ETKİNLİK

Archive

Deli Kasap - 29 Eylül 2010

Küçükçiftlik Park - İstanbul

29 Eylül 2010 01:00Müzik grubundan ziyade, bir "kolektif" olarak anılan Archive Eylül ayında ilk kez İstanbul'da…

Archive

Modern müzik anlayışındaki tarz, köken ve kadro kalıplarından etkilenmeden kendilerine has olanı yaratan müzisyenler kolektifi Archive'ın temelleri Danny Griffiths ve Darius Keeler tarafından Güney Londra'da atıldı.

'96 tarihli ilk albüm 'Londinium'dan itibaren topluluk içerisinde birden fazla söz, müzik yazarı, enstrümantalist ve vokalist yer aldı; kadro yıllar içinde genişleyerek uluslar arası bir kolektif haline geldi.

İlk albümlerindeki Bristol tarzını yıllar içerisinde progresif elementlerle güçlendiren Archive, 2000'li yılların ikinci yarısında müzik dünyasına rüştünü tam anlamıyla ispat etti. İngiliz olmalarına karşın öncelikle Fransa olmak üzere Yunanistan, Almanya, Polonya gibi ülkelerde büyük hayran kitlelerine sahip olmalarını sağlayan 'Noise' ve 'Lights' albümleriyle Avrupa çapında yarım milyonun üzerinde albüm satışına ulaştılar, ulusal listelerin en üst sıralarda yer aldılar ve Avrupa'daki kitlesel festivallerin vazgeçilmeyen isimlerinden oldular.

Stüdyo albümleriyle elde ettikleri takdirin yanı sıra Archive geniş kadrosu ve sahnede ortaya koydukları görkemli performans ile seyredenlerini tam anlamıyla büyülemeyi de başarıyor; Rolling Stone dergisine göre "yapılmış en iyi canlı albüm" olan 'Live at Zenith' de bunun en önemli kanıtı.
2009 yılının en iyi albümlerinden 'Controlling Crowds'un haklı başarısını dünya çapında verdikleri konserlerle pekiştiren Archive Eylül ayında İstanbul'da ilk defa sahne alacak ve 28 Eylül akşamı Maçka Küçükçiftlikpark'ta yerlerini alacak olan müzikseverler bu muhteşem kolektifin parçası olma şansını yakalayacak.

Konserin açılışını ise geçtiğimiz Mart ayında 'You Are Not Alone' isimli EP'lerini www.postdial.net üzerinden yayınlayan elektronik/punk ikilisi Post Dial yapacak.
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: