ÇAYDANLIK

Destekliyorum

Aşiyan Kutlu - 11 Ocak 2011

İnternette birçok paylaşım sitelerinde açılan bir takım gruplar var. Bunlardan dilediğinize üye olup olanı biteni, paylaşımlarını izliyorsunuz. Üye olduğunuz gruba göre de ya bilginiz artıyor daha çok aydınlanıyorsunuz ya da daha da fazla cahilleşip, bataklığın dibine sürükleniyorsunuz.

Bunlardan benim müzikle alakadar üyesi olduğum "Türk Gitaristler" ve benzeri birkaç grup, yerli profesyonel ve amatör gitaristlerin videolarını paylaşıyor. Amatör müzisyenler ağırlıkta. Ve grup diyor ki; yerli müzisyenlerimizi destekleyelim. Paylaştığı birçok videonun üstüne buna benzer yorumlar yapıyorlar. Altına da grubun üyesi ve milli duyguları hassas bir sürü üye yorumlar yaparak beğenilerini ve desteklerini ortaya koyuyorlar.

Bu güzel bir hareket, kötü demiyorum. Tabii ki hak edeni alkışlayacağız, destekleyeceğiz de… Bu bahsettiğim gruplar ve üyeleri durumu biraz abartmış vaziyetteler. Yani orada benim gitar çaldığım bir video paylaşılsa herhalde beni de desteklerler.

O paylaşımlardan birinde dinlediğim bir videoya şöyle bir  yorum yapmıştım: "Sevgili arkadaşım, güzel çalmaya çalışmışsın, eline sağlık ama bence fazla distortion basma ve daha fazla çalış."

Amanın! Grup üyeleri neredeyse beni linç ediyorlardı. E iyi de ben duyduğuma yorum yaptım ki, bu anlamda kulaklarıma güvenirim. Gerçekten iyi duyarlar.

Destekliyorum

 

Sevgili gitarist arkadaşlar; gitarı anlamsızca bağırtmanın, gitar çalmak olduğunu sanarak bol bol ciyaklatıyorlar. Arada ne nota duyuyorsunuz ne de melodi. Bu gitar çalmak değil, bu kafana estiği gibi bol bol distortion basmaktır.

Aynı şekilde bazı amatör grupların da videolarını paylaşıyorlar, onları da dinliyoruz ve gerçekten iyi olanları beğenip, paylaşıp, daha çok insan tarafından tanınması ve dinlenmesini sağlayıp elimizden geldiğince destek oluyoruz.

Ama öyle gruplar var ki, gerçekten dinlemeye yürek, beyin, kulak dayanmıyor. E şimdi bizdeki de kulak yani boru değil. Her önümüze sunulanı beğenip, dinleyeceksek nerede kaldı kalite. Bakıyorsunuz vokalde, bir kere kulak yok, ses deseniz eh zorlamayla bir şeyler oluyor. Ayrıca bilmeden brutal yapanlar var, onlar iyice olayı vahim hale sokuyor. Ben anlamıyorum, bu insanlar belli bir süredir müzikle uğraşan, bununla ilgili eğitimler alan kişiler, peki bu arkadaşların çevresinde bunları uyaracak hiç mi kimse yoktu. "Bu halinizle ortaya çıkmayın, rezil olursunuz" diye bilemedim.

 

Destekliyorum

Tamam, madem yerli grup ve müzisyenleri destekliyoruz o zaman başlıyorum saymaya… Bu ismini vereceğim arkadaşları bir dinleyin, sanırım o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Hepsinin myspace ve facebook'ta profilleri var, isimden aratıp bulabilirsiniz.

Şimdi önceliği aynı zamanda arkadaşım olan çok sevgili, güzel insan Şinasi Celahiroğlu'na veriyorum. Kendisi gitar çalıyor, ağırlı olarak jazz müzisyenidir ama onda öyle bir yürek ve kulak vardır ki, her türe ayak uydurabilir. İkinci olarak, yine hem arkadaşım olan hem de iyi bir basist olan Cem Tuncer'de sıra… Kendisi aynı zamanda Zuhal Müzik Ankara sorumlusudur. O da Şinasi gibi, ağırlıklı olarak jazz müzisyenliği yapar aynı zamanda aranjördür ve birçok ismi bilinen müzisyenin albümlerinde onlara eşlik etmektedir. Üçüncü sırada yine arkadaşım olan ve Ankara'nın en iyi gitaristlerinden Ahmet Nebi Şaylan var. Kendisi rock müzisyenidir. Birçok gruba eşlik etmiştir. Şu an Marmaris'te bir grupla sahne almaktadır. Bir başka isim, Ankara'nın köklü gruplarından Flu'da gitar çalan arkadaşımız Cengiz Taşkın var. Ağırlıklı olarak rock, reggy tarzında müzik yapıyorlar. Ve başka bir isim Tayfun Işık; İzmir'de kendi grubuyla müzik yapıyor, kendileri iyi bir basist'tir efendim. Ve yaşı henüz küçük olmasına rağmen, çok iyi gitar çalan başka bir isim var sırada; Bursa'da müzisyenlik yapıyor, kendi grubuyla çeşitli barlarda canlı performans gösteriyorlar, ismi Özgür Çalı efendim. Bu ismi iyi aklınızda tutunuz çok yakında epeyce duyacağınıza eminim. Ve başka yetenekli bir isim daha Hakan Akkaya; bass ve davul çalıyor, beste ve aranjörlük yapıyor. O da çok yakında çok güzel bir proje ile bizlere kendisi gösterecek. Bir başka isim Erkin Yanyalı; o da Ankara'nın iyi gitaristlerindendir. Kendi grubu ile rock barlarda program yapıyor. Şimdi de Can Dekak'tan bahsedelim; davul çalıyor üstelik de her tür müziğe eşlik edebilecek kapasitededir. Ağırlıklı rock olmak üzere, jazz ve pop tarzında gruplarla beraber barlarda program yapıyor. Sırada iyi bir davulcu daha var Serdar Güzelişler; Düş Sokağı sakini Murat Çelik'e eşlik etmiştir. Şu an Ankara'da bir stüdyoda bateri eğitmenliği, ses kayıt ve mastering aranje yapıyor.

Destekliyorum

İsmini hatırlayamadığım, burada ismi geçmesi gereken arkadaşlardan özür diliyorum. Hatırlayabildiğim ve yaptıkları işi desteklediğim arkadaşlardan bazıları böyle… Lütfen bir şekilde internetten kendilerini bulun, yaptığı işlere bakın. İşte o zaman destek verilmesi gereken arkadaşlar kimlermiş, neler yapmalılarmış, daha iyi anlayacaksınız. Müziğe gönül vermiş, bu işi yapmak isteyen diğer arkadaşlara da tavsiyem; çok çalışın, gitarı ya da diğer müzik aletlerini "temiz" çalmaya gayret edin ve bu anlamda Türkiye ve dünyada isim yapmış müzisyenleri dinleyin, dinleyin, dinleyin ve de çalışın, çalışın, çalışın…

Kulağımızın pasını silen, bu işi ciddiye alan, yüreklerini ortaya koyan bütün müzisyenlere sevgilerimi iletiyorum. İyi ki varsınız…

 

İletişim: yazarasyn@mail.comYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: