ÇAYDANLIK

Cadılar Bayramınız Mübarek Olsun

Atlantisten Gelen Adam - 21 Ekim 2012

Cadılar Bayramınız Mübarek Olsun

Sevgili arkadaşım Münir'in yeni gıcır mekanı Dorock Bahçe'de Halloween yani Cadılar Bayramı Etkinliği yapılacak. Üstelik o gece müzikleri ben tayin edeceğim arkadaşlar şimdiden ne kadar cin, ecinni, cinali, ifrit, peri, elf, karakaçan, cadaloz ve cadı varsa, CADILAR BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN! diyorum. Hal böyleyken, hem deli kasap'ın güzide yazarı hem de TC'nin ilk ve son ecinni uzmanı Evren Ünal'ı mağarasında ziyaret ederek, büyü yapmadığı bir zamanda beni Halloween mevzusu konusunda aydınlatması için ricacı oldum. Başlarda bir ya havle çektikten sonra cevabı netti: "Pagan geleneği bildiğim kadarıyla!"

Hevesle, suratımda yarım ağız bir sırıtma, hikayenin gerisini dinlemek üzere aval aval zatıalilerine bakarken, Evren kardeşimin beni başından savmaya çalıştığını anlamaya başlamıştım. Ama benim adım Sarı Kafa ve biz Atlantisliler için ormanda "tuttuğunu koparan adamlar" derler! Binaenaleyh; Evren'e yaptığım baskı üç beş saniye sonra bir sonuç verdi ve ecinni uzmanı geviş getire getire konuşmasına devam etti (bunu yaparken öfleyip pufluyordu):

"Kötü ruhları, ecinnileri kovmak amacıyla böyle kutlamalar yapılırmış, biz Türklerde olmaz! Neden olmaz çünkü pagan geleneğimiz yok! Biz, şaman geleneğiyle anca kurşun döker, tahtaya vururuz! YETTİ Mİ SARI OĞLAN!?"

Oğlan demesine içerlemiştim ama pirimiz diye ses etmedim. Abimiz dur ben sana en iyisi o gecede çalacağın bir şarkı listesi hazırlayayım dediğinde ben konuyu yine Halloween'e "döndermek!" üzere müdahale etmek istedim...

"..En başta" diyordu, " ...John Carpenter'in Halloween film müziği mutlaka çalınmalı..."

 "BİR DAKKA EVREN REYİZ!" deyip lafı ağzına dıktım ve itirazımı dillendirdim:  "Ama Bizans tarihçileri Türkleri pagan diye tanımlıyodu aga!?. Mesela Herzec'in Bizanc adlı muhteşem tragedyasını okurken en cok buna takılmıştım ben. Atalarımız Pagan'mış olm!"

Evren önce yüzünü buruşturdu, sonra, elindeki kafatasından bir yudum kan şarabı içti omuzunu silkerek ve "Pagan inanışı Keltlerden, yani İskoç-Galli kökenlerinden gelir" deyip geğirdi. Sonra da HIS-HIS-HIS diye gülerek: "Türkler olsa olsa kızılderililerle akraba olur; pagan kökeni olduklarını sanmıyorum ule, kim uydurmuş yahu!?" diye gürledi!

Sonra birden kaşlarını çattı ve bana kan şurubundan ikram ederken konuşmasını sürdürdü:

"Şu an aslında Türk ırkının %25 küsuru anglosakson avrupa ırklarından geliyor! Ancak %90 oranında Araplaştığımız için farketmiyor hahaha!" (Mağarası gülüşüyle inliyordu ve nefes almadan devam ediyordu)

"...Halloween'ı bu hale sokan da Amerika zaten, öyle kostümlü balkabaklı kutlamazmış avrupalılar gibi!..."

Baktım Evren Ünal'dan bana bir fayda yok, toparlandım ve mağaranın çıkışına yöneldim.

Bizimki arkadan bağırdı: "DUR! Nereye gidiyorsun!?"

"Şehir kütüphanesine! Senden bana bi fayda yok!"

Önce ağzındaki pis tütünü bir çiğnedi. Sonra tükürdü. "Ne zaman bu parti!?" dedi.

"Ayın 31.nde!" dedim.

"Nerde" dedi kayıtsız ve ağzına kabuklarını soymadan bir kestane attı.

"Dorock bahçe'de", dedim, "İmam Adnan sokak en üst kat! Gelcen mi!?"

Gözlerini iyice bir kıstı.

Kara kedisini okşadı. (Brrrg diye osurdu kedi)

Baktı.

Baktı.

Ve tısladı: "Olabilir!"
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: