AJANS

Johnny Cash Çizgi Roman Kahramanı Oldu!

Atlantisten Gelen Adam - 22 Ocak 2013

Askerliğimi denizci olarak yaptığım İzmir'de (Atlantisten geldiğim için bahriyeli yaptılar beni), tüm bu "militer" hayatım boyunca üç şey benim için ilginç bir hatıra olarak hafızamda yer almaya devam etmiştir. Bir; en büyük "askeri övüncüm" olarak, komutanların bana "sen hayatımızda gördüğümüz en kötü askersin" şeklindeki deklarasyonları; iki; onbeşgünde bir -tamamen aklımı kullanarak- legal bir şekilde "firar etmeyi" becerebilmem (o süreçteki tüm rock konserlerine gidebilmiştim) ve üç; askeri radyoyu ele geçirme operasyonumuz! Evet; şimdi bana şu satırları yazdıran Rıza Kutlu; yani askerlik arkadaşım, tüm askerlik yaşamı boyunca askeri radyodan dinleyici zavallı askerlere Sucidal Tendencies, Slayer, Tom Waits, Johnny Cash ve bilimum askerlikle tezat sanat güneşlerini eratın üstüne yağdırmış, ben de ona yardım ve yataklık etmekte beis görmemişimdir! Yıllar geçti, Çelik bile değişti; ulan bizde zerre değişim olmadı! Zira, sevgili dostum Rıza, bir çizgi roman dükkanı açtı, ben ise malum; Atlantis aşağı, Atlantis yukarı! Her neyse, işte bu Rıza yoldaşın firması Flaneur Comics adında bağımsız bir çizgi roman ekolünü temsil eden, haysiyetli bir oluşum. Bu dostlarımız; çizgi romanın Türkiye'deki serüvenine ana-akım dalgaların ötesinde ve dışında bağımsız yapıtlar kazandırarak katkıda bulunmak niyetinde: "Bağımsız" olma halinin kendi özgünlüğüne ve özgürlüğüne "bağımlı" olmaktan geçtiğini unutmadan, bir çizgi roman "patlaması"ndan söz edilen yerde patlamayı tutarlı ve gelişen bir çizgiye oturtma ve kalıcı bir ilgiyi beslemekle birlikte, kendi özgün tavrını ve estetiğini oluşturan / oluşturması gereken yerli piyasaya hiza çizgileri çizme niyeti taşımak gibi ulvi bir duruşları var. (Vay be Rıza'ma bak!)

Her neyse sözü onlara bırakayım, bakalım neler diyecekler, buyur Rıza gardaş, söz senin:

"Flaneur Comics, yalnızca sanatsal boyutla ve hikâye seçimiyle sınırlı olmayan, her biri koleksiyon parçası olmaya aday ve kimi edisyonları sınırlı sayıda, numaralandırılmış olarak basılacak kitaplarında mizanpajdan yan metinlere dek eserlere hak ettiği özenin gösterileceği vaadiyle, 2012'nin son çeyreğinde iki sıkı çalışmayla yayın "ömrüne" başlıyor. Bu ömrü "hayat" yapmak ise elbette yeraltı çizgi roman edebiyatından klasiklerin derli toplu sunumlarına varıncaya dek pek çok başka sıkı çalışmayı da kataloğuna katarak koleksiyoner okura ulaşmakla olanaklı olacak. "

(Çok ciddisin be askeri DJ!)

İşte arkadaşlar, şu an elimde tuttuğum neşriyat ise, Rock'n'Roll dünyasının harbi kralı Johnny Cash'in yaşamının çizgi romanı... Ünlü çizgi roman sanatçısı Reinhard Kleist'in bu başarılı müzikal-çizgi romanı şimdi tastamam Türkçe! 

Johnny Cash Çizgi Roman Kahramanı Oldu!


www.flaneurcomics.com
facebook.com/flaneurcomics
twitter/flaneurcomics  Yazılarımızı Facebook'tan takip etmek için: