AJANS

Soul Müzik "Ruhunu" Yitirdi!

Deli Kasap - 30 Aralık 2006

Soul ve funk müziğin babası ABDli şarkıcı James Brown öldü. Brownın temsilcisi Frank Copsidas, dün zatürree teşhisiyle hastaneye kaldırılan 73 yaşındaki efsanevi şarkıcının, bu sabah yaşamı yitirdiğini söyledi. Copsidas, Brownın öldüğü sırada yanında kadim dostu Charles Bobbitin bulunduğunu, şarkıcının ailesine haber verildiğini, ancak ölüm nedeninin henüz açıklığa kavuşmadığını kaydetti.
"I Feel Good", "Living in America", "Like A Sex Machine" gibi klasikleriyle soul ve funk müziğin babası sayılan James Brown, 12 Temmuz gecesi İstanbul Parkormanda sahne almış ve unutulmayacak bir gösteri ile sevenlerine "veda" etmişti. Brown, verdiği konserde, dev orkestrası ve dans grubuyla hayranlarına büyüleyici sahne şovları sergilemişti.
Ailenin tek çocuğu olan James Brown, 1933 yılında Güney Carolineda Barnwellde dünyaya geldi. Dört yaşında annesiyle babasının ayrılması üzerine teyzesinin yanına yerleşen Brown, ABDde son 50 yılda müziğe damgasını vuran Elvis Presley ve Bob Dylan gibi sanatçılar arasında yer alıyordu.
Bir neslin idolleştirdiği ve örnek aldığı Brownın dansı Mick Jagger ve Michael Jackson gibi şarkıcılara esin kaynağı oldu.
David Bowienin Famei, Princein Kissi ve George Clintonın Atomic Dogu açıkça, Out of Sight, Sex Machine, I Got You (I Feel Good) ve Say It Out Loud - Im Black and Im Proud gibi hitlere imza atan James Brownun ritimlerine dayanıyordu.
Şarkı sözleri ünlü rapçiler Fat Boys, Ice-T ve Public Enemy tarafından kullanılan Brown, küçük yaşta silahlı soyguna karıştığı, çocukluğu ve gençliğini geçirdiği Georgiada Bobby Byrd ile tanıştı ve Brydün daha sonra adını Famous Flames olarak değiştiren grubu Gospel Starlighters müzik hayatına başladı.
1965te Papas Got a Brand New Bag ile en iyi R&B şarkısı, 1987de Living In America R&B dalında en iyi şarkıcı, 1992 yılında ömürboyu başarı dalında Grammy kazanan James Brown, 1950leri sallayan ilk hit şarkısı Please, Please, Please ile çıkış yaptı.
Hakkındaki alkol ve uyuşturucu kullandığı iddiaları, üçüncü eşi Adriennee vurduğu suçlaması ışıltılı yaşamındaki lekeler olarak görülen Brown, kendisini şov dünyasının en çalışkan adamı olarak tanımlıyordu.


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: