AJANS

Rockçılar Çello Çalgısının Hastası Oldu!

Deli Kasap Haber Ajansı - 17 Ocak 2013

Aslında rock'n'roll'da çello kullanımı ilk olarak, popüler rock cenahından ziyade koyu bir heavy-metal grubu olan Therion ile öne çıktı. Orkestral düzenlemeler ile heavy-metalin uyumu müthiş bir ivme yarattı gerek Therion'a gerekse de ardından gelen klasik müzik-rock flörtözlerine... Daha sonra Apocalyptica sanki azıcık eşşeğin edep yerine su kaçırsa da artık kesinleşmişti: Hardrock ile başat klasik müzik enstrümanı olan çello ilişkisi pragmatik bir ilişki değil, derin, anlamlı ve üretken bir birlikteliğe dönüştü.

Rockçılar Çello Çalgısının Hastası Oldu!

İşte bu ekmeğin her daim iş yapan bir ekmek olduğunu düşünen tilkiler de sağlam bir çello albümü yaparak rock, pop ve diğer türlerdeki bilindik şarkılara farklı bir lezzet katma yoluna girdiler. Bu albümde, Fleetwood Mac'in "Oh, Well," The Prodigy'nin "Voodoo People," Coldplay'in "Clocks," Rihanna'nın "We Found Love," AC/DC'nin "Highway to Hell," Muse'un "Supermassive Black Hole," Cher and Nancy Sinatra'nın "Bang Bang," The Police'in "Every Breath You Take" ve Elton John'un "Candle In The Wind" şarkıları yer alıyor. Ayrıca IN2ITION'da grubun Paris'ten İstanbul'a ve Hırvatistan'a uzanan Doğu Ekspresi'nden ilham alarak yazdığı "Orient Express" adlı yepyeni bir şarkısı da yer alıyor. (Ne Ekspresmiş be arkadaş!?) 

The Tonight Show with Jay Leno (çenesine sıçtığım İtalyanı) ve The Ellen DeGeneres Show gibi popüler televizyon programlarında performans sergileyen 2CELLOS, sevilen gençlik dizisi Glee'de de efsaneleşmiş "Smooth Criminal" şarkısını yorumladı ve şarkının bu versiyonu Billboard dijital şarkı listesinde 10. sıraya yerleşti (İşi biliyor sıpalar. Eviniçi Vokki iyi seçim harbiden).

2011 dünya turnesinde Elton John'dan önce sahne alan 2CELLOS için Elton John: "Bu albüm 2CELLOS'un neden benzersiz olduğunu gözler önüne seriyor. Benim konserlerimden önce performans sergilediler ve ben her şarkısı bu kadar beğenilen ve alkış toplayan bir açılış grubu ile daha önce hiç karşılaşmamıştım. Bunun sebebi insanların daha önce buna benzer bir şey ile karşılaşmamış olmaları." der demez osurdu.

2CELLOS - "IN2ITION"

1. Oh, Well (Fleetwood Mac cover)- featuring Elton John
2. We Found Love (Rihanna cover)
3. Highway to Hell (ACDC cover) - featuring Steve Vai
4. Every Breath You Take (Police cover)
5. Supermassive Black Hole (Muse cover )- featuring Naya Rivera
6. Technical Difficulties (RadioX cover)
7. Clocks (Coldplay cover) - featuring Lang Lang
8. Bang Bang (Nancy Sinatra cover) - featuring Sky Ferreira
9. Voodoo People (Prodigy cover)
10. Candle in the Wind (Elton John cover)
11. Orient Express (written by 2CELLOS)
12. Il Libro Dell 'Amore ("The Book of Love" - Magnetic Fields cover ) - featuring Zucchero
13. Benedictus (w/string arrangement) (Karl Jenkins) Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: