AJANS

The Haunted Da Cadılar Bayramında Geri Dönenlerden

Deli Kasap - 30 Ağustos 2006

>AĞUSTOS 2006 HABER BÜLTENİ
31/08/2006


AĞUSTOS 2006 HABER BÜLTENİBARIŞAROCK FESTİVALİ KİTAP OLDU!
2003 yılından bu yana muhalif tavrıyla; yüzlerce müzisyeni, on binlerce kişiyi ve çok sayıda kitle örgütünü buluşturan Barışarock'ın öyküsü kitaplaştı!
Her şey Kola'nın bir Rock festivali düzenleyeceğini duyurmasıyla başladı. Irak Savaşı'nın tüm acımasızlığıyla devam ettiği günlerde, muhalifler bu festivali protesto etmekte kararlıydı Akıllarına gelen fikir bir 'karşı festival' düzenlemekti. Rock müziğin isyankar ve savaş karşıtı yönlerini öne çıkaran, barış isteyen, kapitalizme isyan eden bir festival...Yani Barışarock!
2003'te Rock Şişede Durmaz, 2004'te Evimiz Dünya ve 2005'te Karşı Festival başlıklarıyla gerçekleşen Barışarock, zamanla on binlerce kişiyi ve Rock müziğin farklı türlerini buluşturan bir 'toplumsal hareket' haline geldi. Woodstock için Rock'ın 1 Mayıs'ı derler Barışarock, Türkiye'nin Woodstock'ı, Rock'ın 15-16 Haziran'ı oldu
Müzikal İsyan Barışarock başlığıyla yayınlanan kitap, Barışarock'ın büyüyerek devam eden öyküsünü... Festivalin dört yıllık macerasını eğlenceli bir dille anlatıyor. Müzisyenler ve gönüllülerle yapılmış söyleşiler, Barışarock hakkında yazılmış çeşitli makaleleri içeriyor.
Kitap ayrıca, kolay okunan mizahi anlatımıyla, müzik terimleri ve şarkı sözlerine yaptığı göndermelerle dikkati çekiyor.
Barışarock gönüllüsü Kıvanç Eliaçık'ın hazırladığı kitap üç ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde festivalin hikayesi anlatılıyor. Hazırlık tartışmalarından, yaşanan sıkıntılara, müzik gruplarından, destekleyenkitle örgütlerine, savaş karşıtı hareketin geleceğinden, müzik ve politika ilişkisine çeşitli konular Barışarock'ın tarihçesiyle beraber anlatılıyor. İkinci bölümde festivalde sahne alan müzisyenler ve festivalde gönüllü olarak çalışan Barışarockçılarla söyleşiler bulunuyor. Söyleşiler farklı türlerde müzik yapan ve birbirinden farklı düşünen müzisyenlerin fikirlerinin panoramasını sunuyor. Gönüllülerin söyleşileri ise Barışarock'ın işleyişini ve festival anılarını aktarıyor.Üçüncü ve son bölümde ise Barışarock hakkında daha önce yazılmış makaleler bulunuyor. Ayşe Düzkan, Çiğdem Mater, Doğan Tılıç gibi isimlerin yanı sıra Barışarock gönüllülerinin yazıları bulunuyor.

Müzikal İsyan: Barışarock

Hazırlayan: Kıvanç Eliaçık

208 sayfa / Mephisto Kitabevi / Ağustos 2006


DEFTONES'UN YENİ ALBÜMDÜNEN İLK ŞARKI ONLINE!!!
24 Haziran 2006 tarihinde Mute Promotions ve Bronx Productions ortak organizasyonu ile ülkemizde ilk defa ağırladığımız ve muhteşem bir performansla İstanbullu hayranlarına unutulmaz bir gece yaşatmış olan, Nu-Metalin yaratıcı gruplarından Sacramentolu Deftones, "Saturday Night Wrist" adını verdiği ve 31 Ekimde piyasaya sürülecek olan yeni albümünün açılış parçası olan "Hole In The Earth"ü resmi myspace sayfasında dinleyicilerin beğenisine sunmuş durumda. http://www.myspace.com/deftones adresinden bir göz atabilirsiniz.
Maverick Records tarafından piyasaya sürülecek olan albümün şarkı listesi de şu şekilde:
01. Hole in the Earth
02. Fm
03. Beware
04. Cherry Waves
05. Mein (feat. Serj Tankian)
06. Interlude
07. Tilde
08. Rats
09. Pink Cellphone (feat. Annie Hardy)
10. Combat
11. The Earth
12. Comanche


DISSECTION GRUBU FRONTMANİ JON NÖDTVEIDT İNTİHAR ETTİ!!!
İsveçli Black Metal grubu Dissectionın kurucusu ve vokalisti Jon Nödtveidt Stockholm Hässelbyde yaşadığı apartman dairesinde 16 Ağustos 2006 tarihinde ölü bulundu. Nödtveidtin kendisini silahla kafasından vurduğu ve intihardan hemen önce de babasına ve kız arkadaşına birer intihar mektubu gönderdiği belirtildi. Mektupta yer alan cümlelerin ise şunlar olduğu açıklandı: "Uzağa gidiyorum Uzun, çok uzun bir süreliğine. Translyvaniaya gidiyorum!"
Dissection müzikal yapısı ve şarkı sözleri ile Black Metal türünün en nev-i şahsına münhasır gruplarından biriydi. Grubun geçtiğimiz yıl Nödtveidtin hapishaneden çıkması ile kayıtlarına başladıkları ve bu sene başında çıkardıkları "Reinkaos" adında yeni bir albümü ve "Rebirth Of Dissection" adında yeni bir DVDsi de vardı.


NORVEÇLİ POLİTİKLER W.A.S.P.'A KARŞI!
10 Eylül 2006'da kariyerlerinde ilk defa İstanbul'da sahne alacak olan efsanevi Heavy Metal grubu W.AS.P.'ın 18 Eylül 2006 tarihinde Norveç'in Bergen şehrinde düzenlenecek olan konseri ülkedeki politikleri atağa geçirdi. Grubun sahne şovu yüzünden konserin iptal edilmesi için organizatörlere baskı yapıldığı gelen bilgiler arasında.
W.A.S.P.'ın sahne sovu çarmıha gerilmiş bir rahibenin bıçakla tecavüz edilmesi ve ardından grubun frontman'i Blackie'nin rahimden kanlı bir cenini çıkartıp bıçakla gözlerini oyması gibi bir sahne içerdiği için ülkenin politik şahsiyetleri tarafından sakıncalı bulunmuş durumda.
Toplumdaki tecavüz eğiliminin hali hazırda büyük bir sıkıntı ve en mücadeleci şekilde uğraşılması gereken sorunlardan biri olduğunu savunan politikler, bu konseri izleyecek olan gençlerin tecavüze karşı eğilimlerinin artabileceğini savundukları için konserin iptal edilmesi yönünde organizasyonu yapan şirkete baskı yapıyorlar.
Politiklerin bu görüşlerine karşı öğrenci birlikleri ise bunun sadece bir şovdan ibaret olduğunu ve W.A.S.P.'ın tiyatral yönü kuvvetli bir grup olduğunu dile getiriyorlar. Artık yaşanılan çağda böyle baskıcı ve yasakçı uygulamaların komik olduğunu da belirten öğrenci birlikleri Alice Cooper'ın meşhur giyotin şovları ve Kiss'den Gene Simmons'ın kanlı şovlarının normal sayıldığı bir dönemde işin yasaklanması gereken boyuta sadece tecavüz içeriğinin götürmesini saçma bulduklarını da sözlerine ekliyorlar.
Konseri ayarlamış olan organizasyon şirketinden yetkililer ise yaptıkları açıklamada; konuyu grup ile görüşeceklerini bildirip şunları söylediler: "Konserini düzenlediğimiz gruplara sansür uygulatmayız. Yine de bu show hala bu turnede de kullanılıyor mu diye öğrenmek amacıyla şirketleriyle bağlantıya geçeceğiz. Kvarteret'de, bizim düzenlediğimiz organizasyonda çalacakları için gururluyuz. Eğer çok fazla tepkiyle karşılaşırsak, sahne show'u detaylarını grupla beraber gözden geçirebiliriz."


MY DYING BRIDE YENİ ALBÜM İSMİ VE ŞARKI LİSTESİ BELLİ OLDU
7 Ekim 2006 tarihinde kariyerindeki ilk Türkiye konserini verecek olan İngilterenin köklü Doom Metal gruplarından My Dying Bride, Peaceville/Snapper Records tarafından yıl sonunda piyasaya sürülecek olan yeni albümünün adının "A Line Of Deathless Kings" olduğunu açıkladı. İngilteredeki Academy Studyolarında kaydedilen ve Chapel Studyolarında mixing işlemleri tamamlanan albümde yer alacak olan şarkılar ise şunlar:
01. To Remain Tombless (6:06)
02. L'Amour Detruit (9:08)
03. I Cannot Be Loved (7:04)
04. And I Walk With Them (6:37)
05. Thy Raven Wings (5:22)
06. Love's Intolerable Pain (6:14)
07. One of Beauty's Daughters (5:40)
08. Deeper Down (6:28)
09. The Blood, The Wine, The Roses (8:21)


IGOR VE MAX KARDEŞLER YILLAR SONRA AYNI SAHNEDE!!!
Igor Cavalera'nın da ağabeyi Max'in 10 yıl ardından kurduğu grubu terk etmesiyle sıkıntılı bir döneme giren Brezilyalı Metal efsanelerinden Sepultura yeni davulcuları Jean Dolabella eşliğinde konserler vermeye devam ede dursun; gruptan ayrılan Igor Cavalera D-Low Memorial Festivali'nin (her yıl Max Cavalera'nın üvey oğlu "D-Low" Wells adına 17 Ağustos'da gerçekleşen festival) 10'uncu yıl dönümünde ağabeyi Max Cavalera'nın grubu Soulfly ile sahne aldı ve gruba "Attitude" ile "Roots Bloody Roots" şarkılarında bagetleriyle eşlik etti. Konserde Soulfly'ın tek konuğu Igor değildi. Grubun eski davulcusu olan ve kariyerine Stone Sour ile devam eden Roy Mayorga "No Hope = No Fear" adlı şarkıda baget salladı. Eski Megadeth bassçısı David Ellefson ve North Side Kings grubundan Danny Marianinho ise "Defeat U"da gruba katıldı. Ellefson ayrıca grupla birlikte "Prophecy"i de çaldı. Max'in üvey oğlu Ritchie (INCITE grubunun da vokalisti) ise birçok Soulfly konserinde olduğu gibi "Bleed" ve "Stay Strong" şarkılarına vokal yaptı.

Bu arada Brezilyalılar ekseninde oluşan diğer gelişme ise şu şekilde: Igor Cavalera dj'liğe soyunmuş durumda!!! Igor ve karısı Laima Los Angeles'da 18 ve 19 Ağustos tarihlerinde iki gece üst üste dj'lik hünerlerini sergilediler. Etkinliğin afişine aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:
http://i2.photobucket.com/albums/y43/saditirak/Igor_LosAngeles.jpg


THERAPY'DEN ÖZEL WEB KONSERİ!!!
İrlandalı Rockerlar Eylül ayında sadece internetten yayınlanacak ve download edilebilecek olan bir konser için stüdyoda canlı bir performans sergileceyeceklerini açıkladılar. Grup resmi web sitelerinde ise bu özel performansta playlistlerinde yer verecekleri şarkılar için bir oylama açmış durumda.
http://www.therapyquestionmark.co.uk/webgig/vote.php
adresinde çalınmasını en çok istediğiniz 3 Therapy şarkısını seçiyorsunuz ve oylama sonunda en çok istenen 12 şarkıyı grup konserde çalıyor. Oylamalar 8 Eylül'e kadar devam ediyor.
Konser Eylül ayının sonlarına doğru hem Audio hem de Video olarak ücretli bir şekilde download edilebilecek. Şarkılar teker teker de full album set olarak da satın alınabilecek. Hem CD hem DVD alacak olanlar ise grup tarafından imzalanmış özel versiyonlara sahip olabilecekler.
MACHINE HEAD'DEN YENİ ALBÜME DAİR
San Francisco Bay Areanın son müzikal mucizelerinden Machine Headin yeni albümüne dair grup tarafından yapılan açıklamalar artmaya başladı. "The Blackening" adını taşıyacak olan albümün Roadrunner Records tarafından 2007 yılı başında piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Grup 21 Ağustos 2006 tarihinde Oakland, CAdaki Sharkbite Studyolarında yeni albüm için yazılan şarkıların kayıtlarına başlıyor. Albümün yapım aşamasında grubun vokalisti Robert Flynnin yanısıra Mark Keaton ve uzun yıllardır Machine Head ile birlikte çalışıyor olan Colin Richardson da kayıtlar tamamlandıktan sonra Aralık ayında Lonrdada prodüktörlük, mixing ve mastering hünerlerini gösterecekler. Colin Richardson son olarak Trivium ve Bullet For My Valentine gibi son dönemin yükselişteki Metal grupları ile çalışmıştı.
Albümde yer alacak olan şarkıların bazılarının isimleri ise şunlar: "Clenching The Fists Of Dissent", "Aesthetics Of Hate", "Halo", "The Beautiful Mourning", "Now I Lay Thee Down", "Slanderous Love", "Wolves" ve "A Farewell To Arms".
Grup albümdeki görsel çalışmalar için ise uzun süredir birlikte çalıştığı ve Marlyn Manson için hazırladığı albüm görselleri ile de bilinen Paul Brown ile çalışacağını açıkladı.
Grubun davulcusu Dave McClain (daha önce kült Thrash Metal gruplarından Sacred Reich ile de çaldı) albüm hakkında şunları söylüyor: "Kelimeler gerçekten de bu albümü kaydedecek olmanın bana verdiği heyecanı tarif edemez." Gitarist Phil Demmel ise ekliyor: "Şu an bazı pürüzleri düzleştiriyoruz ve elimizde olan materyalden son derece gurur duyuyoruz. Size şundan daha heavy ya da şunun kadar kıç tekmeleyici falan gibi tabriler kullanmayacağım. Sadece Fuckin Metal yapıyoruz!"


AVRUPA'NIN EN ÇOK OKUNAN BASILI ROCK YAYINI KERRANG!
MediaGuardian.co.uk adlı sitenin sunduğu raporlara göre son bir yıllık satışları göz önünde tutulduğu zaman Avrupa'da en çok okunan derginin İngiliz Kerrang! dergisi olduğu belirtildi. Bu yıl 25. yılını kutlayan haftalık dergi, yılın ilk yarısı geride kaldığında toplam 80,186 satış rakamına ulaşmıştı.
Derginin yayımcısı Stuart Williams'a göre okuyucularının birçoğunun internet kullanıcıları olmasına rağmen Kerrang! okunmaya devam ediyor çünkü dergi hala internetin yapamadığı bazı şeyleri yapıyor.
Raporda yer alan satış rakamları ise şu şekilde:
Kerrang!:
2005'in ikinci yarısı: 76,165
2006'ın ilk yarısı: 80,186

NME:
2005'in ikinci yarısı: 76,792
2006'ın ilk yarısı: 74,206

Classic Rock:
2005'in ikinci yarısı: 50,027
2006'ın ilk yarısı: 56,037

Metal Hammer:
2005'in ikinci yarısı: 44,047
2006'ın ilk yarısı: 45,359

Rock Sound:
2005'in ikinci yarısı: 23,027
2006'ın ilk yarısı: 23,254


BILLY CORGAN EKİBİ TOPLAYACAK MI
2000 yılında dağılan Smashing Pumpinks geri dönüyor! Sene başında grubun frontmani Billy Corgan tarafından sinyalleri verilmeye başlanan bu yeniden birleşme kararı haberi grubun stüdyo çalışmalarına başladığı bilgisiyle netlik kazandı. Gruba 99 yılında Wretzkynin ayrılması ile dahil olan basçı Melissa Auf Der Maur şunları söylüyor: "Biliyorsunuz Billy Smashing Pumpkins adı altında bir albüm yayınlamak için fazla kişiye ihtiyacı olmayan biri. Jimmy (grubun uzun süreli davulcusu) ile birlikte stüdyo çalışmalarına başladılar. Gitarist James Iha ve beni yeniden kadroda görmek isteyip istemediğinden emin değiliz."
Daha önce efsanevi grup Queenin "A Night at the Opera" adlı kült albümünde de prodüktör olarak görev almış olan Roy Thomas Bakerın yeni Smashing Pumpkins albümünde prodüktör koltuğunda oturacağı da gelen bilgiler arasında.


METALLICA'NIN JAPONYA KONSERİNDE BİR YENİ ŞARKI DAHA!..
2007 yılının ortalarında yeni bir albüm çıkaracağı grup elemanları tarafından açıklanan ve bu yeni albüm için 14 yıllık prodüktörleri Bob Rock ile yolları ayırıp müzik dünyasının en önemli isimleri arasında gösterilen Rick Rubin ile anlaşan Metallica, Haziran ayında başladığı yaz kosnerlerine Avrupa'nın ardından Japonya'nın da en büyük festivallerinde headliner olarak yer alarak noktayı koydu. Grubun 13 Ağustos 2006 tarihinde Japonya'da düzenlenen Summer Sonic Festivali'nde (www.summersonic.com) sahne aldığı sırada playlistinde yer verdiği şarkılar arasında henüz yayınlanmamış olan ve grup elemanlarının üzerinde çalışmaya turne sonrası devam edecekleri yeni şarkılardan bir tanesinin daha bulunduğu bildirildi. Turne boyunca çaldıkları ve isminin büyük ölçüde "Death Is Not The End" olarak açıklanacağı ilk yeni şarkıdan farklı olarak 3 küsür dakikalık süresi ve Punk/Garage Rock havasıyla, hızlı temposu, Kirk'ün solo bölümü ve akılda kalıcı nakaratı ile dikkat çeken ve fanlar arasında albümden yayınlanacak ilk single olacağı bile şimdiden konuşulmaya başlanan şarkıyı bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz adres ise şu:
http://www.sendspace.com/file/i3smym
Şarkının video görüntülerini ise şu adresten izleyebilirsiniz:
http://www.youtube.com/watchv=snPAOzp2YOA
AMON AMARTH'IN YENİ ŞARKISINI DİNLEMEK İSTEYEN
İsveçli grup Amon Amarth 22 Eylül 2006 tarihinde yayınlayacağı 6. albümü "With Oden On Our Side"da yer alacak olan "Cry Of The Black Birds" adlı şarkıyı müzik firmaları Metal Blade Records'un resmi web sitesinde paylaşıma sundu.
Şarkıyı dinlemek için yapmanız gereken şey aşağıdaki adrese "Save Target As" (Hedefi Farklı Kaydet) yöntemi uygulayarak dosyayı bilgisayarınıza kaydetmek:
http://www.metalblade.com/mp3/amon_amarth-cry_of_the_black_birds.mp3

İsveç'in Orebro şehrindeki Street Stüdyoları'ndan prodüktör Jens Bogren önderliğinde kaydedilen albümde yer alacak olan şarkıların tamamının listesi ise şu şekilde:
01. Valhall Awaits Me
02. Runes to My Memory
03. Asator
04. Hermod's Ride to Hel (Lokes Treachery Part 1)
05. Gods of War Arise
06. With Oden On Our Side
07. Cry of the Black Birds
08. Under the Northern Star
09. Prediction of Warfare

Albümle birlikte bir de sınırlı sayıda basılacak olan albümün digipack versiyonu piyasaya sürülecek. Bunda yer alacak olan ikinci diskteki şarkılar ise şu şekilde:
01. Where Silent Gods Stand Guard (live at Wacken 2004)
02. Death in Fire (live at Wacken 2004)
03. With Oden on Our Side (demo version)
04. Hermod's Ride to Hel - Lokes Treachery Part 1 (demo version)
05. Once Sent from the Golden Hall (Sunlight Studio recording 1997)
06. Return of the Gods (Sunlight Studio recording 1997 daha önce yayınlanmamış şarkı)


AUDIOSLAVE VE SYSTEM OF A DOWN ELEMANLARINDAN BUSH KARŞITI ÇAĞRI!
Dağılan Rage Against The Machine'in eski, Audioslave'in şimdiki gitaristi Tom Morello ve System Of A Down'dan Serj Tankian 3 Ağustos Perşembe günü yayınlanan New York Times gazetesine tam sayfa ilan vererek insanları Bush yönetiminin sona ermesi için dilekçe toplamaya davet ediyor.
World Can't Wait (Dünya Bekleyemez) adlı grubun yayınladığı bildiride 5 Ekim tarihini "Toplu Başkaldırı Günü" ilan ettiler ve Doors davulcusu John Densmore'un "Bush yönetimine son" adını verdiği bir kampanya başlattılar. İlana göre; organizasyon Bush'un artık suç olarak adlandırılacak kararlarına -buna Irak'taki savaş, rehinelere yapılan işkenceler, yakalananların süresiz olarak savaş suçlusu sayılıp mahkum olmaları, doğum kontrolü ve kürtajla ilgili çıkarılan yasalar da dahil- karşı tavrı örgütlemek için bir araya geldi.
Bildiriye imzalarını atan diğer müzisyenler ise: Ricki Lee Jones ve Steve Earle, Spearhead grubu ve Latin grup Ozomatli'nin lideri Michael Franti ile Woodstock veteranlarından Wavy Gravy.
KERRANG! DERGİSİ 2006 ÖDÜLLERİ İÇİN ADAYLAR AÇIKLANDI!
Rock/Metal dünyasının en eski haftalık basılı yayınlarından İngiliz dergi Kerrang!'ın 2006 ödül töreni Londra'da East End'deki The Brewery'de düzenlenecek bir gece ile sahiplerini bulacak. Aynı zamanda derginin 25'inci yıl kutlamaları ile de birleştirilecek olan partide ödül almak için bekliyor olacak grupların listesi ve oy verme işlemleri için ise tıklamanız gereken adres aşağıda:
http://www.kerrangawards.com/kerrangawards/


P.O.D., ATLANTIC RECORDS'DAN AYRILDI!
2006 yılı başlarında çıkardıkları "Testify" adlı albümlerinin ardından ilk hafta satışları (54bin kopya) ile Billboard listelerine 9 numaradan giriş yapmış ve bir önceki albümleri "Payable On Death"in ilk haftadaki 106bin kopyalık ilk hafta satışını yakalayamasa da Billboard sıralamasını yakalamış olan P.O.D.; uzun süredir birlikte çalıştıkları firmaları Atlantic Records'dan (Ahmet Ertegün'ün sahibi olduğu Amerikan Müzik firması) ayrıldıklarını açıkladılar.

Müziğe olan bakış açısının, inancının ve sevgisinin kendilerine daha uygun olduğunu düşündükleri bir firma ile anlaşmak istediklerini belirten P.O.D. elemanları, yeni bir ekip ile yeniden bir rüyanın parçası olmak için sabırsızlandıklarını da sözlerine eklediler.

Bu arada grup geçtiğimiz günlerde kendi ürünlerini üreten bir giyim firması açtı. İsmi "The Warrior".

İsveçli grup The Haunted 30 Kasım 2006 tarihinde Avrupa ve Japonya'da bir gün sonra ise Kuzey Amerika'da Century Media etiketi ile çıkaracağı yeni albümünün ismini açıkladı: "The Dead Eye" (Ölü Göz)
Daha önce Himsa ve Kataklysm grupları ile olan çalışmaları ile de bilinen prodüktör Tue Madsen ile, bir önceki albüm "Revolver"ın kaydedildiği Danimarka'daki Antfarm Stüdyoları'nda kaydedilen albüm hakkında Tue Madsen'in şöyle bir iddiası var: "The Haunted'ın şimdiye dek kaydettiği en hünerli albüm bu!"
Grubun frontman'i Peter Dolving'e göre ise grup oldukça geniş bir sound yakalamış durumda. Davul tonlarının daha temiz ve heavy olduğunu belirten Dolving; ayrıca bazı akustik gitar bölümleri ve ilginç gürültülü değişikliklerin de albümde yer alacağını sözlerine eklemiş. Vokal bölümleri ise Peter Dolving'e göre kendisini bile şaşırtan derecede sıkı olmuş!
Bekleyip göreceğiz


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: