ÇAYDANLIK

Popunuza! (2)

Altuğ Kanbakan - 10 Ocak 2013

Popunuza!  Vol.2

Model - Pembe Mezarlık (aka. üff snne be slk shey .s.s)

Otobüste yolculuk etmenin pek çok sıkıntısı mevcut. Ancak otobüsle kısa mesafe yolculukların en büyük çilesi yeni nesil ergenler ne yazık ki. Ergenlerin kendi arasında geçen sohbetlerin zaman zaman "üff, sana ne be 'slak' şey" ile kesilmesi de işin tuzu biberi.

Günümüzde ergenlik öyle bir halet-i ruhiye ki, insanı sebepsiz ve anlamsız tepkiler göstermeye; anlaşılmaz cümleler kurmaya (örneğin: "yha, ne tatlı şeysin sen öylea") ya da depresyona girmeye itiyor. Neyse ki bu süreç o kadar da uzun sürmüyor da insanoğlu halen varlığını sürdürmekte. Evrim işte bu yüzden mevcut.

Neyse gelelim bu haftaki konu ve esere... Hazır söz konusu bozuk diksiyonlu ve okumaktan kasıtları "post-modern, cinsel kimlik problemli vampir hikayeleri" ile kısıtlı ergenler olunca; bu, ufak bir hormon patlaması yaşayan yaratıkların müzik beğenisindeki önemli yeri kaplayan, yine türkiye popu'nun öncüsü, fevkalbeşer pop müziğin bayrak sallayanı gruplardan biri olan Model, bu haftaki konumuz olacak. "Pembe Mezarlık" isimli, adeta "Hello Kitty" sevdalısı ergen kadınları kendine bağlamayı düstur edinmiş tuhaf melodik kelimeler toplamı da inceleyeceğimiz parçaları olacak.

Popunuza! (2)

- Kafam bir Hello Kitty kadar kocaman ve Donnie Darko'daki tavşana benziyorum.. Konuyla hiçbir alakam yok.

Her şey aslında normal başlıyor şarkıda.. Tipik "terk ettin beni bebek, duygu durumum oldukça bitik!" içerikli dörtlük sonrasında aslında terk edilen kadının ne denli büyük bir sorun içerisinde olduğunu anlıyoruz. Aslında parçanın tamamına göz attığımızda da neden kadın terk edildiğini anlamak ve terk edene hak vermemek elde değil. Zira kafasında pembe mezarlık olma isteği barındıran birinin sosyal hayatında pek başarılı olamayacağını öngörürüz. Yani bir arkadaşım bana kalkıp "kendimi öldürmek istedim" dese, hemen bir psikiyatri kliniğine yatırılması için uğraşırdım ama "çürük çiçek kokuyor ortalık ayrıca şeker tabutlarda cesetler -efendime söyleyeyim- pembe mezarlıklar görüyorum" dese daha ciddi bir psikiyatrik durumu göz önünde bulundururdum.

Klip çekmek, bir pop kanalında görülmek için olmazsa olmazlardan. Konu şekerli tabutlar ve pembiş pembiş mezarlar gören terk edilmiş bir kadın olunca; klibin de aynı kafayla çekilmesi gerekli doğal olarak. Ne idüğü belirsiz amcaların tozlu resimleri, ısrarla arada gösterilen boğa kafası, is ve pislikten kıvranan, saçı doğal yöntemlerle rastaya kavuşmuş tiplemeler ile "postmodern bir grubumuz var lan bizim" diye bağıran bir grubun hareketlerinden oluşan klibin en ciddi göndermesi "Donnie Darko" olsa gerek.

Şanslıyız ki bu çile de kısa süreli.. Yani iyi bir pop şarkısı kısa süreli olmalıdır. Sonuçta endüstrinin ihtiyaçları her şeyden önemli! "Acaba bu adamlar neyin kafasını yaşıyor?" sorusuyla geçen yaklaşık dört buçuk dakikalık histerik hezeyanlar silsilesi sonucunda klibi kapatıp hayatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bu sembolizmin dibine vurmuş, hatta edebiyatta da sınırları aşmış(!?) pop parçasının incelemesine son verirken, grubun youtube'daki resmi klibinin altında yer alan, benim de favorim olan bir yoruma yer vermek istiyorum. Bence oldukça iyi bir uyarlama olmuş:

 Turuncu bir müezzin gördüm rüyamda,
 Aşık müminler keşkülden musalla taşında
 Gezinirken avluda bir anda
 Doldu ciğerlerim birden çürük hurma kokusuyla..

Not: Parçada geçen betimlemelere uyan arkadaşlara acil şifalar diliyoruz.Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: