ÇAYDANLIK

İyi Seneler, Mutlu Yıllar...

Aşiyan Kutlu - 28 Aralık 2010

Maya takvimine göre 2012, kıyamet, "Dünya ters düz olacak ve birçok insan ölecek" diye yorumlanıyor. Bazı bilim adamlarına ve eğitimcilere göre ise tam tersi; 2012 tam bir uyanış, değişim, gelişim, çağ atlama ve eril zamandan dişil zaman geçiş yılı olarak değerlendiriliyor.

 

Ve bu değişimin 21 Aralık 2010 tarihinden itibaren etkilerini göstermeye başlayacağını, 2011'in de tamamen bu değişim ve gelişime hazırlık yılı olduğu söyleniyor.

İyi Seneler, Mutlu Yıllar...

 

Ben de buna inanıyorum. Bir kıyamet ve yok olmanın aksine, tamamen bir gelişim ve değişim zamanına geçiş.

 

Yeni yıl, her zaman yenilik demek, yeni umutlar, yeni dilekler ve hatta dileklerin gerçek olmaya bir adım daha yaklaştığı bir zaman. "Erkeklerin öyle şeylerle pek işi olmaz, bunlar kadın işi" dense de, ben yeni umutların, hayal, dilek ve isteklerin sadece kadınların ilgi alanında olmadığına, bütün insanların bu duyguları hissettiğine inanıyorum. Herkesin yeni yılda kendisi ve sevdikleri için güzel hayalleri vardır öyle değil mi? Kim istemez yeni yılda zengin olmayı, bol para kazanmayı.

 

Yeni yıl kutlamalarının yapılmaması gerektiğini düşünenler de var. O güzel günde mutluluklarını sevdikleriyle paylaşamayan, kimsesizlerin de düşünülmesi gerektiği, sadece yeni yıl değil, diğer özel günlerin de kapitalist düzene hizmet ettiği, bundan başka bir işe yaramadığı görüşünde olanlar olduğu gibi, bu durumu kullanarak eşine, sevgilisine, sevdiklerine hediye almaktan kaçan bazı cimriler de var.

 

Hepsi iyi güzel de sevgili arkadaşlar; insanlar eğlenmek istiyor, hayal kurmak istiyor, sabahlara kadar müzik dinleyip, içip, belki de sevişmek istiyor. Nasıl ki; sevdikleri yanında olmayan, yalnız insanların günü kutlayamamasına engel olamıyorsak, bu özel ve güzel anları kutlamak isteyen insanlara da engel olamayız. Bu bir düzendir, aynen doğanın düzeni gibi; birileri zengindir, birileri fakir, birilerin çevresinde sevdiği insanlar fazladır, birileri yalnızdır. Tamam, elbette ki duyarlı olmak lazım buna katılıyorum, her şeyin belli bir ölçüsü vardır, bu düzen içinde olmak önemlidir.

 

Ayrıca kendi çevremizdeki yalnız insanlara da  biz destek olabiliriz, onlara güzel hediyeler alarak, yılbaşı soframıza davet ederek ya da başka herhangi bir güzellik yapabiliriz onlar için. Zaten bir sürü şeyin iyi gitmediği, haberlerde duyduğumuz olumsuz, iç acıtan görüntülerden, enflasyondaki ve siyasetteki düzensizliklerden sonra; insanların stres atmaya, zihinlerindekileri boşaltmaya ihtiyacı vardır. Ayrıca bu özel günler; büyük şehirlerin karmaşası, hayat şartlarının, para kazanma ve karın doyurma gayretinin içinde unuttuğumuz bazı güzel duyguları birbirimize anlatmanın en güzel fırsatı. Çoğunlukla; "Özel günler bahane edilmemeli her gün hatırlanmalı" denir. Tamam, doğru, hatırlanmalı da ama maalesef bunu söyleyenler bile her gün hatırlamıyor. Bizim ülkemizde her şey sadece konuşuluyor, hiç uygulayanı yok ne yazık ki. Yaşanılan koşullar göz önüne alınmalı ve boş konuşmak yerine, konuşulanın altı doldurularak eyleme geçilmeli. İşte özel günler eyleme geçme fırsatının en güzel anları.

 

 

İyi Seneler, Mutlu Yıllar...

 

Kimseye "kutlama yapıyorlar, eğlenip dağıtıyorlar, benciller, kendilerini düşünüyorlar" diyerek kızmayın. Kendi eğlence sınırınızı çizerek eğlenin, bağırın çağırın, için, gidip sevdiğinizi söyleyemediğiniz insanlara bunu itiraf edin, uzun zamandır konuşmadığınız arkadaşınızla barışın, sevdiklerinizi arayın. Hiçbirimizin uzun yaşama garantisi yok. Her şeyi kendinize dert ederek kendiniz kasmayın, rahat, sakin olun. "Seni seviyorum" demek utanılacak bir şey değildir. Karşınızdaki insanın size aynı duyguları beslemediğinden bile korksanız bunu yapın. Çünkü gerçek sevgi, karşılıksızdır. Kimseyi sizi sevmesi için zorlamayın, sadece kendi içinizdekileri itiraf edin ve bırakın. Ve hatta önce kendinizi sevin ve affedin…

 

Yeni yılda; isterseniz yalnız, isterseniz dostlarınız, arkadaşlarınız ya da ailenizle olun, ister kutlama yapın, ister yapmayın, yeter ki kendiniz kasmayın ve rahat olun.

 

Ben yeni yılda yeni heyecanlar, umutlar, hayaller kuran herkesin tüm dileklerinin gerçekleşmesi umuduyla, NİCE GÜZEL, UMUTLU, SAĞLIKLI, HUZURLU ve BOL ŞANSLI SENELER diliyorum.

 

yazarasyn@gmail.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: