AJANS

Rock'ın Kalender Ablası; DeliKasap Kurban Olsun Sana!

Deli Kasap Haber Ajansı - 12 Eylül 2011

Rock'ın iki elin parmaklarını anca bulan özgün karakterlerinden birisidir Patti Smith. 1975 yılından 2007 yılına kadar olan single koleksiyonunu içeren ilk albüm olma özelliğini taşıyan "Outside Society" ırgalanılması gereken bir çalışma olarak raflarda görücüye çıkmıştır.

Rock'ın Kalender Ablası; DeliKasap Kurban Olsun Sana!

"Outside Society" albümünde, Patti Smith'in efsaneleşmiş ilk albümü "Horses"da yer alan "Gloria" ve "Free Money" şarkıları ve ayrıca "Twelve" albümünde yer alan Nirvana'nın "Smells Like Teen Spirit" coverı da dahil olmak üzere 18 şarkı yer alıyor. David Bowie ve Springsteen'in prodüktörlüğünü yapmış Greg Calbi'nin yeniden master ettiği şarkıları içeren "Outside Society" Patti Smith'in kariyerini özetliyor...

Ülkemizde de yayınlanan ve "New York Times" bestseller olmuş Patti Smith'in kaleme aldığı biyografisi "Just Kids" yayınlandıktan sonra yayınlanan "Outside Society" albümü hem Patti Smith hayranları hem de onu yeni tanıyan genç nesil için bir rehber niteliğinde...

1946 yılında Chicago'da dünyaya gelen Patti Smith genç yaşlarından itibaren sol dünya görüşüne eğilim göstermiş, sanata ve insan hakları meselelerine kendini adamıştır. 1971 yılında St Mark's Kilisesinde ilk defa toplum önüne çıkan ve gitarda Lenny Kaye eşliğinde ilk okumasını gerçekleştiren Smith, hemen ardından piyano sanatçısı Richard Sohl'u da alıp trio olarak müzik serüvenine atılmıştır. İleriki dönemlerde kurduğu grubuyla ardarda "Horses", "Radio Ethiopia", "Because The Night" adlı hit parçasının da yer aldığı "Easter"ve "Wave" albümlerini yayınlayan sanatçı, edebiyat başta olmak üzere sanatın her dalıyla olan yakın ilişkisinin katkısıyla müzik tarihine ismini altın harflerle yazdırdı. Aynı zamanda sosyal konulara da önem veren sanatçı farklı insan hakları organizasyonlarında da aktif rol almaktadır.

Rock'ın ilerici yüzlerinden biri olan Patti ablamıza ailecek hastayız, kendisine uzun ömürler dileriz!Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: