AJANS

Sonsuzlukta Da Işılda Seni Çılgın Elmas!

Deli Kasap - 30 Temmuz 2006

Rock müziğin efsanesi Pink Floyd'un 1965 yılında kuruluşunda yer alan ve ilk şarkıların sözlerini yazan Syd Barrett, 7 Temmuz 2006 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 1972'den beri albüm yapmayan ve yıllardır müzik çalmadığı bilinen Barrett, 60 yaşındaydı.

Rock dünyasının efsane grubu ve 68 ruhunun simgesi Pink Floyd'un ilk şarkı sözlerini yazan Syd Barrett, Ocak 1946'da İngiltere'nin Cambridge kentinde Roger Keith Barrett olarak dünyaya gelmişti.

Keith, yerel bir jazz davulcusu olan Sid Barrett'tan esinlenerek, 15 yaşından itibaren, 'Syd' takma adını kullanmaya başlamıştı. Londra'daki Camberwell Sanat Okulu'nda okurken, okul arkadaşları Roger Waters, David Gilmour, Nick Mason ve Syd, birlikte rock çalmaya başlamışlar ve Pink Floyd'un temellerini atmışlardı. Syd Barrett, daha önce Those Without ve Tea Set adlı gruplarda da çalmıştı.
Barrett 1965'te, Blues sanatçısı Pink Anderson ile Floyd Council'in adlarını birleştirerek Pink Floyd'un adını koymuştu. Grubun 1967 tarihli "The Piper At The Gates Of Dawn" albümünün sözlerini yazan Barrett, LSD adlı hapın müptelası haline gelmişti. Hareketlerini kontrol edemez ve günlük yaşamını idare edemez hale gelince Nisan 1968'de gruptan ayrıldı. Daha sonra 1975'te Pink Floyd'un diğer üyeleri onun adına "Shine On You Crazy Diamond" şarkısını çaldıkları bir kayıtta aniden çıkıp gelmişti. Ancak Barrett gruba yeniden dahil olmayı seçmemişti. Barrett'in yerine 1968'de David Gilmour gruba dahil olmuştu.
Syd Barrett, gruptan ayrıldıktan sonra solo çalışmalar yapmış ve Ocak 1970'de "The Madcap Laughs" adlı bir albüm yayınlamıştı. Aynı yılın Kasım ayında da ikinci albümü "Barratt" çıkmıştı.

Pink Floyd ile sadece bir albüm yapmış olmasına karşın, Barrett Rock dünyasında derin bir iz bıraktı. Gruptan ayrılmasından sonra bir uyuşturucu kurbanı olarak Rock dünyasının en dramatik şahsiyetlerinden biri haline gelen Syd Barrett ismi etrafında sıkı bir kült oluşmuştu. Barrett 68 kuşağının imzası haline gelen Pink Floyd'un yaratıcı gücü ve şarkı sözü yazarıydı.

Pink Floyd onun adına daha sonra 1975 yılında "Wish You Were Here" albümünü hazırlamıştı. Geçen yıl Bob Geldof'un düzenlediği Live 8 konserlerinde Pink Floyd üyeleri yıllar sonra Syd'siz bir araya gelmiş, "Wish You Were Here" ve "Crazy Diamond" şarkılarını ona ithafen seslendirmişti.

Zaman içinde kendi dünyasına çekilen Barret'ın yaklaşık 25 yıl boyunca nerede yaşadığı bilinmiyordu. Ardından 2000 yılında birkaç fotoğrafı medyada yer almış ve İngiltere'nin bir kasabasında kendi halinde annesiyle birlikte sakin bir yaşam sürdüğü öğrenilmişti.

Sonraki kuşaklardan David Bowie, REM, Phish, Blur ve Pearl Jam Rock müzik için ilhamlarını Syd Barrett'tan aldıklarını ifade etmişti. Son yıllarda Barrett, ilk adı Roger ismiyle çağrılmayı seçiyordu. Şeker hastalığı ve uyuşturucunun bıraktığı ruhsal hasara karşın, Barrett'ın geçmişi unutmuş, yeni bir başlangıç yapmış bir kişi izlenimi verdiği belirtiliyordu. Syd Barrett, vaktini bahçevan olarak geçiriyordu.

Ailesi adına bir açıklama yapan sözcü, Barrett'in 'İngiltere'nin Cambridge kasabasındaki evinde birkaç gün önce yatağında huzur içinde öldüğünü' ifade etti. Sözcü, Syd Barrett'in aile içinde ufak bir törenle defnedileceği dile getirdi. Barrett'ın ölüm nedeni ise açıklanmadı. Barrett'in son yıllarında şeker hastası olduğu ve yıllarca kullandığı uyuşturucunun da bedenini bitkin düştüğü ifade ediliyor. Ancak, İngiliz gazetelerinden Guardian; Barrett'ın kanserden öldüğünü yazdı.
Pink Floyd'tan yapılan açıklamada; "Syd Barrett'ın ölümü bizi çok üzdü. Syd bu grubun ışığıydı ve onun mirası hala bu grubun rehberi olmaya devam ediyor" denildi.


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: