AJANS

"Metallica'nın Metallica Olduğu Zamanların Belgesi"

Murat Arda - 21 Mart 2011

Günümüzün kolpacı Metallica'sını sevmem ben. James'i zaten hiç sevmedim, sevemedim; hele ki sırf zevk için -yanılmıyorsam Sibirya'da bir ayı vurduğunu öğrenmem bu sevgisizliğin tiksintiye dönüşmesine vesile olmuştu. Eski bassistleri Jason'a grup olarak reva gördükleri muamele falan, hakikaten tiksindiğim karaktersizlik örnekleriydi.

Hayatta en dayanamadığım insan modellemeleri: James ve Lars! Canları cehenneme. (Diğer figüratif karakterlere lafım yok, ekmeğinin peşinde olan insanlara saygım sonsuz, buna Kirk de dahildir.) Tüm bu eleştirilerim, grubun ürettiği müzikten bağımsız olarak mikrofon ve baget sahibi zatlara yöneliktir ve bir müzik eleştirisinden ziyade karakterler tahlili niteliği taşımaktadır. Öyle veya böyle, seversiniz ya da sevmezsiniz ama eski gitaristleri Dave Mustaine'i düşürdükleri durum da hafızalarımızdan kolay kolay silinmeyecektir; diyeceksiniz ki "Hırsızın hiç mi suçu yoktu, kendisini maymun etmeseydi." Doğru, ancak gene de düşmüş bir karakter ayrı, düşkün bir karakterin zaaflarını kötüye kullanmak hele ki bunları ticari birer nesne konumuna indirgemek benim için kabuledilebilir şeyler değildir. Alice In Chains'in rahmetli vokalisti Layne ile sahnede geçtikleri "H" taşşağı da James efendiye göre komik bana göre ise traji-komik idi!

Herneyse efendim, bu adamlar hep mi göttüler? Tabi ki hayır. Metallica'nın Metallica olduğu dönemin koleksiyonluk fotoğraflarını içeren muazzam bir kitap önerimiz var sizlere... İsmi: "Metallica, TheClubDayz 1982 - 1984" Detaylar için şu adrese bir tıklamanızı öneririm: www.proud.co.ukYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: