ETKİNLİK

Anapop-Ustalara Saygı 15-16-17-18 Eylül

Deli Kasap - 15 Eylül 2010

İ.M.Ç 6. Blok, Unkapanı - İstanbul

15 Eylül 2010 19:00
AnaPop son zamanlarda çevremizde görmeye alışkın olmadığımız içtenlikte bir çağrı. Doğu ile Batı arasında sürdürdüğümüz arayışın, bir yön seçememişliğin yarattığı iç çatışmalarımıza Anadolu folkunun her canlıyı kucaklayan kozmik cevabı.

Yıllardır beklenen kavuşma nihayet gerçekleşiyor…

Anadolu topraklarında yeşermiş olan ortak kültürden ve dünya çapındaki akımlardan beslenen 60'lı, 70'li yılların pop ve rock müziğinin, nitelikli konserler, atölyeler ve konuşmalar aracılığıyla genç nesillere aktarılmasını amaçlayan proje, yerel olduğu kadar evrensel de olabilmiş bu müzik türünün yaratıcılarını dinleyicilerle buluşturacak.

AnaPop, dönemin önde gelen müzisyenlerini dünya gözüyle görmenin keyfini yaşatırken, atölye çalışmalarıyla da yeni eserler ortaya çıkarılmasına olanak sağlayacak. Dillerden düşmeyen şarkılarıyla gönlümüze taht kuran usta müzisyenleri, farklı yaklaşımlara sahip yeni yeteneklerle birlikte aynı sahnede görme fırsatı sunacak.

Usta müzisyenlerin Türkiye müzik tarihine gösterdikleri emeğe saygımızı sunmak güdümüyle yola çıkan AnaPop, bulunduğumuz eşsiz coğrafyanın tüm renk ve seslerini barındıran, farklı kültürlerin çakışmasıyla doğal olarak ortaya çıkmış Anadolu pop-rock akımını gündeme taşıyor. Gelenekle yeniyi birleştiren ve ufuk açan bir bakış açısı oluşturmayı hedefleyen AnaPop, bir döneme damgasını vurmuş olan bu kendine has müziği bir dizi etkinlikle geniş kitlelere sunarak herkesi geçmişi gözden geçirmeye ve geleceği yeniden hayal etmeye davet ediyor…

Değerli müzik ustalarını emeklerine layık bir etkinlikle onurlandırırken, müziğin tılsımlı ezgileri aracılığıyla halkımızı, bu unutturulan barış çağrısıyla yeniden buluşturmak ve bir döneme damgasını vuran bu topraklara özgü kardeşlik ezgilerini yeniden hatırlatmak projenin başlıca hedeflerinden. Ayrıca AnaPop, uzun zamandır beklenen bu buluşma vesilesiyle Doğu ve Batı'yı benzersiz bir şekilde birleştiren İstanbul kentinin ve pek çok kültüre kucak açmış Anadolu'nun, geçmişi ve geleceğiyle barışmasına katkıda bulunmayı; müzik ve sanat aracılığıyla çeşitliliğin eşsizliğini vurgulamayı, başka bir deyişle eskiyle yeni ve unutulmuşla hatırlanan arasında köprü kurarak farklılıklarımızla bir arada yaşayabileceğimizi anımsatmayı da amaçlamakta.

Müziğe gönül veren ustalara saygımızı sunmak ve unutulmaya yüz tutan bir dönemi yeni kuşağa tanıtmak için hazırlanan proje kapsamında, konserler, performanslar, atölye çalışmaları ve sergilerden oluşan 4 günlük bir etkinlik düzenlenirken, eşzamanlı olarak bir belgesel film çekimi gerçekleştirilecek ardından da disiplinlerarası bir kitap yayınlanacak.

RedBull Music Academy ortaklığıyla gerçekleşen AnaPop etkinliklerine Disko, House ve Hip-Hop türlerinde remiksler yapmış yeni kuşak müzisyenler de DJ setleriyle katılacak. Eski plakların da müzikseverlerle paylaşılacağı etkinlikte müzik hiç susmayacak.

www.anapop.org adresini mutlaka ziyaret edin. Festival Programını ayrıntılı olarak göreceksiniz...

Anapop-Ustalara Saygı 15-16-17Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: