ARŞİV

Biz Kimiz

Deli Kasap - 8 Haziran 2010

2001 yılında kurulan Delikasap; bir grup müzikseverin, gazetecinin, dağcının, rockçının, sinemacının, sporcunun, fotoğrafçının, heavy-metal bağımlısının, punk-rockerın, çapulcunun, edebiyatçının, gezginin ve huysuzun, varolan kültürel, siyasal ve sosyal iklimden memnun olmamaları; mevcut yazılı, görsel ve işitsel medyayı sıkıcı bulmaları; öfkelerini, sevinçlerini ve hüzünlerini paylaşabilecekleri ortak bir platformdan yoksun olmaları ve benzeri debdebeli gerekçelerle "kendi düşüncelerini temsil edebilecek bir alternatif medya yaratma amacıyla" oluşturdukları kolektif bir basın girişimidir. Bu mecmua, dijital edisyonları ve fiziksel baskılarıyla kesintisiz yayınlarını sürdürerek, Türkiye'de benzerine rastlanmayacak bir rekor kırmış ve kırmaya devam etmektedir (bu satırların yazıldığı sırada 12. yılını doldurmuştur).

Delikasap enternasyonalisttir. Yayınlarında aşırı sağa, köktendinciliğe, ırkçılığa karşı tavır alır. Bu minvalde demokratik kitle örgütleri ve ilerici kurumlarla ortaklaşa eylemlilik içinde olmayı bir yurttaşlık görevi olarak kabul eder. Rock'n'Roll'un kuru gürültüden ibaret olmadığının bilinciyle bir ayağı hep sokaklardadır.

Değişen medya algısına paralel olarak Delikasap'ın "mecmua" anlayışı da klasik aylık çıkan bir dergi hüviyetinden farklıdır. Dinamik ve etkin bir yayın anlayışı çerçevesinde Delikasap; televizyon, internet, radyo, fiziksel ve sanal, yazılı, görsel ve işitsel basın ortamları, günlük gazeteler ve sosyal medya enstrümanlarıyla ortaklaşa ve kurumsal işbirlikleri yapar. Bu disiplinler arası kültürel alışveriş, müzik festivallerinden felsefe organizasyonlarına kadar geniş bir alanda Delikasap'ın sosyal yaşama ve gündelik hayata müdahale etme araçlarını içerir.

Hareketin medya yapılanmasında ana unsur, 2001 senesinde yayın hayatına başlayan Delikasap'ın internet sitesi, Delikasap.com'dur. http://www.delikasap.com adresinde faaliyet gösteren oluşum; fanzin kültürü, edebiyat, güncel ve politik eleştirilerle müzik gazeteciliğini harmanladıkları içeriğiyle, 2003 yılında "Kemancı Zine Okurları En İyi İnternet Sitesi" ödülünü almıştır.

Müziğin tarihsel gelişiminde dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğunu düşünenlerin yayın organı olan Delikasap, "müzikal eylemci" bir bakış açısına sahiptir. Yayınlarını bu temel üzerine konumlandıran Delikasap, internet yayıncılığına ek olarak her biri Türkiye'nin asil ve yürekli aydınlarına adanmış koleksiyon sayıları hazırlamış ve bu neşriyat, kuşe kağıda basılı özel dergi formatında limited edition olarak Delikasap takipçilerine sunulmuştur (Hrant Dink, Aziz Nesin, Yaşar Kemal ve Can Yücel'e ithaf edilen koleksiyon baskılarının tamamı tükenmiştir).

2007 yılında Efes Dark'ın düzenlediği "Üniversiteliler Arası Rock Müzik Yarışması" elemelerinde, Delikasap dergisi de jüri listesine bir temsilci göndermesi için davet almıştır. Bulutsuzluk Özlemi vokalisti Nejat Yavaşoğulları, Moğollar bas gitaristi Taner Öngür, Dream TV yönetmeni Öykü Onur Tanyel, Sony Müzik Direktörü Selim Serezli ve Müzik Tarihçisi Murat Meriç gibi isimlerin yanı sıra müzik basınını temsilen Delikasap dergisi Genel Yayın Yönetmeni Atlantisten Gelen Adam jüri üyesi olarak görev almıştır.

Delikasap, 2010 yılı kasım ayı itibari ile yukarıda sözedilen aktivitelere ek olarak saygın günlük gazetelerden Birgün ile kolektif bir Ek projesine girişmiştir. Gazetenin her ayın birinde yayımladığı EK (Eleştirel Kültür) adlı ilavesinde "Extra Delikasap" köşesi yer almış ve mecmuamız yönetimi, Birgün Eleştirel Kültür Eki'ne editoryal katkı sunmuştur. Daha sonra benzer bir ortak çalışma Yurt Gazetesi kültür eki için de gerçekleştirilmiştir.

Delikasap'ın dinamik medya anlayışı radyoculuk deneyimini de içermektedir. Delikasap yazarlarının öncülüğündeki "Deli Radyo" girişimi, 95.1 frekansında Özgür Radyo'da yayına başlamış ve 2010-2011 sezonunda müzikseverler ile interaktif bir radyo programı deneyimi yaşamıştır.

Delikasap'ın bir diğer projesi Delikasap TV kanalı ise internet üzerinden yayınlanmaya başlamıştır. Pek yakında, Deli TV'ye ek olarak özel bir televizyon kanalında farklı bir program formatı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir, gelişmeler bilahare aktarılacaktır.

Delikasap; kendini kısaca "Rock'n'Roll kültürü mecmuası" olarak tanımlar.

Bu mecmua antikapitalist bir dünya görüşünü benimser ve Delikasap yazar, çizer, yönetici ve çalışanları gönüllülük esasıyla, maddi karşılık beklemeden katkı sunmayı kabul ve taahhüt ederler. Delikasap'a verilen çalışmalar; yazı, röportaj, çizim, audiovisual eserler ve her türlü makalenin yayınlanacağı format; fiziksel (kağıda basılı materyal, koleksiyon baskıları), dijital (e-dergi) ya da görüntülü (video) biçimlerde gerçekleştirilir.

Delikasap, para dahil her türlü kısıtlayıcı, baskılayıcı ve özgür medya hedefini sekteye uğratabilecek "piyasa ilişkilerine" girmekten mümkün olduğunca kaçınır ve maddi sıkıntıları aşma yolunda rekabet yerine dayanışma, hırs yerine paylaşma kültürünün gelişmesine çabalar. Bu oluşum "amatör profesyonel" olma kaygısı güder ve başta genç yazar adayları olmak üzere, amatör ve profesyonel bireylerin özgün katkılarının Delikasap'a eklemlenmesi ve amatör ruhun korunması bağlamında potansiyel katkı sunabilecek herkesin harekete dahil olmasına öncelik tanır.

Oluşumumuz, dijital ortamdaki yayınlarının yanı sıra, pek yakında yeni koleksiyon baskılarıyla da sisteme meydan okumaya devam edecek ve daha güzel bir dünya için mücadele edenler kervanına müzikal katkılar sunmayı sürdürecektir.

2012 yılında Boğaziçi Üniversitesi Radyosu tarafından en iyi müzik dergisi ödülüne aday gösterilen Delikasap, tüm yayınlarında basın ahlak yasasına uymayı taahhüt eder.

http://www.delikasap.com

http://www.facebook.com/delikasap

http://www.twitter.com/delikasapmecmua

Biz KimizYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: