AJANS

Norveçli Politikler W.A.S.P.'a Karşi!

Deli Kasap - 30 Ağustos 2006

10 Eylül 2006'da kariyerlerinde ilk defa İstanbul'da sahne alacak olan efsanevi Heavy Metal grubu W.AS.P.'ın 18 Eylül 2006 tarihinde Norveç'in Bergen şehrinde düzenlenecek olan konseri ülkedeki politikleri atağa geçirdi. Grubun sahne şovu yüzünden konserin iptal edilmesi için organizatörlere baskı yapıldığı gelen bilgiler arasında.
W.A.S.P.'ın sahne sovu çarmıha gerilmiş bir rahibenin bıçakla tecavüz edilmesi ve ardından grubun frontman'i Blackie'nin rahimden kanlı bir cenini çıkartıp bıçakla gözlerini oyması gibi bir sahne içerdiği için ülkenin politik şahsiyetleri tarafından sakıncalı bulunmuş durumda.
Toplumdaki tecavüz eğiliminin hali hazırda büyük bir sıkıntı ve en mücadeleci şekilde uğraşılması gereken sorunlardan biri olduğunu savunan politikler, bu konseri izleyecek olan gençlerin tecavüze karşı eğilimlerinin artabileceğini savundukları için konserin iptal edilmesi yönünde organizasyonu yapan şirkete baskı yapıyorlar.
Politiklerin bu görüşlerine karşı öğrenci birlikleri ise bunun sadece bir şovdan ibaret olduğunu ve W.A.S.P.'ın tiyatral yönü kuvvetli bir grup olduğunu dile getiriyorlar. Artık yaşanılan çağda böyle baskıcı ve yasakçı uygulamaların komik olduğunu da belirten öğrenci birlikleri Alice Cooper'ın meşhur giyotin şovları ve Kiss'den Gene Simmons'ın kanlı şovlarının normal sayıldığı bir dönemde işin yasaklanması gereken boyuta sadece tecavüz içeriğinin götürmesini saçma bulduklarını da sözlerine ekliyorlar.
Konseri ayarlamış olan organizasyon şirketinden yetkililer ise yaptıkları açıklamada; konuyu grup ile görüşeceklerini bildirip şunları söylediler: "Konserini düzenlediğimiz gruplara sansür uygulatmayız. Yine de bu show hala bu turnede de kullanılıyor mu diye öğrenmek amacıyla şirketleriyle bağlantıya geçeceğiz. Kvarteret'de, bizim düzenlediğimiz organizasyonda çalacakları için gururluyuz. Eğer çok fazla tepkiyle karşılaşırsak, sahne show'u detaylarını grupla beraber gözden geçirebiliriz."

Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: