ÇAYDANLIK

Demokrasi Bize Harem

Onursal Yazman - 21 Eylül 2011

Demokrasi Bize Harem

Kırk yılın tekinde yerli bir diziyi başından itibaren izleyecek oldum. Onu da rekor sayıda ve yoğunlukta RTÜK'e şikayet etmişler. Dramanın henüz yayımlanabilmiş tek bölümünün ardından hafta boyunca en çok bu konuşuldu, Meclis çevrelerinde de en çok bu tartışıldı, "gündem yine fena değişti" dedim, hiç önemsemedim. Ta ki reklam panolarından afişleri yırtılıp diziyi yayımlayan kanalın binasına yumurta atıldığını öğrenene kadar.

Öncelikle, takım elbisesine yumurta akı bulaşanlar şimdi binanın dış cephesi için nasıl bir nano demokrasi beğenecekler onu çok merak ediyorum? Ama şundan eminim ki bu muhteşem yüzyıldan pek fazla tad almıyorum. Hele bu demokrasicilik çağı benim gibilere göre hiç değil.

Bildiğim kadarıyla Topkapı Sarayı herkese açık bir müzedir. Oraya giden, sarayın tarihine ziyaretçi sıfatıyla kaydolur. Doksanların ortasıydı, İstanbul'un en güzel mevsiminde sıcağa rağmen bir kere gitmiştim. Fırsat buldukça da tarihi yarımadayı gezerim: Babamın doğduğu ev ve okuduğu okul, babamın okuduğu okulda gittiğim kurs, yazıhanemizin eski adresleri, köfte-piyaz-helva üçlüsü, hostellerin terasında içilen en güzel manzaralı biralar, anadilim dışında bildiğim tek dili pratik yapma olanağı tanıyan turistlerle içiçe olma durumu, Aya İrini'deki klasik müzik ve Darphane-i Amire'deki rock konserleri, Küçük Ayasofya'ya çok yakışan bir arkadaşımın evi, ve tabi ki mücevherciliğin merkezindeki pırlantanın en parıltılısı da, hep oradadır.

İşte bu koşturmaca içinde Topkapı'yı ilk ve son ziyaretimde Harem için ayrı bir ücret ödemem gerekiyordu. Yerlisi yabancısı hiç farketmez, müzede en çok turist çeken bölümün Harem olduğunu o gün gözlemlemiştim, bugün bunu rakamlar da doğruluyor.

1971'in 16 Eylül tarihli Hayat'ı (Sayı 38), "yüzyıllardır gizli kalmış bir şahaseri, renkli resimlerle 6 sayfalık bir albüm halinde sunuyor"uz sürmanşetiyle çıkmış. Dillere destanmış o zamanlar Harem.

Bugün demokrasi varsa, içinde Spartaküs'ün kanı ve kumu da var. Ha bir de tezde pornoya izin verildiği sızar sızmaz öğretim görevlisinin ilişiğini tez kesen üniversite yönetimi.

Demokrasi Bize HaremYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: