AJANS

Şaşkın Kerem: Mor; Ötesi: Can Harun!

Deli Kasap Haber Ajansı - 11 Nisan 2012

Yeni Türkiye döneminde, yaşadığımız gelişmelere karşı  verilen röportajlar sanatçılar açısından da bir turnusol kağıdı işlevi görmeye devam ediyor hala. İşte ayrışma ya da saflaşma, rock gruplarının içine dahi sirayet etti, iyi de oldu. AK ile kara, bok ile pak belli oldu. Mor ve Ötesi grubunda da Kerem Kabadayı "Koşulsuz Devlet Yalakalığı" pozisyonunu korumaya devam ederken Harun Tekin bağımsız ve onurlu duruşu tercih etti.

Şaşkın Kerem: Mor; Ötesi: Can Harun!

Sol Portalda Mor ve Ötesi'nde AKP çatlağı başlıklı haber ilgi çekici: "Mor ve Ötesi grubunun iki üyesi, Harun Tekin ve Kerem Kabadayı arasındaki siyasi tartışma, internet üzerinden büyüdü. Kabadayı'nın "yetmez ama evet"çiliği karşısında Tekin, Ergenekon, KCK, Odatv gibi davalara kuşkucu bir yaklaşımı savunuyor.

Mor ve Ötesi grubunun vokalisti Harun Tekin, geçtiğimiz yıl Haziran ayında bir röportaj vermişti. Tekin, röportajda, çok sevdiği bir yakınının Balyoz davasında sanık olmasının ardından davayı takip etmeye başladığını ve davaya dair görüşlerinin değiştiğini söylemişti.

Tekin bu durumu şöyle anlatıyordu: "Dışardan bakınca 'Ateş olmayan yerden duman çıkmaz' türünden bir dizi fikirle 'Herhalde bir şeyler vardır' diyorsun. Ama bunu derken iddianameler yahut sanık savunmalarına dayandırmıyorsun fikirlerini. Çeşitli gazetelerden bölük pörçük bir şeyler okumuşsun, o kadar. İçine girince görüyorsun ki yeterince bilgin yok."

Rock müzisyeni samimiyetle konuşuyor, davayı yakından inceledikçe "iddianamede aklının almadığı çelişkiler" olduğunu fark ettiğini söylüyor ve Balyoz, Ergenekon, KCK, Devrimci Karargâh gibi davalar için "Bu davaların hakkaniyetle sürdürüldüğüne dair inancım sarsılmış durumda" diyordu.

Tekin'in, aslında bir arkadaşının başına gelince farkına varmaya başladığı gerçekler, zaman içerisinde Mor ve Ötesi grubunun dağılabileceği söylentilerinin yayılmasına dahi sebep olan bir görüş ayrılığını tetiklemiş görünüyor.

Grubun bir diğer üyesi, Kerem Kabadayı, DSİP üyesi bir "yetmez ama evet"çi. Kabadayı, özellikle 12 Eylül davasının başlamasıyla birlikte yaşanan süreçte DSİP tarafından öne çıkarıldı. Ve Kabadayı'nın Marksist.org sitesine verdiği bir röportaj, Harun Tekin'in eleştirilerine maruz kaldı.

Kabadayı, röportajda tipik bir "yetmez ama evet"çi yaklaşımıyla Türkiye'de yaşanan tüm gelişmeleri yalnızca asker-sivil karşıtlığı üzerinden okuyor, bu arada da karşı kampı sürekli birtakım mantıksal indirgemelerle "darbeci, ergenekoncu, kemalist vs." olmakla suçluyordu. Örneğin Ergenekon, KCK, Odatv ve benzeri davalara karşı çıkanları Kürtler ve devrimcilerle dayanışmamak, yalnızca Silivri'ye gidip gelmekle itham ediyor; Ahmet Şık'ın örgütsel doküman denilip el konulan kitabı internete düştüğünde kitabı paylaşanları "BDP'nin sivil itaatsizlik çadırlarını görmemekle" eleştiriyor; AKP yargısını eleştirenleri ise, AKP öncesi yargıyı adalet dağıtıcısı olarak görmekle suçluyordu.

Karşıt tarafı absürde indirgerken, kendi üyesi olduğu partinin tarihini bilmeyerek (ya da bilip de görmezden gelerek?) komik hatalara da düşüyordu bu arada. Şöyle diyordu röportajda: "Tarihsel olarak Türkiye solunun önemlice bir kısmı için Kemalizm, ideolojik bir kuvöz işlevi görmüştür. Bu kontrollü, devlet tasdikli ortamda yetişen solun bugün hâlâ rotasını belirleyen pusula CHP'dir." Oysa tarihinde hiçbir zaman CHP'cilik yapmamış olan çeşitli "hayırcı" sosyalist örgütlerin aksine DSİP hareketi, tarihinde çeşitli dönemlerde CHP'yi desteklemek gerektiğini savunmuştu. Örneğin hareketin yayın organı Sosyalist İşçi, 13 Aralık 1995'teki 32'nci sayısında "şeriat ve faşizme hayır" pozisyonu alıyor, "Sağ parlamentoya karşı oylar CHP'ye" çağrısı yapıyordu. Çok sayıda sol örgütün, Kürt hareketiyle ittifak yaparak "Emek Barış Özgürlük Bloğu" adıyla seçimlere katıldığı süreçte Sosyalist İşçi, bugünlerde Türkiye'de sivil siyasetin karşısında konumlandırarak baş düşman gördüğü CHP'nin desteklenmesi görüşünü dile getiriyordu."

Yazının orijinali: http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/mor-ve-otesinde-akp-catlagi-haberi-53615Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: