ÇAYDANLIK

Popunuza! (5)

Altuğ Kanbakan - 23 Ekim 2013

Popunuza! Vol.5

 

Hande Yener - Ya Ya Ya (aka. Konuyu Yine Pek Anlamadım)

Not: Bu yazıda ürün yerleştirme bulunmaktadır.

Uzun bir aradan sonra tekrar pop belasına bulaştım. Gerçi ben istemesem de yolda, orada burada bu gudubet müzik tarafından taciz edilmemden dolayı benim gibi düşünen herkes kadar rahatsız olsam da, şurada iki lafın belini kırmak için daha fazla haşır neşir olmak zorunda kalıyorum. Neyse yine "ölüyorum, bitiyorum" demeyeceğim. Hemen konuya giriyorum.

Konuya gireyim dedim ama "bu yaza damgasını vuran" artık bu ne demekse? "Çok satıyor" desen sorarlar adama "kaç satmış?" diye, "çok dinleniyor" desen yine derer "bana mı dinliyorlar?" Her ne karın ağrısıysa, bu tuhaf parçanın konusunu anlamakta yine zorlandım. Bilişsel fonksiyonlarımın körelmesinden endişe etmemin yanı sıra, okuyuculardan "he, her şarkıya bok atman mı gerek" diye tepki almaya başlayacağımdan tırsıyorum. Gerçi bu yazıyı okuyan birkaç kişi bu cümleyi kullanmayabilir ama yaratıcılık konusunda kısır olduğumu yüzüme vurmasalar sevinirim.

Gerçi benim bu yaratıcılık sıkıntım öteden beri olan bir şey. Yazma isteğim ve çabamın, türlü yetersizliklerimden ötürü, ortaya biçimsiz bir sonuç çıkartma eğilimini fark etmem epey zaman aldı. Eh tabi "o" ana kadar olan olmuştu bir kere. Artık yazsam da yazmasam da aynı anasını satayım diyerek her şeye laf yetiştirmeye, en anlamsız konuda dahi ne düşündüğümü söylemeye başladım.

İşin enteresan olan, ya da olmayan, tarafı söylediğim pek çok şeyin çok da farklı olmaması. Yani, anladığınız üzere, yeni ve özgün bir metin ortaya çıkaramamak bütün mesele. Şimdi okuyucu "ne yapalım hacı, yas mı tutalım? Kitap mı yazıyordun da böyle Hemingway havalarına giriyorsun?" dese haklıdır. Ancak bir zahmet kendinizi benim yerime koyun arkadaşlar, derginin Genel Yayın Yönetmeni sıfatını taşıyan insan (aka. Atlantisten Gelen Adam) taş gibi kitap yazarken (bkz. Pelin) bizim burada iki cümle üzerinde hâkimiyet kuramamamız biraz ayıp oluyor.

Konuya tekrar dönersek, az önce dediğim gibi "inceldiği yerden kopsun" raddesinden sonra "millet ne der" diye pek düşünmedim. Popunuza! yazı dizisine başladığımda "ciddi olayım" derdini bu yüzden taşımadım. Gelişine gelen orta misali zaman zaman topu dışarı yolladığım da oldu, Sabri gibi futbolu utandırdığım da (Bu da mı gol değil?) . Neyse ki her ikimiz de işlerimizi yapmaya devam ediyoruz. Olduğu kadar artık…

Popunuza! (5)

- Ne baktın gardaş?

"Şarkı hakkında bir şey yazmamışsın ki iki gözüm" diye sitemini yollayanları duyar gibiyim (ya da kulaklıkla yüksek seste müzik dinlemenin meydana getirdiği çınlamayı işitiyorum.) Ne diyeyim? Bir numarası yok parçanın… Tipik iki dakika tutan biçimsiz sözler ve gereksiz iki dakika daha tutan sözlerin tekrarı, fonda "cıptıs cıptıs cıptıs" olarak özetlenebilecek bir notalar bütünü (melodi demeye dilim varmadı) ve şarkının aşk meşkle ilgili olmasından mütevellit, konuyla hiçbir alakası olmayan saçma sapan bir videodan oluşuyor en nihayetinde.

Onu bunu boş verin de Pelin'i okudunuz mu onu söyleyin hacılar?
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: