AJANS

Metallica Turnesine Christchurch Damgasını Vurdu

Ceyhun Tokmak - 29 Temmuz 2010

"World Magnetic Tour" turnesiyle 2 seneyi aşkın süredir o diyar senin bu diyar benim gezindi durdu efsanevi metal adamları. Nihayet geçtiğimiz günlerde turneye eklenen Yeni Zelanda Christchurch konserleri ile turnedeki tüm boşluklar dolduruldu. Doldu dolmasına fakat Christchurch halkının zorlu mücadelesi de haber olmayı hak eden cinstendi. Öncelikle imza kampanyası yürüttüler, onbinlerce imza topladılar, ardından Metallica cephesinden Yeni Zelanda konseri olacağını duyup sevindiler, sonra konserin Christchurch'te olmayacağını duyup yıkıldılar... Darma üstüne darma duman olmuş, perişan bir halk, Metallica kendi şehirlerine değil de başka şehre gidiyor diye ağlayan emzikli bebeler, anneler, çocuklar, yaşlılarrrrrrr... Tamam abarttım, sonuç olarak grup geçenlerde Christchurch için 21 ve 22 Eylül'de 2 konser günü belirledi ve halkı sevince boğdu (Yaşasın!).

Neyse, Christchurch'te vuku bulmuş komik vakaları anlatalım sırasıyla.

Öncelikle grubun hayranları saat 9'da Canterbury Üniversite kampüsünde satılmaya başlanacak konser biletleri için geceyi kampüste geçirdiler. Sıkı durun haber şimdi başlıyor, Lance Bradford, 23 yaşındaki genç fanatik, Metallica konserine bilet alabilmek için kamp kuranlardan biriydi. Lance'in diğerlerinden farklı olma sebebi ise bir gün önceden bilet satış noktasına kamp kurup bileti garantiye almak için işi bırakması.

İş yerinden öğleden sonrası için izin almak isteyen genç bünye izni koparamayınca sinirlenip işi bırakmış. Halen haberdeki trajikomik kısma gelmedik. Akşam üzeri saat 5 civarında kız arkadaşıyla satış noktasına doğru yola çıkmışlar, geç kaldıkları düşüncesiyle acele ediyorlarmış, satış noktasına vardıklarında ise Lance şoka uğramış. Zira ortada kimse yokmuş kendilerinden başka. Herkesin kuyrukta olacağını düşünürken internetin varlığını unutmuş olsa gerek.

"Onların buraya geleceğini duyunca, eğer onlar buraya gelebiliyorlarsa ben de işimi bırakabilirim ve gider konser alanında yerimi alırım diye düşündüm"
"Eğer sıraya girip bilet almazsan gidip internetten almak zorundasın, ve yarın sabah herkes bunu yapacak" demiş hırslı fanatik Bradford.
Öyle de oldu, konserin biletleri satışa çıktıktan 5 dakika sonra tükendi. Neyse ki Lance biletini çoktan almıştı...

Bir diğer vaka ise imza kampanyasında en çok emeği geçen,organizasyonun yapılmasında büyük rol oynamış olan 20 yaşındaki Jamie Woods'un akıl almaz aptallığı. Kendi organize ettiği konserin biletini alamadı! Jamie Christchurch'te yapılan bilet satışlarına yetişememiş, internetten satışlarda da yeterince hızlı olamamış.

"Kesinlikle katledildim... Fakat gidemeyeceğim için isyan etmeyeceğim. En azından istediğimi aldım, tüm emeklerim onların buraya gelmesi içindi. Umarım herkes mutludur, şanslı piçler." diyerek durumu özetlemiş Jamie.

20 yaşındaki hıyar aman hayran Mayıs ayında yapılan imza kampanyasında 1 günde 11,285 imza toplayarak grubun gelişinde çok büyük bir katkı sağlamış. (Atıl kurt!)

Tabi işin içinde başka şeyler var, karaborsadan bilet alamıyor musun? Organizasyonda bu kadar emeğin geçmiş illa ki seni o konsere beleş sokarlar, sokamazlar mı? Bizlerin bu reklamı yiyeceğini mi düşünüyorsun? Gibi sorular aklıma gelmedi değil. Elemanın tek amacının gruba "ben mağdurum" diye sesini duyurarak "VIP" kartı boynuna geçirmek olduğu ortada.

Sonuç ne oldu dersiniz? Yardımsever Metallica mağdur organizasyoncunun sesini duydu ve elinden tuttu, boynuna bir adet VIP tasması geçirdi, yaşasın Metallica, var ol Metallica, büyüksün Metallica. Sanki kendileri de farkında değil. Sonuç olarak elemanı aramışlar ve 2 bedava bilet kazandığını ve grup elemanlarının kendisiyle tanışmak istediklerini söylemişler. Çakal Jamie böylece amacına ulaşmış oldu. Şimdi kim şanslı piç? Ayrıca benim kişisel fikrim bu haberlerin tamamında Metallica'dan ziyade Christchurch reklamı yapılıyor olduğu yönünde. Ayrıca Dio'nun ölümünden sonra yapılan "tribute" laçkalıklarının da artık sonu gelsin arkadaş!! Onu ayrı bir başlıkta yazacağım.

Evet, konuyla ilgili gereksiz haberleri geçtikten sonra haber niteliği olan kısma geliyoruz.

21 ve 22 Eylül konserlerinin de turneye dahil olmasıyla World Magnetic Tour defterini doldurmuş oldu grup.

Sitelerindeki açıklamada, "Bu konserlerle birlikte turne listemiz dolmuş oluyor... Doğru duydunuz baylar bayanlar, bu konserler "World Magnetic Tour" turnesine eklenmiş son konserlerdir!

Çok uzun süre oldu, inanılmaz bir turne oluyor... Umrumuzda olan tek şey sizlerin sevgi ve desteğinizi bu 2 buçuk sene boyunca hissettiğimizi bilmenizdir. Hiçbirimiz bu turneden önce bu kadar çok inanılmaz olayın gerçek olabileceğini tahmin edemezdik, hepsi sizin sayenizde!" diyorlar.

Metallica Mayıs 2008'den beri 212 gösteri ve 153 şehir ziyaret etti. Turnenin son konseri 21 Kasım'daki Avusturalya, Melbourne konseri olacak.

Yeni albüm fikirleriyle ilgili bas gitarist Robert Trujillo grubun turne boyunca yeni parçalar hazırladığını belirtmiş, "Her gece beraber doğaçlama çalışmalar yaptık, James her seferinde birçok yeni malzeme sundu. O gitariyla bütünleşmiş adamlardan, ufacık bir ton ayarı yapar veya sesi kısar ve düşünebileceğiniz en orjinal gitar rifini karşınıza koyar. Yani öyle ufak tefek fikirler ve rifler yok ortada. İçimden bir ses bir sonraki albümün çok güzel olacağını söylüyor."

Metallica "Big Four" adı altında Megadeth, Anthrax ve Slayer ile Avrupa turnesini tamamlamıştı. Geçtiğimiz haftalarda Sonisphere Festivali ile "Big Four" İstanbul'u da ziyaret etmişti. Büyük dörtlünün Amerika'da konser vermesi için yapılan tüm isteklere karşın Metallica bu sene Amerika'da başka konser vermeyecek. Ancak Megadeth, Anthrax ve Slayer 3 büyükler olarak turneye devam edecekler. Aynı ekip 93 yılında da turneye beraber çıkmıştı.

Son olarak, Metallica 1983 çıkış albümü "Kill 'Em All" 15 Temmuz'da yeniden piyasalara sürüldü. İnternet üzerinden satışı yapılan orjinal plak kayıtlarından geliştirilip hazırlanan setin sadece 1.000 adet kopyası bulunuyor.
"Kill 'Em All"un orjinal ismi aslında "Metal Up Your Ass" olacaktı, ilk kez 25 Temmuz 1983'te Megaforce Records ile yayınlanan albüm, New York dışında bir yerde, az bir masrafla iki haftada kaydedildi. Sadece 1.500 adet kopya basılmıştı.1984'te Elektra Records ile anlaşılınca albümün yeniden basılmasına karar verilmişti. 

Metallica Turnesine Christchurch Damgasını VurduYazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: