AJANS

Max Cavalera: "Önümüzdeki Sene Heavy Müzik Adına Güzel Bir Sene Olacak!"

Deli Kasap - 29 Ekim 2006

Sepultura grubunun kurucu ikilisi olan ve fakat şu an Sepultura'da yer almayan Cavalera kardeşler, ağabey Max'in Sepultura'yı terk etmesinden bu yana tam 10 yıl sonra ilk defa, 17 Ağustos 2006 tarihinde 10'uncu yıldönümü düzenlenen D-Low Memorial Festival'de bir araya gelmişlerdi hatırlayacağınız üzere. Headliner olarak sahne alan Soulfly'ın çaldığı Sepultura klasikleri "Attitude" ve "Roots Bloody Roots"ta Soulfly'a eşlik eden Igor Cavalera bir anda müzik dünyasının da önemli gündem isimlerinden biri haline gelmişti haliyle. O geceden birkaç fotoğrafı aşağıdaki adreste bulabilirsiniz:
http://revistatrip.uol.com.br/conteudo.phpmateria_id=23997

Öte yandan Max Cavalera, kardeşi Igor ile yeniden bir araya gelişleri hakkında Avustralya çıkışlı "Full Metal Racket" isimli dergiye şu açıklamalarda bulundu:
"Her şeyden önce çok güzeldi. Çünkü turnedeydim ve nereden geldiğini anlamadığım bir telefon arıyordu. Bu Igor'du ve aramak için çok özel sebepleri olduğuna emindim. Onunla konuşmaya başladım normal olarak, nasıl olduğunu neler yaptığını falan sordum. Bana, ölen oğlum (üvey) Dana için düzenlediğimiz festivalin yaklaştığından ve kendisinin de orada bulunmak istediğinden bahsetti ki buna müthiş sevindim. Tabii ki gel dedim ve hemen sordum 'hatta bizimle çalmak istersin değil mi'. O da bunu istediğini söyledi. Her şeyi kendi ayarladı ve şov günü yanımıza geldi. Havaalanına onu almaya bile gittim. Cool olmaya çalışıyordum ama kahretsin ki olamıyordum ve o kadar heyecanlıydım ki. Öz kardeşimle tam 10 yıl sonra ilk defa yüz yüze, karşı karşıya gelecektik! Onu ilk gördüğümde sarıldım ve bu kara bulutları üzerimizden atmamız anlamına geliyordu her ikimiz için de. Ardından şov zamanı geldi ve 'Attitude' ve 'Roots'u çaldık. Tekrar onunla sahnede olmak inanılmazdı. Suratındaki o savaş ifadesiyle davul setinin arkasına geçtiği anda üçüncü dünya savaşı çıkmış gibi hissediyordum. Davula her dokunuşu fırtınalar koparıyordu sanki. Onunla görüşmediğimiz bunca zaman bizi birbirimize daha da yakınlaştırmıştı!"
Cavalera şöyle devam ediyor: "Böyle bir şeyin bir daha olmayacağı kesin. Bu benim grubum için daha sağlıklı bir seçim olacaktır ama Igor'u yeniden çocuklarımla bir arada, onlarla takılırken ve şakalaşırken görmek anlatılmaz bir duygu yarattı bende."
Cavalera merakla beklenen Sepultura reunion'ı hakkındaki soruya ise şu cevapları vermiş durumda: "Şu an o konuyla ilgili herhangi bir gelişme ya da haber yok çünkü o konu hakkında herhangi bir şey düşünmüyorum henüz. Bence şu an doğru zaman değil bunu düşünmek için. Tamam, ben de biliyorum söylentilerin olduğunu çünkü Igor Sepultura'yı bıraktı, onlarla turlamaktan mutlu değildi, ailesine vakit ayırmak istiyordu, benim göbek adımı verdiği Antonia adındaki bir oğlu oldu, benimle yeniden barıştı ve tüm bunlar olası bir Sepultura reunion olayını yeniden gündeme getirdi eskisinden çok daha güçlü bir şekilde. Fakat Igor da biliyor ki ben Soulfly ile fazlasıyla meşgulüm ve onun da yaptığı birçok işi var. Ben Soulfly ile tüm yılımı neredeyse albüm kayıtları ve turnelerde geçirirken o da Brezilya'daki fakir çocuklara bateri çalmayı öğretmekle meşgul ki bu muhteşem bir şey. Biz gençliğimizde bu aletleri çalmak için neler çektik hatırlıyorum da Bunu Sepultura zamanında neden yapmadık bilmiyorum. Sanırım içmekle ve turlamakla fazla meşguldük o zamanlar. Fakat Igor artık daha olgun, daha mantıklı biri ve bu yaptığı iş çok hoşuma gitti ve beni gururlandırdı açıkçası."
Igor'un DJ'lik performanslarına da değinen Max şunları söyledi: "Bilmiyorum. Bu onun özel bir durumu. Bruce Dickinson uçmayı seviyor mesela. Fazla şaşırmadım çünkü davulcuların bu tarz farklı işleri olabilir. Dave Grohl örneğinde olduğu gibi. Yani onun yaptığı bu DJ performanslarına saygı ile yaklaşıyorum, benim o tarz şeylerle herhangi bir alakam olmasa da. Ailem, karım, çocuklarım benim müziğin insanları rahatsız etmesi konusundaki düşüncemden dolayı sabit fikirli olduklarımı ve bu fikirden bir gün kurtulacağımı zannediyorlar ama yanılıyorlar, bu hayatta olmayacak. Igor'un ise yaptığı iş hakkında fazla bir yorum yapamam ama dediğim gibi Brezilya'daki fakir ve getto çocuklara verdiği ücretsiz davul dersleri çok sevindirdi beni."
Bu arada Q dergisinden Cameron Edney'in Max Cavalera ile yaptığı röportajda ise Max olası Sepultura birleşmesi için şunları söylüyor: "Şu anda Soulfly ile turluyorum ve herkesin şunu çok iyi bilmesini isterim ki Soulfly'ı çok seviyorum. Sepultura ve Soulfly birbirinden farklı şeylerdir. İnsanlar merak etmesinler. Sepultura reunion hadisesi gerçekleşse bile Soulfly'ı bırakmam asla söz konusu değil. Soulfly ile işim hala devam ediyor ve her geçen gün Soulfly'ı daha iyi konuma getirmek için uğraşıyorum. Eğer Sepultura yeniden orijinal kadro ile toplanırsa -ki ben bu olacak diyorum-, o zaman bu hem ben hem de fanlar için muhteşem olacak. Igor adına konuşamam ama şunu söyleyebilirim ki önümüzdeki sene heavy müzik adına güzel bir sene olacak!"


Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: