ÇAYDANLIK

"Gaf"la Peynir Gemisi Yürümez…

Aşiyan Kutlu - 31 Mart 2011

Sosyal paylaşım ağlarından birinde Cüneyt Özdemir, bir siyasi partinin ünlü ve efsane rock grubu Scorpions'un "Wind of Change"i seçim şarkısı yapması üzerine "Daha demode bir şarkı bulamadınız mı?" gibi talihsiz bir yorum yaptı.

Cüneyt Özdemir'in neye dayanarak böyle bir yorum yaptığını düşündüm; kendisi rock müzik ve tarihiyle ne kadar ilgilidir, rock müziğe hayat veren şarkıları yapan grupları ne kadar bilir, onları ve dahasını ne kadar dinlemiştir.

Bir haberci olmak, bir kitleye hitap etmek büyük sorumluluktur ve bu sorumluluğu iyi kullanmak gerekliliği vardır. Sadece bıdı bıdı yapmak için, haybeye sallamak olmaz. Eğer yapılan bu yorumda siyasi partinin şarkı kullanmasını eleştirmekse olay, o zaman kurduğu cümlelere dikkat etmesini öneririm Özdemir'e. Çünkü kurulan bu cümle; dünya çapında milyonla ifade edilecek bir hayran kitlesine sahip, konserlerinde ortalığı ayağa kaldıran, yine geçen sene İstanbul'da verdiği konserle tüm rock severleri coşturan, uçuran, rock müzik tarihine klasikleşmiş yüzlerce şarkıya imza atan bir gruba ve onun milyonlarca hayranına bir hakarettir.

 Hem Özdemir hem de bilmeyenler için Scorpions hakkında küçük bir özgeçmiş paylaşmak istiyorum.

 Scorpions Almanya'nın Hanover şehrinde 60'ların sonuna doğru kurulmuş olan hard rock/heavy metal grubu, 1980'lerin en büyük müzik gruplarındandır. "Wind of Change", "No One Like You", "Rock You Like a Hurricane", "Still Loving You", "Humanity", "Send Me an Angel" gibi parçalarıyla tarihe adını altın harflerle yazdırmış olan Scorpions'ın albümleri dünya çapında 75 milyondan fazla satmıştır. Grup son albümleri Sting in the Tailin ardından çıkacakları ve birkaç yıl sürecek dünya turnesinin ardından dağılacağını açıklamıştır.

Burada yok ama ben ekleyeyim; grup ayrıca 2008 yılında Berlin Flarmoni Orkestrası eşliğinde "kendi" parçalarından oluşan bir konser vermiştir.


İşte sadece bu kadarcık paragrafta anlatılanlar için bile Scorpions ve efsane klasik parçaları "Wind Of Change" için öyle bir açıklama yapabiliyor olmak, kendinde bu cesareti bulabilmek inanılmazdır, akıllara durgunluk verir. Cüneyt Özdemir sunduğu programlarıyla, kendi düşüncesiyle bence 5N1K'da olmaya devam etsin. Sevenleri, takipçileri var. Onlara yeni ve hızlı haberler vermeye devam etsin ama bilmediği şeyler konusunda ahkam kesmesin. Bu haberde rock müzik, bir şekilde siyasete haber olmuştur. Bundan dolayı da kötü bir şekilde hak etmediği bir eleştiri ve hakarete mazur kalmıştır. Her zaman söyler ve savunurum rock müzik; öyle basite alınacak ve herkesin de anlayıp dinleyebileceği türden bir müzik değildir.

 Bunun içinde önüne gelen rock müzik hakkında atıp tutar, anlamaz, bilmez ama boş konuşmaktan geri kalmaz. Dincisinden, sağcısına, birçok kesim için eleştirilecek en iyi malzemedir rock. Yalnız bu insanların hiç birinin, bilmediği şeyi eleştirme gayretini bir yana bırakın, "Bir okuyup öğreneyim, ne menem bir şeydir bu" demeye de hiç niyetleri yok. E koskoca haberci bunu yaparsa diğerleri neden yapmasın öyle değil mi? Ki habercilik aynı zamanda araştırmacılıktır. Bilmediğin, içeriğinde, "doğruluğundan" emin olmadığın hiçbir şeyi haber yaparak bunu kitlelere ulaştıramazsın. Eğer öyle yaparsan "magazin gazeteciliğinden" (paparazzi) yani dedikodu yapmaktan öteye gidemezsin.  Sosyal paylaşım sitelerinde profil açıp binlerce hayran sahibi olmak, orada sabah akşam, gerekli gereksiz yorum yapma hakkını kimseye vermez. Orası da sanal iletişimdir, insanları bir takım şeylerden haberdar etmek demektir ve bunu herhangi bir medya kuruluşu adına değil kendi adına yapmaktır. İşte bu yüzden de bence çok daha fazla dikkatli olma gereği vardır. Eğer dikkat etmeyip böyle büyük gaflar yaparsan, dillere düşlersin.

 "Gazetecilik, insanın kendi anlamadığını başkalarına açıklama sanatıdır."

LORD NORTHCLIFFE

"Edebiyat ikinci defa okunacak; gazetecilik ise bir defada anlaşılacak şeyi yazma sanatıdır."
CYRIL CONNOLLY

"Önlerine sözün özünü koyun ki okusunlar, anlaşılır biçimde koyun ki takdir etsinler, canlı biçimde koyun ki hatırlayabilsinler ve hepsinden önemlisi doğru olarak koyun ki ışığını takip etsinler."
JOSEPH PULITZER

"Gazeteci için insan denen varlık, üstünden deri geçirilmiş bir haber maddesidir."
FRED ALLEN

"Herkes için eşitliğe inanıyorum; muhabirler ve fotoğrafçılar hariç."
MAHATMA GANDI

"Basınla yüzleşmek, cüzzamlıyı yıkamaktan daha zor."
RAHİBE TERESA

 

İletişim:yazarasyn@gmail.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: