AJANS

Vesveseli bir rockband: Primal Scream (20 yıl sonra hala güncel)

Deli Kasap Haber Ajansı - 15 Nisan 2011

Primal Scream ilk albümü 'Sonic Flower Groove'u 1987'de yayınladığında The Byrds, Velvet Underground gibi Amerikalı rock gruplarından etkilenmiş olsa da müzikleri ile bambaşka bir yerdeler. Gillespie'in Jesus& Mary Chain'den ayrılmasının ardından yolunda hızla ilerleyen grup; indie rock, dans müziği, garaj rock etkileşimleri arasında karanlık dans salonlarına hayat veren, eğlenmek için sadece müziği de yeterli kılan bir tarzda kendilerini buldular. İngiltere'de sosyal ve müzikal anlamda çığır açan bu grup, The Stone Roses ve The Happy Mondays gibi İngiliz alternative rock gruplarını da etkiledi.

Vesveseli bir rockband: Primal Scream

1984'te şekillenmeye başlayan dünyaca ünlü grup Primal Scream, 90'ların başında yayınlanan "Screamadelica" albümün 20. yılını geride bırakırken, bu albümü çok özel bir versiyonla kutluyor. "Screamadelica (20th Anniversary Edition)" adlı 2 CD'lik özel albümle ile hayranlarını sevindirecek olan grup, kurulduğu günden bugüne kendi deyimleriyle futbolun bile gri olduğu dönemde dans, heyecan, mutluluk dolu müzikleriyle ismini duyurdu.

 

80'lerden günümüze grup üyeleri değişse de; Jesus& Mary Chain'den tanıdığımız Robert Gillespie önderliğinde, Martin Duffy, Andrew Innes, Gary Mounfield, Henry Olsen, Philip Toman, Robert Young'lı ekip aynı hızla yoluna devam ediyor.

 

"Trainspotting", "Kick-Ass", "Grand Theft Parsons" gibi filmlerde kullanılan şarkıları ile bizi büyüleyen Primal Scream'i zirveye taşıyan ve yerini belirleyen albüm "Screamadelica"; "Higher Than the Sun", "Come Together", Shine Like Stars" gibi parçalarıyla "Screamadelica (20th Anniversary Edition)" albümünde. "Screamadelica (20th Anniversary Edition)" albümü; 90'ların başında İngiltere Merkür Müzik Ödülleri'ne layık görülen "Screamadelica" parçalarından oluşan birinci CD ve dört adet özel parçanın bulunduğu ikinci CD'den oluşuyor. Albümde yer alan kitapçıkta Primal Scream üyelerinin kendi ağzından bilgiler sunulurken, fotoğraflar ve de özel bir yazı ile pekiştirilmiş bu 20.yıl albümü Türkiye'deki indie - rock severleri mutlu edecek.
 Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: