitif-cms.com/101/pm/torturedsoul1.jpg

Ekim programı için daha detaylı bilgi ve yeni konser bilgileri için www.babylon.com.tr

BABYLON'DA EKİMYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: